Dolar : Alış : 5.7710 / Satış : 5.7814
Euro : Alış : 6.6206 / Satış : 6.6326
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit24°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yunus Bozbey Bile Mumla Aranır Oldu

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Yunus Bozbey Bile Mumla Aranır Oldu
15 Aralık 2016
110.798 defa görüntülendi
Yunus Bozbey Bile Mumla Aranır Oldu

Kamil Saka’nın İzlediği Politikalar Sayesinde Yunus Bozbey Bile Mumla Aranır Oldu

Kamil Saka’nın izlediği politik anlayışı nedeniyle, ekmek teknemle iki defa oynamış, mahkemelik bile olmamıza rağmen Yunus Bozbey’in defalarca eleştirdiğim belediyeciliği mumla aranır oldu

haber

EDREMİT HAYALİ BÜTÇELERLE UÇURUMA MI SÜRÜKLENMEKTE..?
kamil
Edremit Belediyesinin 2015 yılı bütçesi 143.117.763 TL olarak açıklanmıştı. Ancak Edremit Belediyesindeki kayıtlara göre gerçekleştirebildiği bütçenin ise yarısı olduğu ortaya çıktı. Ortaya çıkan tabloya göre gerçekleştirilen bütçenin iki katı bütçe planlaması yapmanın nasıl açıklanabileceği merak konusu oldu. Devletin ilgili birimlerinin bu rakamlar sonrasında hata olup olmadığını araştırması, hata değil de ortada ciddi bir kasıt bulunması durumunda adli makamlara gerekli ihbarları yapması kaçınılmaz olacaktır. Belediyelerin bütçe planlaması yaparken muhtemel değişkenler hesabında katlanılabilir limitin %20’yi geçmesinin mümkün olamayacağı yönünde ilkesi olduğu düşünülecek olursa, %49,56’lık gerçekleştirilebilen bütçenin neresine tahammül gösterileceği de merak konusu olacağa benziyor.

RAKAMLAR ASLA YALAN SÖYLEMEZ
Edremit Belediyesinin kamulaştırma harcamaları ile takas, bağış ve yer satışları gelirleri de SOS veriyor.

2015 yılında toplam 2.788 M2 kamulaştırma gerçekleştirilirken 1.316.985 TL ödeme yapıldığı, takaslarda 34.000 TL, şuyulu parsel satışlarından da 3.627.156 TL gelir elde edildiği görülmekte.

2015 yılı faaliyet raporuna göre; planlanan bütçeyle gerçekleşen bütçenin arasındaki fark sonrasında 2015 yılında yapıldığı kayıtlara giren ödemeler de oldukça düşündürücü.

2015 yılı bütçe planlaması noktasında bile planlanan bütçe rakamı ile hesaplama tabloda da çelişkili rakamlar görülmekte. 2015 yılı faaliyet raporunda gerçekleşmesi planlanan bütçenin 143.117.758 TL olduğu görülürken, yine aynı faaliyet raporunda gelir kalemleri tablosunda 140.463.663 TL olduğu görülmekte. Çelişkiye sebep olan 2.654.095 TL’nin neden kaynaklandığı yetkililerin sahasına girdiği için yorum yapmak yerine konuya dikkat çekmekte fayda görüyoruz.

BORÇ GIRTLAĞA DAYANIYOR (MU)..!
Tuncay Kılıç dönemi bitimiyle birlikte yaklaşık 43 trilyonluk borç devriyle teslim edilen belediyenin 2015 yılı sonunda borç stoğunun 68.500.000 TL’ye ulaştığı belediye kayıtlarında yer aldı. 2016 yılı sonu itibariyle Edremit Belediyesinin borç stoğunun 100 triyona yaklaştığına dair öne sürülen iddiaların ortaya atılıyor olması, belediyenin geleceğine dair endişelerin de artmasına neden olmaya başladı. Bununla birlikte 2016 yılı bütçe planlaması yapılırken 2.400.000 TL İller Bankasına borç ödemesi planlanırken 5.050.000 TL yeniden borçlanma planlaması yapılması oldukça manidar durum oluşturuyor.

GELİRLER YÜKSEK GÖRÜNÜYOR BORÇ NEDEN BİTMİYOR..!
Faaliyet raporundaki kayıtlara geçen verilere göre çeşitli kalemlerde tahsil edildiği belirtilen gelirin 101.942.641 TL olduğu görülmesine rağmen, gerçekleşen bütçe rakamı ile olan çelişkisi dikkatlerden kaçmazken, belediyenin borç stokunun artmaya devam etmesi de oldukça düşündürücü durum oluşturmakta.

2015 yılı kayıtlarında 4905 ödeme emri dosyasından alacaklı olan belediyenin sadece 138 adedine icra dosyası açması, 95 dosyanın icra takibinin devam etmesi ve sadece 43 dosyaya ödeme yapılması da oldukça düşündürücü.

ELLE TUTULUR PROJESİ BİLE BULUNMAYAN BELEDİYE OLMAK
Edremit Belediyesinin 2015 yılı bütçe planlamaları ile gerçekleştirebildiği bütçe rakamları ortada. Başkan Saka’nın göreve başladıktan sonra sürekli enkaz edebiyatı yaparak Edremit’i ayağa kaldıracak hiçbir projeyi hayata geçirememiş olması, bununla birlikte öngörülen bütçe ile gerçekleşen bütçe arasında matematik uzmanlarını bile hayretler içinde bırakacak uçurumlar bulunması, Edremit Belediyesinin geleceğe dönük proje bile yapmasını engellemekte. 2015 yılı ihaleleri incelendiğinde kiralama, malzeme alımı, personel alımı, zeytin ihaleleri, kuru gıda alımı, akaryakıt alımı, çöp konteyner, temizlik, sivrisinek, anıt yapımı ve parke-bordür-yol gibi ihale kalemleri dikkat çekerken Kamil Saka döneminde parke bordür taş döşeme işlemlerindeki yoğunluk dikkatlerden kaçmamakta. Edremit’e kazandırılan tek bir hizmet binası veya belediyeye irat getirecek tek bir turistik tesis bile kazandırılması bile proje ve ihalelerde bulunmazken, mevcut gelir getirebilecek turistik tesislerin ve de kültür turizmi sayesinde gelirler kazandıracak amfi tiyatroların yangından mal kaçırılırcasına ED-BEL’e aktarılması, Edremit Belediyesinin geleceğine dair endişelerin yükselmesine neden olmakta.

İSTİHAM YOLUYLA SİYASAL KADROLAŞMA OPERASYONU
Edremit Belediyesinin mevcut kadrı ihdas durumu norm kadro olarak belliyken ilave kadro alımları için 8.280.000 TL gibi ciddi rakamın sadece 2015 yılında belediye bütçesine ek masraf olarak yük getirmesinin altında yatan gerçeğin, siyasal kadrolaşma ve oy hesapları olduğu halk arasında alenen konuşulan konu olarak gündem olmaya başladı.

Örneğin sadece Destek Hizmetler Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere ilave personel alımı için yapılan ödemenin 841.740 TL ve 962.173 TL olması oldukça düşündürücü rakam olarak dikkat çekmekte.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere ek personel alımı için 2.119.526 TL, Fen İşlerinde çalıştırılmak üzere ek personel alımı için 2.246.858 TL gibi çok ciddi rakamları borç batağında kıvranan belediyenin sırtına yüklemenin tek bir izahı bulunmaktadır. İstihdam sağlanarak siyasal kadrolaşma operasyonundan başka bir işlem gerçekleşmemektedir.

2015 yılına ait faaliyet raporundaki verilere göre;
308 Norm kadro memur olması gerektiği belirtilirken 118’i erkek 39’u bayan olmak üzere toplam 157 memurun kadroda olduğu görülmekte.

Yine aynı faaliyet raporu verilerine göre;
154 norm kadro olarak belirlenmiş daimi işçi kadrosunda 159’u erkek 41’i bayan olmak üzere toplam 200 daimi işçi kadrosunun bulunduğu görülmekte.

Norm kadro tahsisinde geçici işçi kadrosu görünmemesine rağmen 14’ü erkek 5’i bayan olmak üzere toplam 19 geçici işçinin bulunduğu görülmekte.

2015 yılı norm kadro ile mevcutlu kadro rakamları bu şekildeyken siyasal kadrolaşma operasyonu ile kadroyu neredeyse iki katına çıkararak belediyenin maliyet harcamalarını astronomik rakamlara çıkarmanın, borçların ödenmesi gerektiği ortamda daha da borçlanma politikalarıyla Edremit Belediyesinin geleceğini ipotek altına koymanın hangi belediyecilik mantığıyla bağdaştığını hesap ve hukuk uzmanları daha doğru değerlendirecektir.

Edremit Halkının kendilerine hizmet etmesi için bulunan belediyenin siyasal yandaşlık etmeleri ve yarınlarda potansiyel oy havuzları oluşturma pahasına, borçları ödemek yerine daha da borçlanarak belediyecilik icra edilmesi, Edremit’in geleceğine dair tek bir projenin bile ortaya konmamasına rağmen, yandaş kitleye hitap edecek sözde kültürel projelerle halkın avutulması hatta kandırılması siyasi etikle bağdaşmadığı gibi, hizmet bekleyen halkı kaderine terk etmekten başka bir olay yaşanmadığı uzmanlarca yapılacak incelemelerde de görülecektir.

Siyasetçiler yalan söyleyebilir ve masum insanlar bu yalanlara kanabilir. Ancak rakamlar asla yalan söylemez. Edremit’in geleceği siyasal kadrolaşma operasyonları ile borç batağına sürüklenme pahasına ipotek altına alınmaktadır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACI

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACIAK Parti Edremit Belediye Başkan Aday Adayı Dr. İdris Irmak, Edremit Huzurevi’ni

BAŞKAN ALİ RIZA ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ

BAŞKAN ALİ RIZA ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ Körfez Edremit Servisciler Kooperatifi (KESKOOP) geçtiğimiz gün 1. Olağan

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDIEdremit Belediyesi tarafından kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN