Atatürk’ün Edremit’te konakladığı tarihi bina kültür merkezi oluyor

06.12.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Edremit Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 14 Nisan 1934’te ilçeye ikinci kez gelişinde konakladığı tarihi binanın Atatürk Kültür Merkezi’ne dönüştürülmesi için yapılan restorasyonda inşaat çalışmaları tamamlandı.

Edremit’in Tuzcumurat Mahallesi Çayiçi Caddesi’nde yıllardır boş ve yıkılmak üzere olan iki katlı tarihi binanın mülkiyeti, kamulaştırma yoluyla 2016 yılında Edremit Belediyesi’ne geçti. Edremit Belediyesi’nin Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan gerekli izinleri almasıyla yaklaşık 10 ay önce Atatürk Kültür Merkezi yapılmak üzere binada restorasyon çalışmaları başladı. Tarihi yapıdaki inşaat tamamladı. Binanın içinin aslına uygun yapılmasını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen bir heyet, incelemelerde bulundu.

Edremit Belediye Başkanı CHP’li Kamil Saka yaptığı açıklamada; “Artık iç düzenlemesine geçtik. Kültür Bakanlığı’ndan bu işin uzmanı olan arkadaşlarımız sağ olsunlar ilçemize geldiler. Geldikleri gibi de iş başı yaptık. Onlarla beraber dolaşıyoruz ve bir an önce iç tefrişata uygun malzemeleri de toplayıp, satın alarak, en kısa zamanda Atatürk Kültür Merkezimizi açacağız. Halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
Ezberbozan Mecmuası Sayı 58

Ezberbozan Mecmuası Sayı 58

EMİN ERSOY’UN REİS’E DİKTATÖR DİYENLERE SEMPATİSİ Mİ VAR..?

FETÖ PDY ile bağlantısı tespit edildiği için KHK ile kapatılan ve TBMM’de kapatılması onaylanan AH-DER’e eşi ile birlikte üye olduğunu...

BEYAZAY DERNEĞİ’NDEN ZİYARET…

Beyazay Derneği Genel Başkanı Nejla Sümer, dernek üyeleriyle birlikte Gençlik ve İl Müdürümüz Lokman Arıcıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette,...

BURHANİYE BELEDİYESİNDE GÖREV DEĞİŞİMLERİ YAPILDI

Burhaniye Belediyesinde yeni Müdürlük görevlendirmeleri yapıldı.

BÜYÜKŞEHİR BİR TELEFON UZAĞINIZDA

Büyükşehir Çağrı Merkezi 100 binin üzerinde çağrı cevapladı

Kapat