Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit26°CParçalı Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Uysal Oğlunun Gazetesinden Siyasi Balans Ayarı Yapıyor mu?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Burhaniye » Uysal Oğlunun Gazetesinden Siyasi Balans Ayarı Yapıyor mu?
11 Ağustos 2017
11.451 defa görüntülendi
Uysal Oğlunun Gazetesinden Siyasi Balans Ayarı Yapıyor mu?

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın oğlu Erman Uysal’a ait Hakimiyet Gazetesinin Burhaniye ve Balıkesir siyasetine balans yaptığına dair iddialar, hem Burhaniye hem de Balıkesir’de tartışmalara neden olmakta.

Hakimiyet Gazetesinin Erman Uysal tarafından satın alınarak el değiştirmesiyle önce Burhaniye ardından Balıkesir siyasetine ayar vererek yayınlar yapması, Ak Parti yönetiminde de rahatsızlıkları beraberinde getirdi.

Burhaniye’ninAk Partili Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın oğlu Erman Uysal’a ait Hakimiyet Gazetesinin Edip Uğur-Ali Aydınlıoğlu çekişmesinde taraf olarak yayınlar yapması hem Balıkesir’de hem de Ak Parti genel merkezinde dikkatle izlenirken, Uğur-Aydınlıoğlu çekişmesinin Ak Parti’ye verdiği zararın yarınlarda daha büyük boyutlara ulaşmasından endişe ediliyor. Öyle ki Aydınlıoğlu’nun yeniden MKYK’ya seçilmesi sonrasında Balıkesir merkezde Edip Uğur güdümlü medyanın Aydınlıoğlu’na saldırıları yetmezmiş gibi Hakimiyet Gazetesinin de benzer yayın politikasıyla hareket etmesi Ak Parti tabanının yarınlardan ümit kesmesine neden oluyor.

Başkan Uysal’ın Edip Uğur’cu olduğu her ortamda alenileşirken, oğul Uysal’ın bu denklemde Aydınlıoğlu aleyhinde yaptığı yayınlarla Uğur’un siyasi sonunun yaşanmaması için direnmeye çalıştığına dair yorumları da beraberinde getiriyor.

Ak Parti içinde yaşanan iç çekişmelerin de ötesine geçen Hakimiyet Gazetesi, belediye meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran CHP Burhaniye İlçe Başkanı Tarık Erdil aleyhinde yaptığı yayınlarla da tepki toplamaya devam etmekte. Erdil’i mizanpajla kadın kılığına sokmaktan bile çekinmeyen oğul Uysal’ın gazetesi, babasının siyasi rakibi hakkında kasıtlı olarak aleyhte haber yaparak siyasi menfaat temin edip etmediğine dair tartışmalara neden olmakta. Erdil’in siyasi sorumluluk esasıyla ve meclisteki muhalefet partisi başkanı ve aynı zamanda meclis üyesi olmasından kaynaklı sorumluluğuyla yaptığı eleştirilere karşı tahammülsüzlükten kaynaklı olduğu anlaşılan ortamda yapılan yayınların hem maksadı hem de yayınlanış şekli Burhaniyelilerin de haklı tepkisiyle karşılaşıyor.

Burhaniye’de yaşanan süreç hakkında görüşlerini aldığımız vatandaşlar bu tür yayıncılığı asla kabul etmediklerini, yaşanan sel sorununda bile belediyenin ihmalini dile getiren siyasetçiyi, sırf eleştirdi diye kadın kılığına sokmanın ne siyasi etikle ne de basın etiğiyle uyuşmadığına dair görüşlerini belirttikleri görüldü.

BELEDİYE PERSONELİNE BİLE AYAR ÇEKİLDİ

Hakimiyet Gazetesi sahibi Erman Uysal’ın gazeteden belediye başkanı olduğu babasının görev yaptığı belediyedeki personele bile ayar çekilmesi, Burhaniye Halkında tepkilere neden oldu. Önce Basın ve Halkla İlişkiler Müdürünün hedef alındığı yayınlar sonrasında müdürün görevinden ayrıldığı ortaya çıkartılırken sonrasında belediye başkan yardımcısı Cemal Akkılınç’a sürmanşetten ayar çekilmesi, kamuoyunda Başkan Uysal’ın oğul Uysal’ın gazetesinden balans ayarına tabi tutulduğuna dair değerlendirmelere neden oldu.

GAZETE SİYASETÇİNİN TOPÇU BATARYASI OLAMAZ

Basının görevi haber değeri taşıdığına inandığı konulara, halkın haber alma hakkını kullanmaları için tarafsız ve objektif haber sunmaktır. Siyasi bekaların korunması için kullanılabilecek savunma bataryası olmadığı gibi kendisine rakip gördüğü hedefleri imha etmek için kullanılabilecek topçu bataryası da değildir. Burhaniye’de taşan dereden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri kamuoyu gündemine getiremeyen yayıncılık ilkesinin siyasi sorumlulukla kamuoyunun dikkatin çekmek için açıklama yapan siyasetçiyi hedef yaparak yayınlar yapması, üstelik yaptığı yayında cinsiyeti erkek olan siyasetçiyi kadın kılığına sokarak karalamasının eleştiri sınırları ile bağdaştırılabilecek mantığı yoktur. Bu hedef alınan kişinin kasten itibarsızlaştırılmasından başka bir şey değildir. Bu noktada Hakimiyet Gazetesinin yayıncılık anlayışını gözden geçirerek yayınlarına devam ettirmesinin önemini belirtiyor, siyasi dengelerin bu yöntemlerle alt üst edilerek siyasette sonu kaosla nihayetleneceği aşikar ortamlarda Ezberbozan olarak yaşamın dengesizliğine asla müsaade edemeyeceğimizi, balans ayarı çekilen yayınların maskesini anında düşüreceğimizi kamuoyunun da anlamasını istiyoruz.

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

MUHTARLAR GÜNÜ BURHANİYE’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLANDI

MUHTARLAR GÜNÜ BURHANİYE’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLANDIBurhaniye’de, 19 Ekim Muhtarlar günü bir dizi etkinlik ile kutlandı. 2015 yılında

BELEDİYE PERSONELİNE SEVGİ SEMİNERİ VERİLDİ

BELEDİYE PERSONELİNE SEVGİ SEMİNERİ VERİLDİBurhaniye Belediyesi, personeli için eğitim semineri düzenledi. “İş ve Etik”

BURHANİYE’DE CUMHURİYET BAYRAMI 3 GÜN 3 GECE KUTLANACAK

BURHANİYE’DE CUMHURİYET BAYRAMI 3 GÜN 3 GECE KUTLANACAKBu sene Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. Yıl dönümünün kutlanacağı

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN