Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit25°CParçalı Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

KOCASEYİTLİLER İSYANDA AMA YETER Kİ UYSALLAR PARA KAZANSIN..!

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » KOCASEYİTLİLER İSYANDA AMA YETER Kİ UYSALLAR PARA KAZANSIN..!
07 Ağustos 2017
11.987 defa görüntülendi
KOCASEYİTLİLER İSYANDA AMA YETER Kİ UYSALLAR PARA KAZANSIN..!

Havran ilçesi kocaseyit mahallesi üstünde bulunan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın oğlu Erman Uysal’a ait taş ocağı, çevreye verdiği zararla tepki toplarken Kocaseyit mahallesi sakinleri taş ocağından kaynaklı şikayetlerinin önemsenmeyişinden duydukları rahatsızlıkları dile getirmekte.

Kocaseyit mahalle muhtarı Fahrettin Karaman taş ocağından dolayı tüm Kocaseyitlilerin rahatsız olduğunu, taş ocağının çevresinde tarlası olan kim varsa ağaçlarının tozla kaplanmasından dolayı kurumaya başladığını, taş ocağındaki çalışmalardan dolayı köyde su sorununun başladığını dile getirirken, taş ocağından kaynaklı insanlarda çeşitli hastalıkların başladığını belirtti.

Ezberbozan Mecmuası olarak taş ocağını yerinde incelemek üzere gittiğimizde, ocak çevresindeki ağaçlarda yeşil rengi görmenin imkansız olduğunu tespit ettik. Ocaktan taş çeken kamyonların yol aldığı güzergah üzerinde yoldan kalkan tozun çevreyi etkilediğini ve ağaçlarda kurumalara neden olduğunu belirledik.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN GEREKENİ YAPMIYOR

Havran’da göz göre göre çevreye zarar verdiği belli olan taş ocağının faaliyetine izin verilmesi, taş ocağı ile ilgili bir çok başvuruya rağmen halk sağlığını dikkate almadan faaliyete izin verilmesi, manidar değerlendirmelere neden olmakta.

Taş ocağına 16.02.2012 tarihinde ÇED gerektirmez raporu ile faaliyetine izin verilmesi bile düşündürücü olan gelişmelerle, yapılan başvurulara geçiştirici cevaplar vererek sorunu çözmek yerine sorunun daha da büyümesine neden olduğu anlaşılan süreçte, 2872 sayılı çevre kanunu kapsamında dişin kovuğuna dokunmayacak idari yaptırımlar uygulanarak çevrenin katledilmesine seyirci kalındığı, halk sağlığının ve kamu menfaatlerinin yerine getirilmediği öne sürülmekte.

TOPOGRAFYA KONTROLLERİ YAPILIYOR MU..?

ÇED Raporu gerektirmez raporuyla faaliyetine izin verilen taş ocağından ruhsat başvuruları yapılırken çıkartılacağı taahhüt edilen taş ile çıkartılan taşın karşılaştırılmasının yapılıp yapılmadığı topografya haritalarının karşılaştırılması sonrasında anlaşılacaktır. Ruhsat alan Uysal’ların bugüne kadar çıkardıkları taşın doğru hesaplanması gerekmektedir. Bu nedenledir ki, üretim, satış, stok rakamlarının tespit edilmesi gerektiği gibi ruhsat verilmeden önceki topografya haritası ile son güncel topografya haritası karşılaştırması yapıldığında, gerçek çıkartılan taş miktarı ortaya çıkartılmış olacaktır. Ortada var ise fazla üretim bu yöntemle tespit edilmiş olacak, ortada yanlış uygulama var ise gerekli yasal süreç başlatılacaktır.

ZEYTİNLİK SAHALARININ DİBİNDE TAŞ OCAĞI

3753 sayılı kanunun 23 ncü maddesi gereği zeytinlik alanlara 3 kilometreden daha yakın almaması gereken taş ocağının zeytinlik alanın içinde olduğu gerçeğine rağmen faaliyetine nasıl izin verildiği tartışma konusu olurken, 4342 sayılı mera kanunu kapsamında da mera alanlarının korunması esası ilke olarak benimsenmiş olmasına rağmen, düzenlenen raporlarda bu kanunla ilgili hiçbir hususa değinilmediği anlaşılmaktadır. Yani Uysal ailesi taş çıkartarak para kazansın diye ÇED raporuna gerek dahi duymadan, dibindeki zeytinlikler ve meraların katliama uğraması zerre önemsenmemiştir. Oysa ki taş ocağının dibinde tarlası olan insanlar zeytincilikle geçimlerini sağlamaya çalışan garip insanlardır. İnsanların geçim kaynağı olan zeytin ağacı olmasına rağmen insanların yaşam kaynaklarının kurutulması bile göz ardı edilmiştir.

AYDINLIOĞLU’NU GÖREVE DAVET EDİYORUZ
Havran ilçesi Kocaseyit mahallesi üstünde bulunan taş ocağından kaynaklı olduğu değerlendirilen çevre katliamından dolayı hayatları olumsuz etkilenen, sağlıkları ile oynanan Kocaseyit sakinlerinin daha fazla mağdur edilmemesi için Ak Parti Balıkesir Milletvekili aynı zamanda MKYK üyesi Sn Ali Aydınlıoğlu’nu göreve davet ediyor, vatandaşın hem yaşam kaynaklarının daha da kurutulmaması hem de sağlıkları ile oynanmaması için gerekli yasal süreci başlatmasını kendilerinden beklediğimizi belirtmek istiyoruz.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Edremit 4.Asliye Ceza Mahkemesinin 2017/109 Karar No’lu davasında Güre’de faaliyette bulunan taş ocağının dönemin Güre Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından denetlenmediği gerekçesiyle görevi kötüye kullanmaktan dolayı cezalandırıldığı öğrenilmiştir. Mahkeme kararındaki resmi gerekçe kapsamında Uysal’lara ait taş ocağının Havran Belediyesince denetiminin yapılıp yapılmadığı, belediye tarafından denetleme yapılmadıysa Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy hakkında da gerekli yasal sürecin işletilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenledir ki Sn Aydınlıoğlu’nun bu konuyu da araştırmasını kamu menfaatlerinin korunması noktasında talep ediyoruz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

ZEYTİN HASADI BAŞLARKEN AKIN’DAN ÜRETİCİYE DESTEK TEKLİFİ

ZEYTİN HASADI BAŞLARKEN AKIN’DAN ÜRETİCİYE DESTEK TEKLİFİCHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “ Sarı Altın” olarak bilinen zeytinyağında

BURHANİYE BELEDİYESİ KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN KERMESE KATILDI

BURHANİYE BELEDİYESİ KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN KERMESE KATILDIAnkara Yargıtay Başkanlığında, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit tarafından

BURHANİYE BELEDİYESİ ÖDÜL İLE ONURLANDIRILDI

BURHANİYE BELEDİYESİ ÖDÜL İLE ONURLANDIRILDIBurhaniye Belediyesi, 2018 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN