Dolar : Alış : 5.3633 / Satış : 5.3730
Euro : Alış : 6.0764 / Satış : 6.0873
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit10°CYağışlı

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Neden Susuyorsun Kamil Başkan?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Neden Susuyorsun Kamil Başkan?
04 Ocak 2017
12.170 defa görüntülendi
Neden Susuyorsun Kamil Başkan?

Son dönemde kamuoyu gündemine gelen usulsüzlük iddiaları karşısında halkı tatmin edecek açıklamalarda bulunamayan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’yı zor günler mi bekliyor..?

Altınoluk’taki Cem Zeytinciliğe ait inşaatla alakalı öne sürülen iddialar ve halk arasında dedikodulara neden olan ve kimin sağladığı hakkında spekülasyonlara neden olan 6-7 trilyonluk rant sağlandığına dair iddia ve dedikodular ne kadar doğru..?

Güre Belediye Başkanı olarak ruhsat verdiği Venüs Otel’i Edremit Belediye Başkanı olarak mühürlemek zorunda kalan Kamil Saka’nın icra ettiği belediye başkanlığı manidar değerlendirmeleri beraberinde getirdi.

Dönemin Altınoluk Belediye Başkanı İsmail Aynur zamanında Cem Zeytinciliğe ait denize sıfır noktadaki 16 dönüm TTA alanı olarak görünen arazinin, büyükşehir yasası sonrasında Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka döneminde imar durumunun konut inşaat alanı olarak ruhsatlandırıldığı iddiaları gündemi sarsmıştı.

İsmail Aynur geçtiğimiz hafta Ezberbozan’a özel açıklamalarda bulundu. Aynur, başkanlık yaptığı dönemde yapılan 18.madde uygulamasıyla; Cem Zeytinciliğin aldığı 45.000 M2’lik arsa’da 2,5 dönüm arazinin yeşil alan olarak kamuya kazandırıldığını, 7,5 dönüm arazinin spor alanı belirlendiğini, denize sıfır konumdaki 16 dönümlük arazinin de TTA alanı olarak tanımlandığını, kalan arazinin de konut alanı olarak meclis kararıyla belirlendiğini belirtti.

Edremit Belediyesi İmar müdürlüğünün TTA alanı olan araziye nasıl konut ruhsatı verdiği son derece manidar durum oluştururken, çatı arası normunun %33 olması gerektiği buna karşılık fazla yoğunluk verildiği, emsal teşkil edecek konumda bulunan söz konusu arsanın hemen yanındaki Yağcılar inşaatın 3 kat olduğu, buna rağmen TTA alanında verilen konut ruhsatının 3,5 kat imar izniyle verildiği ortaya çıktı.

Konunun kamuoyu gündemine gelmesi sonrasında TTA alanına nasıl konut ruhsatı verildiği şaibelere neden olurken, ortaya atılan iddialarla 6-7 trilyonluk rant sağlandığı yönünde dedikodular da halk arasında konuşulur oldu.

Başkan Kamil Saka’nın süreç içerisinde konunun kamuoyu gündemine gelmesiyle okları İsmail Aynur’a yöneltmeye çalışması manidar değerlendirmelere neden olmuştu.

Cem zeytinciliğe ait inşaatla ilgili kamuoyu gündemine düşen iddialar, projedeki çatı arası ölçüsünün norm değer üstünde olduğu, emsal inşaata göre fazla kat tespitinin olduğu, kime olduğu şaibelere neden olan ve trilyonlarla ifade edilen rantın kimlere sağlandığına dair spekülatif iddia ve dedikoduların öne sürülmesi, Kamil Saka’nın bugüne kadar kamuoyunu tatmin edecek herhangi bir açıklamada dahi bulunamaması, kamu vicdanının sarsılmasına neden olurken, inşaatın mühürlenerek durdurulması da halk arasında dedikodulara neden olan 6-7 trilyonla ifade edilen rant konusunda ortaya atılan iddiaların da doğru olduğuna dair şüphelere neden oluşturdu.

VENÜS OTEL’İN FAALİYETİNE İZİN VEREN BAŞKAN MÜHÜRLEMEK ZORUNDA KALDI
Halen Edremit Belediye Başkanı olan Kamil Saka’nın, Güre Belde Belediye Başkanı iken faaliyetine izin verdiği Venüs Oteli, yapılan müracaatların yetkililerin değerlendirmesi sonrasında kendisinin mühürlemek zorunda kalması, Venüs Otel’e ruhsat verilmesi konusunda manidar değerlendirmelere neden oldu.

Yaklaşık 100 Trilyona mal olduğu öne sürülen Venüs Otel’in mühürlenmesiyle, Venüs Otel’e faaliyet izninin nasıl verildiği kafaları karıştırırken, otel çalışanlarının büyük bölümü de izne çıkartılmıştı.

VENÜS OTEL KONUSU ADLİYEYE TAŞINDI
Venüs Otel’in faaliyet izni ve ruhsatlandırması konusu mühürleme yaşanmasıyla adli makamlara taşındı. Venüs Otel’in faaliyete geçtiği dönemde, otel yetkilileri otelin son teknoloji kullanılarak yapıldığı, otelin körfezde turizm sektöründe faaliyet gösteren oteller arasında en lüks otel olduğu ifade edilmişti.

YAĞCILAR SİTESİNİN BAHÇE DUVARLARI YIKILMIŞTI
Venüs Otel’in hemen yanında bulunan Yağcılar Sitesinin yola taştığı için şikayetlere neden olan bahçe duvarları da yıkılmıştı. Site sakinleri o günlerde yıkıma tepki gösterirken, Kamil Saka’nın belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde yapılan ve 10 yıldan fazla süredir bulunan bahçe duvarlarının bir anda neden yıkıldığı noktasında, “madem ki yasal değildi neden yapılmasına müsaade edildi, madem ki yapılmasına müsaade edildi ve 10 yıldan fazla süredir bu duvarlar yerinde durmakta, şimdi durduk yere neden yıkıldı” şeklinde ifadelerle Kamil Saka’ya da tepkilerini dile getirmişlerdi.

YENİ YIKIMLAR GELEBİLİR Mİ..?
Yağcılar Venüs Sitesi ve Venüs Otel konusu yargıya taşındıktan sonra Yağcılar Venüs Sitesi içinde yasaya aykırı inşaat yapıldığı yönünde gündeme gelen konu, beraberinde yargı süreci tamamlandıktan sonra yeni yıkım kararlarının çıkabileceği yönünde değerlendirmelere neden oldu.

SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞE YAKIŞMADI
Kendisini sosyal demokrat ve devrimci olarak ifade eden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka hakkında son dönemde ortaya atılan iddialar ile birlikte iddialar sonrasında yaşanan mühürlemeler, sosyal demokrat belediyeciliğe yakışmadı. Güre’de yıllarını belediye başkanı olarak geçiren Kamil Saka’ya Edremit halkı, sosyal demokrat ve devrimci kimliğine saygı gösterip, Saka’nın belediyecilik deneyiminin Edremit’e katkı sağlayacağını düşünerek oy vermişti. Ancak son dönemde yaşanan mühürlemeler ve yapılan işlerdeki yanlışlıkların Kamil Saka’ya fatura edilmesiyle, Saka hakkında kamuoyunda güvenin sarsılmasına neden oldu. Edremit Belediyesinde yaşanan son olaylar ve son günlerde Ezberbozan olarak gündeme getirdiğimiz konular sonrasında, adli makamların belediyenin imar ve ruhsat konularında ciddi incelemeler başlatabileceği de kamuoyunda yapılan değerlendirmeler arasında yer almakta.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

TRAVEL TURKEY’DE EDREMIT İLGİSİ

TRAVEL TURKEY’DE EDREMIT İLGİSİKuzey Ege’nin önemli turizm merkezlerinden Edremit bu yıl İzmir’de 12.’si

ÇEKİLİŞTE TALİHLİLER BELLİ OLDU

ÇEKİLİŞTE TALİHLİLER BELLİ OLDUÇekilişte talihliler belli oldu. Burhaniye Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler

Atatürk’ün Edremit’te konakladığı tarihi bina kültür merkezi oluyor

Atatürk’ün Edremit’te konakladığı tarihi bina kültür merkezi oluyorEdremit Belediyesi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 14 Nisan 1934’te

RastgeleSeçilen İçerik
Akçay Meydanına Kavuştu

10 Ağustos 2018

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN