Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yangından Mal mı Kaçırıyorsunuz..?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Yangından Mal mı Kaçırıyorsunuz..?
16 Kasım 2016
11.755 defa görüntülendi
Yangından Mal mı Kaçırıyorsunuz..?

Edremit Belediyesi’ne ait taşınmazların, belediye meclis kararlarıyla alel acele ED-BEL’e “ayni sermaye artırımı” olarak aktarılması, kamuoyunda “yangından mal mı kaçırılmakta” sorusunun sorulmasına neden olmakta.

2014 yılı 30 Haziran Belediye Meclis Kararlarının Edremit Belediyesinin web sitesinde yayında bulunmaması da kafaları karıştırmakta.

Av.Tuncay Kılıç döneminde 2.250.000 TL’ye yaptırıldığı halde “KAMUSAL ZARAR VAR” diyerek başkan Saka’nın teslim almadığı Ülkü Tepe Amfi Tiyatroyu 8.258.552 TL’ye ED-BEL’e ayni sermaye artırımı olarak aktarmasının, Kamil Saka’nın politik ilkeleriyle çelişip çelişmediğinin takdirini kamu vicdanına bırakıyoruz..?

edremit-amfi-tiyatro

Bilirkişi raporunda 8 Trilyondan fazla değer biçilen Ülkü Tepe Amfi Tiyatro için üstlenici firmanın Edremit Belediyesinden aradaki 6 Trilyonu talep etme hakkı yasal olarak bulunmasına rağmen buna tenezzül bile etmemesi, firmanın Edremit’e hizmet vermek için yapımını üstlendiği rakamın neredeyse 4 katı rakama ED-BEL’e ayni sermaye artırımı olarak aktarmasının kamuoyunda manidar değerlendirmelere neden olduğu Başkan Kamil Saka’ya bir kez daha hatırlatıldı.

gure-afrodit

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın politikaları doğrultusunda ED-BEL’e aktarılan taşınmazlar ve değerleri şu şekildedir;

tablo1

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın politikaları doğrultusunda ED-BEL’den devir alınan taşınmazlar ve değerleri şu şekildedir;

tablo2

ED-BEL’in 31.12.2013 tarihi itibariyle kamu ve ticari borcunun 4.156.537 TL olduğu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 4.623.708 TL zarar bilançosu bulunduğu, kanuni yedek akçelerin değerinin 10.990.655 TL olup gün itibari ile zarar ve borç durumunun %42’ye denk geldiği belediye meclis kayıtlarında bulunmakta.

altinoluk-amfi-tiyatro

Yerel basına yapılan açıklamalarda ED-BEL’in geçmiş dönem borçları ödeniyor-ödendi şeklinde başlıklar bulunurken, ED-BEL’in bugün itibariyle ne kadar borcunun kaldığı, borçların geçekten bitirilip bitirilmediği, borçlanma sürecinin devam edip etmediği aydınlatılması gereken konular olarak değer görecektir. Çünkü 38.672.842 TL gibi son derece değerli turistik tesislerinde bulunduğu astronomik rakamlara sahip taşınmazların, ED-BEL’e yangından mal kaçırırcasına ayni sermaye artırımı olarak aktarılması, Edremit Belediyesinin geçmişte başına gelenler değerlendirildiğinde, Edremit Halkına ait taşınmazların son derece risk altına girebileceği şekliyle hatırlatıldı.

akcam-motel

ED-BEL’den neredeyse ticari değeri olmayan İbrahimce mahallesindeki viran evlerin, çöplüğe dönüşmüş yemişlik ve tarlaların ve arsaların Edremit Belediyesi Tüzel Kişiliğine devir alınması, bunun için de, 2.449.038 TL gibi meblağın ED-BEL’in Edremit Belediyesine olan borçlarına karşılık tahakkuk ettirilmesi oldukça manidar durum olarak değerlendirmelere neden olmakta. Siyasi beka güderek yaklaşan seçimler sürecinde işe alımlarda önemli faktör olacak olan aktarılan taşınmazlar ve turistik tesislerin ED-BEL’in iyi işletilememesi sonucunda yine borçlarla karşı karşıya kalacağı, olası oluşacak zararın bedeli olarak geçmişte olduğu gibi ED-BEL’in taşınmazlarının satılması hatta Akçay Belediyesinin kordondaki arsayı icrada kaptırması örneğindeki gibi kelepir fiyatlarla icralarda kaybedilmesi dahi söz konusu olacaktır.

kizilkecili-154-13

Bu nedenlerden dolayıdır ki, Edremit Halkına ait taşınmazların ve turistik tesislerin başına olumsuz bir hal gelmemesi için belediye meclisi kararlarıyla ED-BEL’e aktarılan taşınmazların geri alınmasında son derece kamusal yarar gördüğümüzü belirtmek isteriz. Edremit Belediye Meclisi üyelerinin bu konuda daha sağlıklı kararlar almasını, Edremit Halkının menfaatlerini korumak üzere yeniden kararlar almasını kamuoyu beklemektedir.

a

b

c

d

e

f

g

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDIEdremit Belediyesi tarafından kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri

AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI REMBETİKO KONSERİ İLE SONA ERDİ

AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI REMBETİKO KONSERİ İLE SONA ERDİEdremit Belediyesi tarafından ilçede ikinci kez kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi

EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ

EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ“Dürüst” kişiliği, “şeffaf belediyecilik” anlayışıyla

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN