Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

İnanmak ve Sorgulamak

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » İnanmak ve Sorgulamak
27 Temmuz 2017

Zıt kavramlar gibi duruyor olabilir. Ancak, inanan insan, sorgulamayı hafızasından siliyor olmasına rağmen, sorgulayan insan, eğer sorularının yanıtını bulursa çok daha kuvvetli bir inancın sahibi olabilir.

Bunu niçin yazdım? Günümüz dünyasında, özellikle bizim gibi okuma alışkanlığı olmayan ve kulaktan dolma, yaşadığı çevrelerden edindiği bilgi ve alışkanlıkları değer kabul eden insanların; başka çevreden ya da kendine benzemeyen insanlarla iletişim kuramaması ve onları anlayamamasının büyük nedenleri; körü körüne bağlılık, empati duygusunun olmaması ve yasadıklarını sorgulayamamasıdır.

 

Ülkemizde maalesef bu körü körüne inanç yüzünden:vatandaşlar, inandığı siyasetçilerin, kendi değerlerini aşağılamasına bile; gözleri kapalı, kulakları sağır, beyinleri dumura uğramış bir hal içersinde olabiliyorlar. İnandığı siyasetçinin dün kara dediğine bugün ak demesini alkışlıyorlar. Asla sorgulamıyorlar. Bu durum; insanların ortak değerlerin deki değişkenlikten dolayı, toplumun çürümesine ve parçalanmasına zemin olmaktadır. Toplumları ileriye taşıyan, doğru okunan ve değişmeyen tarihleridir. Siyaset uğruna çarpıtırsanız; toplumun geleceğini de tehlikeye atarsınız. Bir yandan da; bir toplumda; maalesef siyasetçilerin, insanların değerleri ve kültürleri üzerinden inandırdıkları insanları oy uğruna kutuplaştırmaları da yine sorgulama anlayışımızın önüne kayıtsız şartsız inandırılmışlığın konulmasıdır. Halbuki iyi insan olmanın şartı; bir dine, etnik bir gruba, bir yöreye, bir mezhebe ya da bir siyasi görüşe bağlı olmayı gerektiren bir şey değildir.

 

İnsani değerler evrenseldir. Tek yapacağımız şey; bildiğimiz ya da öğreneceğimiz bu değerlere uygun olanları ya da olmayanları sorgulamaktır. İnanan kişinin bir açıklamaya ihtiyacı yoktur. Evet binlerce yıl önce yunan filozofu Euripides söylemiştir.

 

Bir inanç olarak din; inanca dayalı dogmatik bir sistemdir, sorgulanamaz ama sosyal hayatımızdaki tüm davranış ve algılamalarımızı sorgulamadan, dini inanç gibi, hayatımıza sokarsak, gerçekleri ne görebilir ne duyabilir ne de anlayabiliriz.

 

İNANÇ VE SORGULAMAK ÜZERİNE…

 

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Sevinç Mercan

Sevinç Mercan

Son Yazıları

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN