Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yaşadığımız Doğaya Gelecek Nesillerimiz İçin Sahip Çıkalım..!

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Yaşadığımız Doğaya Gelecek Nesillerimiz İçin Sahip Çıkalım..!
27 Kasım 2016

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım aradı ve yaz mevsiminde Kaz Dağlarında yaşanan yangınla alakalı basın açıklaması yapacağız, gelirmisin dedi. Hemen kabul ettim ve ertesi gün adliye önündeki basın açıklamasına gittim. Duyduklarım bana korkunç geldi.

 

Öncelikle basın açıklamasını paylaşayım sizinle. Sonra da düşüncemi dile getireyim.

 

Basına ve kamuoyuna

fatmalara-pngYine doğamıza, yaşam alanlarımıza ve çocuklarımızın geleceğine saldırılmaktadır. 8 Ağustos 2016 tarihinde Balıkesir İli, Havran İlçesi, Kaz Dağları Talim Alanı Mevkiinde çıkan orman yangını sonucu yaklaşık 20 hektar alan yanmış olup yangın 9 Ağustos günü tamamen söndürülmüştür. Burada temel sorun yangının çıkış nedeni, ya da yanan alanın büyüklüğü değildir. Sorun; yangın söndürmede kullanılmış olan su’dur. Orman yangınlarının söndürülmesi esnasında, yangın helikopterlerinin ya da ararözlerin suları nereden ve nasıl temin edeceği, yangın harekat merkezinden havuzların ya da su temin alanlarının koordinatları gerek helikopterlerdeki uçuş amirlerine gerekse yangın söndürme ekibinin başındaki amire (işletme müdürüne) bildirilmektedir. Bu yangında, iki dakika mesafede Havran Barajı, üç dakikalık mesafede Edremit Körfezi olmasına rağmen, dört helikopter yaklaşık yirmi sefer söndürme suyunu aynı mevkide bulunan Özdoğu İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi’ne ait bakır ve molibden üretimi yapan maden işletmesinin endüstriyel nitelikli (kimyasal nitelikli, siyanür dahil) atık su havuzundan temin etmiştir. Yangını kısa sürede söndürelim maksadıyla yaklaşık 120 ton kimyasal içerikli su Kazdağları’na serpiştirilmiştir. Söz konusu Şirkete, maden izni verirken endüstriyel suyun hiçbir şekilde başka maksatlı kullanılmaması koşulunu koyan ve bu koşullara uyulmaması durumunda ruhsatın iptal edileceğini emirleyen Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı Edremit Orman İşletme Müdürünün bu uygulamaya sebebiyet vermiş olması düşündürücüdür. Bu durum 20 yıllık ekonomik ömrü olan maden işletmesinin endüstriyel atık su havuzunun 150 yıl, süreyle sızdırmazlık koşulu düşünüldüğünde yapılan hata, hata değil tam aksine bir cinayettir. Olayın yaşandığı, 9 Ağustos sonrası Sendikamız TARIM ORMAN-İŞ Genel Başkan beraberinde bir teknik heyetle arazi incelemesi yapılmış, yetkili kurumlardan bilgi ve belgeler talep edilmesi maksadıyla yazışmalar yapılmıştır. 15 Ağustos 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü’ne 02 Eylül 2016 tarihinde Havran Kaymakamlığı’na söz konusu Özdoğu İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi’ne ait kimyasal içerikli atık su havuzunun akredite edilmiş, bir laboratuar aracılığı ile tahlil sonuçları istenmiş olup bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamamıştır. 25 Ekim 2016 (bugün) Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan telefon görüşmesinde sonuçların neden gönderilmediği sorulmuştur. Alınan yanıt ise, “kimyasal sonuçlar olumsuzluk içermemektedir” şeklinde gayri ciddi bir ifade kullanılmıştır. Oysa. Özdoğu İnşaat ve Ticaret Limited yetkililerinin kendi ifadelerinde siyanür ve diğer kimyasal kalıntıların atık su havuzunda bulunduğu ifade edilmektedir.

 

Bu olayla ilgili ne yazık ki skandal olaylarla karşı karşıyayız. Sendikamızın söz konusu endüstriyel atık su havuzundaki suyun akredite edilmiş bir laboratuar tarafından yeniden analizinin yapılması ve sonuçlarının bildirilmesi istenmiştir. Balıkesir Valiliği, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, 21.10.2016 tarih ve 622.01 Sayılı yazılarının ekinde HAKSER-ATA ÇEVRE LABARATUVARI tarafından gönderilen atık su analiz raporu söz konusu havuzdan alınmadığı kesinlikle belli olan ve sonuçların içilebilir su değerinde olduğu görülmektedir. Böyle bir sonucun olması mümkün değildir! Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmede tahlil suyunun nereden alındığı konusunda hiçbir bilgi verilmediği gibi, “bu işi fazla kurcalamayın” şeklinde bir uyarıyla da karşı karşıya kaldık. Yaşanan bu olayla ilgili öncelikle Edremit İşletme Müdür hakkında Edremit Cumhuriyet Savcılığı’na, Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, Özdoğu İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi hakkında da Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulunduk ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızın buradan bir kez daha duyurmak isteriz. Bir uyarıyı da başta Balıkesir Milletvekillerine ve Parlamentodaki tüm vekillere yapmak isteriz. Yaşam alanlarımıza yapılan bu saldırı ilk değildir! Şunu bilsinler ki, Kazdağları’na yönelik saldırılara karşı duyarlı olan halk karşı duruşunu geçmişte olduğu gibi, bugün de yılmadan korkmadan sürdürecektir. Kapitalistlerin rantı uğruna doğasının,yaşam alanlarının ve çocuklarının geleceğini ve yaşamını tehdit eden bu saldırıları bertaraf edecektir. Son kez yetkilileri buradan uyarmak isteriz! Bir an önce bu sorumsuz ve görevini kötüye kullanan kamu görevlileri görevden el çektirilmelidir! Susturmak istiyorlar, susmayacağız! Direneceğiz, yoksa ölürüz!

MYK ADINA

Şükrü DURMUŞ

Genel Bakan

 

Okuduğunuzdan da anlayacağınız üzere, 20 yıl süre ile verilmiş maden şirketine atık su havuzunun 150 yıl sızdırmaz olması gerekiyormuş. 20 yıl kazanacak bir şirket 150 yıl halkın sağlığını etkileyecek pisliği bırakıp gidecek. Bu resmen cinayet. Malum Kaz Dağları doğal oksijen çadırı olarak dünyada 2 tane yerden birisi. Halkın sağlığını düşünmeyen işletmelerin Türkiye’de değil dünyada da engellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarım ve torunlarıma düzgün bir çevre bırakmak adına o gün o açıklamada yapılan 1 kelime içimi ciddi acıttı. Örnek isteniyor, içme suyu özelliklerinde deniliyor. Aklımızla dalga geçiliyor resmen. Bilinçlenmek gerekiyor. Çocuklarımız, gelecek nesiller için, bu tarz işletmeler ile hepimiz tek yürek olarak korumalıyız doğamızı. Düşüncemi ve yaşadığımız ortamda yaşanan bu olayı sizlere aktarmak istedim. Umarım yaşadığımız doğamıza gelecek nesiller için sahip çıkabiliriz.

Kaydet

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz