Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit18°CSağanak Yağışlı

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

“MECİ” EDREMİT’TE YENİDEN HAYAT BULDU..

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » “MECİ” EDREMİT’TE YENİDEN HAYAT BULDU..
20 Şubat 2017
11.056 defa görüntülendi
“MECİ” EDREMİT’TE YENİDEN HAYAT BULDU..

Edremit ilçesinde düzenlenen Zeytin Hasat Sonı Şenliği’nde yüzyıllardır süregelen Meci geleneği yeniden canlandırıldı. Hasadın sona ermesi nedeniyle zeytin işçileri, zeytin ağasından bahşiş almak için yüzyıllardır olduğu gibi bu sene de kahya ve karısını ağaca bağladı.


Kuzey Ege’nin en büyük zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Balıkesir’in Edremit ilçesinde son zeytin ağacı “meci” geleneği ile toplandı. Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi Ticaret Odası ve Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 2. Edremit Zeytin Hasat Sonu Şenliği’nde asırlardır yapılan meci merasimi yeniden canlandırıldı. Edremit Meslek Yüksekokulu karşında ki tarlada yapılan Meci’ye ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Son ağaçtan zeytinleri toplayan zeytin işçileri, yaklaşık yüz gündür patron ile işçi arasındaki organizasyonu sağlayan kahyayı ağaca bağladıktan sonra patrondan bahşiş istedi. Zeytin ağası rolünü üstlenen Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, zeytin toplayan kadınların sepetlerine bahşişlerini bırakarak, zeytin ağacına bağlanan kahyayı ve eşini kurtardı. Daha sonra zeytin işçilerine ve misafirlere helva ikram edildi. Folklor gösterisi ile meci sona erdi.


Zeytin ağası Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, “Zeytinleri toplayan arkadaşlar ile üç-dört aydır çok yakın ilişki içindeyiz. En son hasat yapılırken şenlik olur. Son gün kahyamızı bir ağaca bağlarlar. Biz tayfayla pazarlığımızı yaparız. Bahşiş verip kahyayı ve karısını kurtarırız. Muhabbetimiz hiç eksilmesin diye tahin helvasını paylaşır ve onlardan helallik alıp ayrılırız” dedi.

 

Edremit Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Meci’nin yüzyıllar öncesinden gelen bir gelenek olduğunu belirterek “Edremit bir zeytin kenti. Edremitliler olarak zeytin ağacının dibinde doğar, içinde büyürüz. Yöre insanın hayatının merkezinde zeytin vardır. Zeytinde son hasadın toplanması nedeniyle yüzyıllar öncesinden günümüze gelen “Meci” yi yeniden hayata geçirdik. Dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını üretin Edremit Körfezi zeytinyağlarına,  tescilli yeşil çizik zeytinlerimize, üretici sorunlarımıza dikkat çekmek için düzenlediğimiz bu şenliğin yöremiz insanına ve üreticilerimize faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’da “İlçemizin önemli geçim kaynağı ve önemli kültürü olan zeytin sektörünün böyle etkinlikler ile daha ileriye gideceğine inanmaktayım. Geçen yıl ilkini yaptığımız Zeytin Hasat Sonu Şenliği ile hem yöre kültüründe önemli bir yeri olan geleneği canlandırıyoruz. Tanıtım anlamında önemli katkılar sağlayacak olan bu etkinlikleri önümüzde ki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Meci geleneğinin canlandırılmasından sonra Tariş Zeytinyağı Fabrikası gezilerek zeytin yağının nasıl elde edildiği katılımcılara anlatıldı. Ardından

Tariş Cevdet Ercan Salonu’nda  “Coğrafi İşaretin Önemi ve Başarılı Coğrafi İşaretler Öyküleri” konulu paneli gerçekleştirildi. Kaymakam Ali Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından yöreye özgü keşkek yemeği dövüldü. Konuklara keşkek ve pilav ikram edildi.

İlgili Terimler : , , ,

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

MUHALEFET EDECEĞİM DERKEN TUZAĞA DÜŞÜP DÜŞMANIN NEFERİ OLMAYIN

MUHALEFET EDECEĞİM DERKEN TUZAĞA DÜŞÜP DÜŞMANIN NEFERİ OLMAYINZeytin Dalı Harekâtı’na Karşı Terör Örgütü Mensupları ve Yandaşları

ÇULGATAY AK PARTİ’YE EDREMİT’TE ZARAR VERİYOR

ÇULGATAY AK PARTİ’YE EDREMİT’TE ZARAR VERİYORAk Parti Edremit İlçe Teşkilatının kongresinde akraba-hısım ne varsa çoğunu

ASTIM HASTANESİ PROJESİ KİMİN HASAN ÖZPOLAT..?

ASTIM HASTANESİ PROJESİ KİMİN HASAN ÖZPOLAT..?Yılan hikayesine dönen Altınoluk Astım Hastanesi projesi bir türlü tamamlanmak

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (30)