Ustalar yetiştirecek çırak, kalfa bile bulamaz oldu

16.11.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Vasıflı Eleman Sorunu Her Sektörde Sorun Olmaya Devam Ediyor

Edremit Körfezinin ekonomik anlamda 2 sektörü bulunmakta. Biri zeytincilik diğeri turizm olarak körfezin dinamo sektörleri de aynı sorunlarla karşı karşıya. Bu sektörler haricinde, organize sanayi bölgelerinde faaliyetlerini sürdüren işletmeler, ilçe merkezlerindeki küçük işletmeler bile yanlarında çalıştıracak veya yetiştirecek çırak ve kalfa bulamaz oldu.

137

Ne İş Olsa Yaparım
Bu cümleyi her kim kullanıyorsa eğer kesinlikle hiçbir iş yapamaz. Hiçbir vasfı bulunmayan sadece yaşının gençliği ile bedenen vasat düzeyde çalışabilecek, çalıştığı yerde verim sağlamayacak insanın ağzından çıkacak bir cümledir bu. Suç o kişi demi..? Kesinlikle hayır. “Ağaç yaşken eğilir” sözünü düşünün. Bu vasıfsızlıktaki insanlar daha çocuk yaşta bir meslekte eğitim alması için yetiştirilmediği için, işe ihtiyacı olduğu anda kullanmaktan başka çaresi bulunmamakta.

 

 

duz-ve-su193635Sorun Nasıl Çözülebilir..?
MEB kapsamında Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri bulunmakta. Üniversiteler bazında teknik eleman yetiştirmek üzere fakültelerin önlisans eğitimleri veren Meslek Yüksek Okulları var. Halk Eğitim Merkezlerimizde çeşitli meslek edindirme kursları düzenlenmekte. Çırak Eğitim Merkezleri var. Ama hala ortada sorun durmakta ve çözülemediği gibi gelecek yıllarda daha da endişe verecek seviyeye gelecek gibi görünüyor. Eğitim sistemimizin fabrika ayarlarıyla oynanmadık yanı kalmadı. Örnek model için gidip elin Amerikalarında, Japonyalarında, Almanyalarında projeler aramanın manası yok. Bizim şanlı tarihimizde bunun örnekleri fazlasıyla var. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Ahilik Teşkilatlanmasındaki örneklemeyi günümüze uyarlayabilsek ülkemizin belki de en önemli sorununu çözmüş oluruz. Her aile çocuğunun doktor, mühendis, sanatçı olmasını istiyor istemesine de, yaşamın kendisine özgü gerçekleri var. Tıp Fakültesinde eğitim tamamlanmadan doktor olunamıyorsa, TUS sınavlarını geçmeden doktorlukta ihtisas sahibi olunmuyorsa, “ne iş olsa yaparım” diyerek iş arayan hiçbir kimse de oto tamircisi, torna ustası, lastikçi hatta garson olamamalı. Ülkemizin olduğu gibi körfezinde bir talihsizliği bulunmakta. Endüstii Meslek Lisesini bitirmiş bir çocuk, okuduğu branşta mezun olsa bile işyeri açacak bilgi ve beceriye sahip olarak yetişemiyor. Çünkü okumuş olmak için geçen süreçte ne öğrenci, ne aile ne de öğretmenler ve idareciler, Metal İşleri Bölümünden mezun olan bir çocuğun ülke ekonomisine direk katkı sağlayacak ve kendi işini kurduğunda işletmesini idame ettirecek şekilde çocuğu donatmıyorlar.

Çatal Kaşığın Ne Taraftan Verileceği Bilmeyen Garsonlar Var
Ne iş olsa yaparım mantığıyla iş bulmaya çalışan insanlar genelde hizmet sektöründe işe girerek geçimlerini sağlıyorlar. Ancak garson olarak girdiği bir restoranda çatal kaşığın nasıl masaya konulacağını dahi bilmeden, müşteriden sipariş alırken hala “abi, amca, abla, yenge” gibi kelimelerle diyalog kuruyorlar.

ustaEn nihayetinde ülkemizin ve insanımızın geleceğine dair güzel işler yapmak isteyen kim varsa bir şeyler yapmak zorunda olduğunu hissetsinler artık. Ailenin büyütüp yetiştirdiği çocuklara eğitimleri bittiğinde kollarına altın bileziği lütfen takmayı ilke edinsinler. Zigzag dikiş kaynak atmayı bile bilmeyen, ferforje yapmayı beceremeyen, gaz altı kaynaktan bihaber diplomalı işsizler yerine eğitildikleri branşlardan mezun olduklarında verilen işi hakkıyla yapacak nesiller yetiştirsin kurumlarımız ve idarecilerimiz. Bunun için yasal düzenlemeler gerekiyorsa eğer meslek odaları ile eğitim kurumları kafa kafaya vererek, Türk insanının geleceğinden endişe etmeyeceği şekilde eğitilmelerini sağlayacak projeler üretsinler. Bu işler öyle saz gırnata kursları düzenleyerek olmuyor. Bu işler çiçek böcek boyama kurslarıyla aşılmıyor. Bu işler MS-DOS komutlarını bile öğretmeden bilgisayar kursları düzenlemekle hiç olmuyor. Yani bir şeyleri yapmış olmak için yapmakla sorunlar çözülmüyor.

Bu vesile ile Halk Eğitim Müdürlerimize seslenmek istiyorum. Değerli müdürlerim, lütfen iş yapacak eğitimde insanlar yetiştirecek kurslar programlayın. Bu ülke hepimizin.

Kaydet

Kaydet

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
YAĞLARIN MUCİZESİYLE SAĞLIK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Yağların Mucizesi ile Sağlık” seminerine vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Seminerde vatandaşlara bitkilerle tedavi yöntemi anlatıldı.

Kurtdereli için ilk peşrev 59 yıl önce çekildi

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibi Kurtdereli Güreşleri'nin devlet arşivlerinde yer alan gazetelerde 30 Ağustos 1959 yılında ilk kez...

AMAN HASAN DİKKAT ET SANA DA ÇOKOPRENS YEDİRİP OYNAMAYA BAŞLARLAR

Demedi deme Selman Hasan Arslan; o koltuk sana beş numara büyük geldi.

SARIBAŞ BURHANİYE’DE SAĞ GÖSTERİP SOL MU VURACAK..?

ZEYTİN BAHANE AK PARTİ’Yİ PROTESTO ŞAHANE. AYDINLIOĞLU’NUN BUNLARDAN HABERİ VAR MI..? ERDİL’İN GİZLİ BOMBASI MI..?

DENİZ BAYKAL, EDREMİT’TE “HAYIR”I ANLATTI

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, referandum çalışması kapsamında Balıkesir'in Edremit İlçesi'nde halka seslendi. Referanduma katılımın tam...

Kapat