Sevgi Üzerine

11.08.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ben şahsen çok çeşitli sevgi olsa da, kaynağının tek olduğuna inanıyorum. Örneğin hayvan sevgisi, çiçek sevgisi, arkadaş sevgisi, yemek sevgisi vs çoğaltabilirsiniz.

Sevginin kaynağı ne kadar büyük olursa, her şeyi sevmek dolaysıyla hayattan keyif almak kolay olduğu gibi, mutluluk aranan bir duygu olmaz. Tam aksine her zaman hissettiğin bir duygu olur. Bu da insanın yüzüne yansır. Mutlu insan her an tebessüm içersinde, karşısındakine huzur veren bir görüntüsü vardır.

 

İnsanoğlu kendi içinde zıtlıklarla vardır. Nefret de insani bir duygudur. Ancak sevgiyi içinde büyütenlerin nefret küçülür. Sevginin hakim olduğu bir dünyada bu kadar çok savaş olmaz. Dünya tüm canlıların ortak yasadığı bir yer olur. Doğa kirletilmez, hayvanlar keyif için katledilmez. Çevre sorunları ortak çaba ile daha kolay çözülür, dünyamızın ömrü uzar. İnsanlar arası yardımlaşma ve dayanışma inanılmayacak seviyeler de olur. İnsanlık paylaşmayı öğrenir. Doğal kaynakları tüketirken dikkatli olur, israf ortadan kalkar. Dünya kirletilmeyeceği için, insanlık doğal ürünlerle beslenir. Para için kimse insanlığı ya da doğayı katledecek yatırımlar yapmaz. Irkçılık ortadan kalkar. İnsanların inançları ya da yaşam biçimleri sorgulanmaz ve insanlar daha özgür olur. Gerçekten sevginin ne kadar sihirli bir sözcük olduğunu düşünürsek anlarız ama yasadığımız dünyaya bakınca, sevginin dünyamızda ne kadar da eksik olduğunu üzülerek anlarız.

 

Bu sevginin kaynağını nasıl büyüteceğiz?” Sorunuzu duyar gibiyim. Özetle sevgi; çok okuyarak, kültürleri, tüm dinleri, evrenin varoluşunu, dünyanın evrendeki yerini, yaşamın oluşumu ile canlılar arasındaki ilişkiyi, canlı doğa ilişkisini, sebep ve sonuçları ile sorgulayarak öğrenmekle, insan hoşgörü ve derviş erdemliliğine kavuşarak, hayatın her alanında düşüncede empati yaparak büyütülür.

 

TAVUK SUYUNA ÇORBA” kitabından bir sevgi hikâyesi ile nokta koyayım. Ancak birebir değil özet olarak aktaracağım.

 

“Genç anne hafta sonu çocuğunu alır annesine gider ve der ki; “ANNE BEN SARIŞINIM, EŞİMDE ESMER AMA BİZİM ÇOCUK NASIL KIZIL SACLI OLUR?” diye sorar.

 

Anne cevap verir; “KIZIM BÜYÜK DEDENİN SACLARI KIZIL UNUTTUN MU?”.

 

Genç kadın yanıt verir; “AMA ANNE SİZ BENİ YURTTAN ALIP BÜYÜTMÜŞTÜNÜZ UNUTTUN MU?”.

 

Anne iç geçirerek yanıt verir; “KIZIM UNUTMUŞUM”.

 

En Güzel Sevgi Karşılıksız Olandır…

Facebook Yorumları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
CUMHURİYET MAHALLESİ PAZARYERİ VE DÜĞÜN SALONU İNŞAATI DEVAM EDİYOR

Burhaniye’nin en büyük mahallelerinden biri olan Cumhuriyet Mahallesi için planlanan Kapalı Düğün Salonu ve Pazaryeri’nin yapımı hızla devam ediyor.

BURHANİYE’DEKİ PARKLAR KENTİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Burhaniye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, mahalle sakinleri ve çocuklar için bir taraftan yeni dinlenme alanları ile yeni oyun...

EKİM AYI OLAĞAN BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI

Ekim Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısı , Erdek Belediyesi makam odasında Belediye Başkanı Sn. Hüseyin SARI başkanlığında gerçekleştirildi. 7 ana...

SARIBAŞ BURHANİYE’DE SAĞ GÖSTERİP SOL MU VURACAK..?

ZEYTİN BAHANE AK PARTİ’Yİ PROTESTO ŞAHANE. AYDINLIOĞLU’NUN BUNLARDAN HABERİ VAR MI..? ERDİL’İN GİZLİ BOMBASI MI..?

Derin Siyaset-Balıkesir Seçim Analizleri

Kapat