Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE” İÇİN KÜÇÜKKUYU’DA BİR ARAYA GELDİ.

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE” İÇİN KÜÇÜKKUYU’DA BİR ARAYA GELDİ.
20 Şubat 2017
1939 defa görüntülendi
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELE” İÇİN KÜÇÜKKUYU’DA BİR ARAYA GELDİ.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yürütülmekte olan “Birlikte Yeşil Enerjiye” projesi kapsamında, Çanakkale’den Ayvalık’a kadar Güney Marmara bölgesinde bulunan Sivil Toplum örgütleri “İklim İçin STK Ağı” nı oluşturmak üzere bir araya geldi. Toplantıya katılan  çeşitli STK’lerden gelmiş yaklaşık 50 kişinin Dernek bahçesinde oluşturdukları çemberde  tek tek kendini tanıtırken yaşadıkları heyecan ve çevre mücadelelerinde yıllarca bir araya gelmiş kişilerin hasret gidermeleri  görülmeye değerdi.


KAZDAĞI KORUMA DERNEĞİ 5 YAŞINDA
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Derneği’nin Kaz Dağı Sanat Evi’nde gerçekleştirilen toplantı, Derneğin 5. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle hazırlanan ve derneğin 5 yıllık faaliyetlerinin anlatıldığı sunum ile başladı. Sunumun ardından, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, Sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelmiş olmanın önemine değinerek, bölge STK’larını selamladı ve Dernek tarafından halen yürütülmekte olan projelerle ilgili bilgi verdi.


İKLİM İÇİN STK AĞI
Sn. Doğan’ın ardından mikrofona gelen  “Birlikte Yeşil Enerjiye” Proje koordinatörü Cemil Ortaç, Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesi- Küçük Hibeler Fonu tarafından desteklenen projenin amacı, hedefleri ve gerçekleşen ve öngörülen faaliyetler hakkında bilgi verdi.  Küçükkuyu Belediyesi, Ege ve Marmara Belediyeler Birliği, Yeşil Düşünce Derneği ve Genç Troya Derneği ‘nin de ortağı olduğu projenin amacının iklim değişikliğine karşı mücadele etmek olduğunu belirten Sn. Ortaç, Projenin üç ara hedefinin sırasıyla; “İklim İçin Sivil Toplum Örgütleri Ağı” oluşturmak, enerji verimliliği, enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kaynakları ve yeşil enerji konusunda farkındalık yaratmak ve enerji kooperatifleri konusunda kamuoyu oluşturmak ve enerji kooperatifçiliğini teşvik etmek olduğunu belirtti.
Proje kapsamında birisi mayıs sonunda, diğeri eylül sonunda olmak üzer iki çalıştay yapılacağını belirten Ortaç, model oluşturmak amacıyla Derneğin bahçesinde ve Küçükkuyu Anaokulunda iki adet 3’er KWa’lık güneş enerji sistemi kurulacağını da açıkladı.
Proje kapsamında STK Ağı oluşturmak üzere öngörülen faaliyetlerinden birisinin STK’lar ile gündemli “yüzyüze buluşmalar” olduğunu belirten Sn. Ortaç, bu ilk buluşmanın çok önemli olduğunu, katılımın yüksek olmasından dolayı da çok mutlu olduklarını ifade etti. Daha sonra gerçekleştirilecek buluşmaların tarihleri ve konu başlıklarını da açıklayan Ortaç, her buluşmanın farklı bir STK ev sahipliğinde, Çanakkale, Ayvalık gibi farklı mekanlarda yapılacağını açıkladı.


KAZDAĞI VE YÖRESİNDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN OLAN ETMENLER
Açıklamanın ardından, ilk buluşmanın konusu olan “Kazdağı ve Yöresinde İklim Değişikliği’ne Neden olan Etmenler  ve Çözüm Önerileri” konusunda konuşmalara geçildi.
İlk  toplantının konuşmacıları, Prof. Dr. Murat Türkeş,  Ziraat Mühendisi Hicri Nalbant, ve Dr. İlhan Pirinçciler’di.  Murat Türkeş’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.
Prof. Dr. Murat Türkeş, Kazdağı ve Biga yarımadasının coğrafi özellikleri, yağış ve buharlaşma  ve depremselliği hakkında bilgi verdi. İklimin hem insan eli, hem de dış faktörlerle nasıl değiştiğini tablolarla anlatan Sn. Türkeş, Kaz Dağı ve Yöresinde çölleşme ve kuraklaşmanın giderek arttığını  vurguladı.  Kazdağı ve yöresine insan eliyle yapılan altın madenciliği, termik santrallar, barajlar, yollar gibi projelerin iklim değişikliğine büyük etki yaptığını, bu nedenle Kazdağı’na müdahale edilmemesi gerektiğini belirtti. Kuraklaşmadan dolayı ciddi su kaybı ve su ihtiyacının olduğunu belirten Türkeş, halkın hayati ihtiyacı olan suyun madencilere, termikçilere verilmemesi gerektiğini vurguladı.


BÖLGEDEKİ TARIM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN ÇOK CİDDİ ETKİLENİYOR
Ziraat Mühendisi Hicri Nalbant, yaptığı konuşmada devletin yanlış tarım politikalarına değindi ve köylülerin bu tarım politikaları sonucu tarımdan koptuğunu, arazilerini sattıklarını, tarımda giderek ithalata dönüldüğünü belirtti. İklim değişikliği sonucunda, susuzluk çekildiğini ve verim düşüklüğü yaşandığını belirten Nalbant, ilgili Bakanlıjların ve meslek örgütlerinin iklim değişikliğine karşı hazırlıklı olmadıklarını ve politika üretemediklerini söyledi.  Nalbant, “Buradaki herkes biliyor ama ben yine de hatırlatmak istiyorum. Zeytin kutsal bir ağaç. Böyle bir bölgede yaşıyor olmak büyük mutluluk. Biz zeytini, zeytin de bizi koruyor. Birçok yerde santral kurmak istiyorlar ama zeytin buna müsade etmiyor. Çünkü yasa, zeytinin olduğu yerin yakınına bile santral kuramazsın, diyor. O yüzden yasayı değiştirmek istiyorlar. Yasanın değiştirilmesine izin vermemeliyiz.” dedi.
Bölgede altın madeni  ve termik santrallari projelerine karşı yürüttükleri mücadeleyi anlatan Nalbant, açtıkları davaların çoğunu kazandıklarını belirtti.  Çanakkale Köprüsü’nden bahseden Nalbant, Çanakkale Köprü Projesinden de bahseden Nalbant,  “Lapseki’de üretilen nektarin Türkiye’nin en kalitelisidir. Yüzde 50’den fazlası bu ilçede üretiliyor. Ama son dönemde bölgedeki çiftçiler tarım arazilerini satmaya başladı. Sebep köprü. Esas tehlike budur. Tarım toprakları ne yazık ki el değiştirmektedir” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HALKIN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR
İklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri hakkında konuşan Doktor İlhan Pirinçciler de sözlerine başkanı olduğu ve projenin destekçileri arasında yer alan İda Dayanışma Derneği ile ilgili bilgiler vererek başladı.  Sn. Pirinççiler, “Temiz hava haktır, bunu savunmamız gerekiyor. Yenice’ye, Çan’a, Lapseki’ye, Karabiga’ya yapılmak istenen kömürlü termik santraller bize uzak diye kimse düşünmesin. O küllerin en az 50 kilometre uçuşacağı ve yalnız bulunduğu yeri değil, Kaz Dağı ve çevresini, tüm boğazı ve Edremit Körfezini kirleteceğini biliyoruz. Hava kirliliği, hipertansiyon, migren, kalp damar hastalıkları, kronik nefes hastalıkları ve psikolojik sorunlara sebep olacaktır. Raporlar Çan’da yaşayan insanların yılda en az 270 gün kötü hava soluduğunu söylüyor. Çan’da yaşayanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucuna göre, Çan’lıların ciddi oranda vital kapasitelerinin düştüğü ve çeşitli kanser türlerine yakalandıkları belirlenmiştir. İklim değişikliğine neden olan etmenlere karşı tüm STK’lar olarak ortaklaşa mücadele etmemiz gerekir.” dedi.
HATIRA FOTOĞRAFI
Ayvalık, Edremit, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu, Bozcaada ve Çanakkale’den  gelen STK temsilcileri ile  çekilen anı fotoğrafının ardından ilk toplantı sona erdi. Proje kapsamında yapılacak ikinci toplantı  konusu, “Savunuculuk, Örgütlülük ve Gönüllülük”. Toplantının konuşmacısı ise Dr. Uygar Özesme.
İletişim: Süheyla Doğan –Yön. Kur. Bşk.  kazdagikoruma@gmail.com, suheyladogan@gmail.com     05334552102- 05321597317 Küçükkuyu/ÇANAKKALE

 

İlgili Terimler : , ,

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACI

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACIAK Parti Edremit Belediye Başkan Aday Adayı Dr. İdris Irmak, Edremit Huzurevi’ni

BAŞKAN ALİ RIZA ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ

BAŞKAN ALİ RIZA ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ Körfez Edremit Servisciler Kooperatifi (KESKOOP) geçtiğimiz gün 1. Olağan

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDIEdremit Belediyesi tarafından kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN