Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Şimdi Zeytin ve Hasad Zamanı

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Şimdi Zeytin ve Hasad Zamanı
16 Kasım 2016

Rahmetli Afif Kökden’in 2011’de kaleme aldığı makalesini yeniden yayınlıyorum. Malum körfezimizde zeytin hasadı sıkıntılarla başladı. 2011’den bugüne zeytincinin çilesinde neler değişmiş, o günkü şartları kaleme alan rahmetli Afif Kökden’in tespitleriyle bugünü karşılaştırırken anlayabilmemiz için referans olması açısından önem taşıdığını düşünüyorum.

Körfezde artık kışlık çalışma zamanı geldi. Zeytinler olgunlaştı. İlk zeytin tanelerini toplamaya başladık. Bu güzel haber başta Havran olmak üzere tüm körfezimize hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum.

afif-kokdenBölgemizde ilk el domat zeytini toplanmaya başlandı. Sonra kırma zeytin, yeşil zeytin, salamura zeytin ve yağlık zeytin hasad edilecek.

Bölgede yaşayan vatandaşlarımız, bu sektörde çalışan toplayıcı ablalarımız ve sırıkçılarımız, üreticilerimiz, tüccarımız, esnafımız ve tüketicilerimiz bu güzel nimetten paylarına düşenleri alacaklardır.

Buraya kadar zeytin ve zeytinyağı için hiç fiyattan bahsetmedik.

2002 yılından beri zeytin üreticisi perişan halde ne yazık ki.

2002 yılında 1 Kg ham yeşil zeytin 2-3 TL arasında işlem görürken, bugün 1 Kg zeytin 1-1,5 TL dir.

2002 yılında toplayıcı kadın ücreti 3,5 TL iken bugün 17,5 TL dir.

Sırıkçı erkek yövmiyesi 2002 yılında 7,5 TL iken, bugün 25-30 TL dir.

2002 yılında 5 asit zeytinyağı 5 TL iken bugün 3,5-4,5 TL arasındadır.

2002 yılında 0,5 dizem yağı 8 TL iken bugün 6-7 TL arasındadır.

Mazot, gübre, sürüm, tarla bakımları, ilaçlama masrafları her yıl artarak üreticinin hanesine eksi olarak girerken, bugün zeytinciyi ölüme terk ettiğimizin farkında mıyız ?

Bu zeytin ve zeytinyağının fiyatının enflasyona karşı bu kadar ezilmesinin sebebi her ne kadar hükümetlerin politikaları olsa da, bölgemizde bulunan üretici birliği TARİŞ’inde üreticinin yanında değil, tüketicinin yanında izlediği politikalardır. TARİŞ üretim birliği olmasına rağmen her defasında üreticinin sonunu hazırlamaktan başka ne yapmıştır ? Her sene TARİŞ zeytin ve zeytinyağı alımını azaltmakta, üreticiyi özel sektörün eline bırakmaktadır.

TARİŞ’in İzmir’de yapmış olduğu zeytin ve yağ kompleksleri ne kadar üreticiye fayda sağlamıştır ? Yoksa üreticinin borcu yüzünden perişan olmasına vesile mi olmuştur ?

Bu konuda söyleyeceğimiz, konuşacağımız çok şeyler var. Devlet ve üretici birliği TARİŞ üreticinin yararına politikaları devreye sokmalıdırlar. Eğer bu sistem böyle devam edecek olursa, çok değil 5 sene içerisinde üretici zeytin hasadı yapmamaya başlayacağı gibi, arazilerini de bir şekilde elinden çıkarmaya başlayacaktır. Zaten gırtlağına kadar borcun içinde boğulan zeytin üreticisi şu anda tarlasını bile satamamaktadır. Zeytin alıcısı piyasada yoktur.

Suriye ile gerçekleştirilen serbest ticaret anlaşması zeytin ve zeytinyağı üreticisine zarar vermemelidir. O zaman asırların zeytin bahçeleri ya çalı ormanına dönüşür ya da imar planlarının kurbanı olup betonarme yerleşim yerlerine dönüşür. Örnek mi istiyorsunuz; Altınoluk ile papazlık arasında yeşil alan kaldı mı ? Güre ile İskele arasında zeytinlik mi daha fazla, devre mülk otel ve etrafındaki yerleşkeler mi daha fazla ?

Bölgemizin ikinci mahsulü olan mandalina bazı uyanıklar tarafından yeşil kesilip satılmakta, bu halkımızın acı şekilde aldığı mandalina daha sonra sararıp satılmaya başlandığı zaman vatandaş tarafından alınmamaktadır. Bu da üreticiye zarar ettirmektedir.

Bölgemizin üçüncü mahsulü nar, hasad olarak 15 gün sonra toplanmaya başlayacaktır. İnşallah fiyat olarak üreticinin yüzünü güldürür. Nar’ında değerini tüm ülkemizde tanıtmaya ve anlatmaya çalışmalıyız.

Allah tarafından her türlü lütfun sonuna kadar verildiği bölgemizde, bereketsizliği neden yaşamaktayız ? Üreticimiz neden borç batağında boğulmakta ? Bazı üretici birlik başkanları neden üreticiyi düşünmek yerine siyasal gündemlerin içlerinde kendilerine vizyon aramaktadırlar ?

Bölgemizde zeytin birlik yöneticileri önlerine mikrofon geldiğinde, politik yeteneklerini sergileyeceklerine, nefeslerini biraz olsun üreticilerin sorunlarına ayırıp sorunlara çare bulmayı deneseler.

Bölgemiz zeytin üreticisi para kazanamazsa gençlerimiz evde kalır. Kimse evladını ne gelin edebilir ne de damat. Dolayısı ile bağlı sektörler de daralma gerçekleşir.

Bereket alın terinin ve emeğin hakkını bulmasıyla gerçekleşir. Dileğim körfezimize en azından bu kış bereket yağsın. Tarlada mahsulünü gözü gibi bakıp koruyan insanlarımız umutlarını koruyabilsin. Zeytini kuru ayazda toplayan ablalarımız da, ellerinde sırıkla mücadele eden sırıkçılarımızda evlerine 2 lokma ekmek parasını götürürken yüzleri gülebilsin.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz