Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Olivecity’e 340 Milyar Vereceğine Elindeki Binayı Restore Et Başkan

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Olivecity’e 340 Milyar Vereceğine Elindeki Binayı Restore Et Başkan
25 Kasım 2016
11.989 defa görüntülendi
Olivecity’e 340 Milyar Vereceğine Elindeki Binayı Restore Et Başkan

504 sayılı meclis kararıyla Olivecity AVM’nin kiralanması için girişimde bulunulduğu, 67 nolu meclis kararıyla aylık 30.000 TL bedelle kiralanması kararı alındığı, yıllık 341.269.12 TL bedelle yıllık kira bedeli ödenmesinin kararının alındığı, 128 sayılı meclis kararıyla Olivecity AVM binasında Edremit Belediyesinin 40 dükkanının maliki olduğu, Erka İnş.Tah. Dış Tic. Ltd. Şti’ne ait 67 dükkanın makul kira bedelleri ile kiralanabileceği kararları alındı.

olivecity-3

Edremit Belediyesince servis edilen haberde Olivecity AVM olarak bilinen yapının Edremit Belediyesince Kültür Merkezine dönüştürüleceği bildirilirken, servis edilen haberde “1115 kişilik tiyatro ve çok amaçlı salon, 7 adet sanat atölyesi, etnografya müzesi, kütüphane, 4 adet kayar panel duvardan oluşan sergi salonu, bale ve halk oyunları salonları, 3 adet fuaye alanı, 3 adet çok amaçlı toplantı salonu, sivil toplum örgütleri için çalışma salonu, senfoni orkestralarının konser verebileceği salon, 2 adet sinema gösterilerinin de yapılabileceği prova, söyleşi ve seminerlerin yapılacağı salon, 2 adet korolar için çalışma salonu, 2 adet nikah salonu, 2 adet küçük sahne ile düğün, yemekli toplantı ve törenlerin yapılabileceği 360 kişilik restoranı, kafe ve diğer restoranların bulunduğu çok amaçlı bir kültür, sanat ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. Kültür merkezi içerisinde bir adet çocuklar için kreş hizmet verecek” denmişti.

olivecity-1 olivecity-2

Edremit Belediye Meclisi’nin 2016 yılı Ekim ayı toplantısında belediyenin 2017 yılı bütçesi 128 milyon 706 bin 877 Lira olarak belirlenirken Başkan Saka, 2016 yılında öncelikli ihtiyaçlardan başlayarak yatırımlara ağırlık verdiklerini ve diğer yandan da geçmişten gelen ekonomik yaraları sarmaya devam ettiklerini belirterek “Edremit’in malını ve imar yönünden geleceğini satmadan bütçemizi hazırlıyoruz. 2017 yılı bütçemiz yatırımlara daha ağırlık vereceğimiz bir bütçesi olacak” demişti.

meclis

Geçmişten gelen ekonomik yaralar sarılmadığı halde Körfez Bostancı Spor Kulübünün 10.000 TL yardım talebine karşılık 2.500 TL yardım yapılmasının 130 nolu karar ile alındığı, Güre Spor Basketbol Takımına Atatürk Spor Salonunun haftanın 7 günü bedelsiz tahsis edilmesi 346 sayılı karar ile alındığı, Yeni Kızılkeçili Spor Kulübüne nakdi yardım kararının 345 sayılı karar ile alındığı, Edremit Belediyespor Futbol Takımı için 195.000 TL yardım yapılması kararı alınmış ancak kulübün Edremit Belediyesine olan borçları ve icralık durumları nedeniyle yapılması kararı alınan yardım, borçların ödenmesi için taahhüt istenmesi gerekçesiyle gerçekleştirilmemişti.

bostancispora-yardim

gurespora-yardim2

kizilkecilispora-yardim

Kısaca bu bilgileri verdikten sonra 128 Trilyonluk bütçe yapan Edremit Belediyesi’nin işletilememiş ve vahşi kapitalizm kurallarının en hoyrat şekilde acımasızlaştığı ortamda işletilmesinin mümkün olamayacağı anlaşılmış bir AVM’yi kültür merkezi adı altında yıllık 341.000 TL kira ödemeyi göze alarak kiralayacağını açıklaması düşündürücüdür. Çünkü kiralanarak kültür merkezine dönüştürüleceği açıklanan yapıda CHP’nin arka bahçesi olarak bilinen STK’ların etkinliklerini sergileyeceği, bazı elitlerin evlerinde hobi olarak yaptıkları resimleri sergi adı altında düzenleyecekleri etkinliklerle egolarını tatmin edeceği bir adres haline dönüştürüleceği bugünden görülen yarının fotoğrafıdır. Yapı bünyesinde bulunan Edremit Belediyesine ait 40 dükkan bulunurken Erka İnş.Tah. Dış Tic. Ltd. Şti’ne ait 67 dükkanın da kiralanması yönünde karar alınması, Edremit Belediyesini yapacağını ilan ettiği kültür merkezi konusunda hiç de iyi günlerin beklemediğini söylemek için kahin olmaya gerek yoktur. En basit örneği ile CHP Edremit İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Songül Toplamaoğlu’nun Olivecity AVM’de işletmecilik yapmasından kaynaklı deneyimine başvurulsa, oradaki dükkanların reel ekonomik rakamlar üzerinden kiralanmasının mümkün olamayacağı, kiralansa da kiraların tahsil edilemeyeceği bilgisine sahip olunurdu. Songül hanımın işletmesini neden kapatmak zorunda kaldığını da böylelikle öğrenmiş olurlardı. Yapılacağı söylenen kültür merkezinde sinema gösteriminin de gerçekleştirileceği belirtilirken Edremit’te yıllardır sinemacılık yapan Sine Atlas sinemaları sahibi Taner Erkin’den görüş alınmış olsaydı eğer bunun da neredeyse imkansız olduğu görülürdü.

ol-1

Neresinden bakarsanız bakın, geleceği hiç de aydınlık olmayan sürece gidildiğini görüp de yazmamak, kamu menfaatlerini koruma ve kollamakla görevli gazetecilikle bağdaşmaz. Üstelik Edremit Belediyesinin geçmişten kaynaklı borçlar yüzünden hala sorunlar yaşıyor olması, daha bu hafta içinde Edremit Belediyespor’un 3 Trilyona yakın vergi borcu yüzünden belediye kapılarının çalınmış olması gerçeği ile karşı karşıya olan Edremit Belediyesinin, CHP’nin arka bahçesi olarak gördüğü çevrelerin egolarını tatmin etmesi için milletin parasıyla göz göre göre zararlara neden olacağı şimdiden belli projelere yelken açmaması gerektiğini düşünüyorum.

ol-2

Kamu menfaatlerinin korunması noktasında eleştirme hakkımızı kullanırken, alternatif çözüm önerisi de sunuyoruz ki, halka karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz. Kaldı ki, Edremit’in gerçekten Kültür ve Sanat Merkezine ihtiyacı var ise Olivecity AVM’ye senelik 341 Milyar para ödeneceğine, elimizde atıl durumda bulunan eski belediye binasına o parayı bir kere harcayarak restorasyonunu yapıp, gelecekte tek kuruş kira ödemeye gerek duymadan, eski belediye binasını neden Kültür ve Sanat Merkezi yapmıyoruz..? Üstelik Edremit’in en merkezi konumunda yer alan eski belediye binasının Kültür ve Sanat Merkezi yapılması durumunda, Edremit Halkı daha kolay istifade etme imkanı bulmaz mı..? Maksat Edremit Halkının kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını sağlamak ise tek kuruş ödemeden halkın buraya gelmesine zemin sağlanmış olacaktır. Amaç sahil cumhuriyeti olarak anılan CHP’nin arka bahçesindekilere akşama kadar takılacakları ortam tesis etmek ise Olivecity AVM bunun için uygun olabilir. Takdirini Edremit Halkı yapacaktır.

eski-belediye

Madem ki borçlarımız var önceliğimiz o borçları ödemektir. Edremit gençliğinin futbol takımlarına sahip çıkılmamasından duyduğu rahatsızlık ortadadır. Bir şehrin futbol takımı şehrin niteliğinin de yansıması gibidir. Basketbolda Güresporun başarılarıyla nasıl gurur duyuluyor ve takdir ediliyorsa, futbola da aynı ilginin gösterilmemesi manidardır. Kulüp yönetiminin geçmişten yaşadığı sorunlar ve doğru yönetilememesinden kaynaklı borçlar nedeniyle sıkıntılarla anılmasından dolayı kulübün mali durumunun kötü olması nedeniyle alternatif projeler üretilebilir. Kulüp zaten kendisini yok saydı ve kapattı. 1.Amatör Kümede yer alan Edremit takımlarından biri satın alınabilir ve Edremit Belediyespor olarak adı değiştirilebilir. Biraz destekle de öncelikle 3.Lig hedeflenebilir. Edremit’in çocukları da ilçelerinin takımında futbol oynamak için kendisine sebep bulabilir. Kurulacak olarak yeni takımın iyi yönetilmesiyle, spor toto, spor loto, forma gelirleri vs bilet ve reklam gelirleri değerlendirildiğinde, 3. lige çıkabilecek potansiyel yaratılabilir. Edremitlinin, kendi takımı doğru yönetildiğinde nasıl sahip çıktığı geçmişte örnekleriyle görülmüştür. Yine aynı sahipleniş gerçekleştirilebilir.

ol-3

Edremit Belediyesinin trilyonlarca borcu varken CHP’nin arka bahçesi konumundaki 3-5 grubun egoları tatmin edilsin diye göz göre göre zarar riskine yelken açılacağına, Edremit halkının kendi sorunlarına eğilinmesi Edremit Belediyesi yönetimine yakışan yaklaşım olacaktır. Kültürel faaliyetler konusunda ilçemiz merkezimizde Etnografya Müzemiz mevcut. Toplantı ve toplu etkinlik için Kültür Merkezimiz mevcut. Ed-Bel’e ayni sermaye olarak aktarılmış Amfi Tiyatrolarımız mevcut. Edremit Belediyesi bu derece borç içinde yüzerken, doğru işletilmesi durumunda ciddi gelir getirecek değerli taşınmazlarını Ed-Bel’e ayni sermaye olarak aktaracağına kendisi işletmiş olsaydı, ciddi gelirler elde edilirdi. Sadece Altınoluk Amfi Tiyatroyu yıllarca işleten şirketin ülkenin en gözde sanatçılarını getirip nasıl etkinlikler düzenlediği ve nasıl paralar kazandığını düşünürsek, eski belediye başkanı Tuncay Kılıç’ın Edremit’e kazandırdığı Milattan Sonra yapılmış olan en büyük Amfi Tiyatro’nun doğru işletilememesi yüzünden ne gibi kazançların sağlanamadığını konuşmak bile istemiyorum. Böylesi niteliğe sahip Amfi Tiyatro’ya siz Sezen Aksu’yu getireceğiniz bir organizasyon yaptınız da Edremit Halkı mı gelmedi..? Böylesi bir Amfi Tiyatroda Halk TV programı çektiniz de Edremit Halkı mı katılım gerçekleştirmedi..? Maksat Edremit Belediyesine kazandırmak ise ben yapılması gereken birkaç örneği sundum. Maksat yangından mal kaçırmak ve borcu toplam sermayesinin yarısına dayanmış Ed-Bel’i kalkındırmak ise para edecek ne varsa Ed-Bel’e aktarırsınız. Sorarım Sayın Başkana, siz Ed-Bel Müdürü müsünüz yoksa Edremit Belediyesinin başkanı mısınız..? Edremit Belediye Başkanıysanız Edremit Belediyesine direk gelir getirecek taşınmazlarınız elinizin altındaydı ve atıl durumda kalmasına neden oldunuz. Bu da yetmezmiş gibi çok ciddi rakamlar kazandıracak işletmeleri Ed-Bel’e aktararak Ed-Bel’in yarınlarda icralarla zor durumda kalmasıyla taşınmazların yok pahasına elimizden gitmesine zemin hazırladınız. Körfezde sosyal demokrat belediyeciliğin bugüne yansıttığı icraatları ortada. Akçay’ın en gözde yerinde kordonu elinden icrayla kaptıran anlayışın oluşturduğu zararı telafi edebilmek için mahkeme kapılarında koşturmaktasınız.

plan-1 plan-2

Edremit Belediyesi Meclis Üyeleri aldıkları kararı bir kez daha gözden geçirmelidir diye düşünüyorum. Yarınlarda Edremit Halkının karşısına çıktıklarında başlarının dik olmasını temenni ettiğim için bugünden yarınlarda bizleri nelerin beklediğine dikkat çekiyorum. Değerlendirmek tabi ki değerli meclis üyelerimizin. Sonrasında İnceoğlu’nun dün yaptığı yanlışları bugün telafi edeceğim diye uğraşmak zorunda kalmanız gibi yarınlarda da sizlerin aldığı yanlış kararları yarınlarda görev alacaklara telafi etme görevi düşmesini istemiyorum.

plan-8 plan-6

Çünkü belediyecilik, CHP’nin arka bahçesi konumundaki 3-5 elit grubun egolarını tatmin ederek oy potansiyellerine hizmet etmek değildir. Belediyecilik evinden sokağa çıkan insanın yağmur nedeniyle oluşmuş göletlere basmak zorunda kalmasını önlemektir. Belediyecilik toprak kalmış yollardan kalkan toz bulutları yüzünden insanların balkonlarına bile çıkamamasını tesis etmek değildir. Belediyecilik kot çalışmaları yapılmadan oluşturulmuş cadde ve sokaklar yüzünden her aşırı yağışta insanları evlerinde hapsetmek değildir. Belediyecilik, insanlara insanca yaşam standartlarını sağlamak demektir. Belediyecilik halkın güven içinde Pazar alışverişini yapmasını tesis etmek demektir. Pazaryerinde yaşanan her kavgada elinde bıçakla dolaşan birinin hedefi olmadan güle oynaya Pazar alışverişini sağlamak demektir. Belediyecilik, siyasi oy hesaplarıyla, istihdam alanlarında iş sahibi edilecekleri sandıkta oy potansiyeli olarak görüp, Ed-Bel’e Edremitlinin değerli taşınmazlarını aktarmak değildir. Bu taşınmazları doğru işleterek Edremitlinin hizmetine sunmak demektir.

plan-3 plan-4

Ben halkına karşı sorumluluğu olan gazeteci olarak doğruları söyleyeyim de kim ne yaparsa yapsın.

Kaydet

Kaydet

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDIEdremit Belediyesi tarafından kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri

AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI REMBETİKO KONSERİ İLE SONA ERDİ

AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI REMBETİKO KONSERİ İLE SONA ERDİEdremit Belediyesi tarafından ilçede ikinci kez kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi

EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ

EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ“Dürüst” kişiliği, “şeffaf belediyecilik” anlayışıyla

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN