Dolar : Alış : 5.3504 / Satış : 5.3600
Euro : Alış : 6.0839 / Satış : 6.0949
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit11°CYağışlı

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

GAZETECİLİK BUNDAN SONRA DAHA ÖZGÜR OLACAK

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » GAZETECİLİK BUNDAN SONRA DAHA ÖZGÜR OLACAK
05 Eylül 2018
12.173 defa görüntülendi
GAZETECİLİK BUNDAN SONRA DAHA ÖZGÜR OLACAK

Gazeteci Levent Mercan’ın yıllar süren hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı. Yargıtay 12.Ceza Dairesi Mercan’ı haklı buldu.

Yargıtay 12.Ceza Dairesinin 24.01.2018 tarih 2017/1386 Esas ve 2018/832 Karar sayılı bozma kararı ile Burhaniye 1.Asliye Ceza Mahkemesinde geçmişte görülen ve aleni olmayan konuşmaları izinsiz kayda almak ve ifşa etmek suçundan yargılanıp 1 yıl 8 ay hapis kararı Yargıtay tarafından bozulmuştur. Yeniden yapılan yargılanmam sonrasında Burhaniye 1.Asliye Ceza Mahkemesinin 2018/188 Esas ve 2018/812 sayılı kararı ile Yargıtay kararına uyulmuştur.

Bu kararı kamuoyu ile paylaşma sebebim öncelikle gazetecilik mesleğine yönelik son dönemde yapılan haksız eleştiriler ve meslektaşlarımın vermiş olduğum hukuk mücadelemi anlamaları ve de haksız yere bir daha böylesi konulardan dolayı yargılanmamalarıdır.

Yüce Türk Yargısı Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri kararlarına uyma taahhüdü vermiştir. AİHM’nin 10 ncu maddesi üzerine inanın ders verebilecek düzeye geldim. AİHM 10 ncu maddesi düşünce özgürlüğü noktasından değerlendirilse de, bugün kü basın özgürlüğü dediğimiz kavram tamamen 10 ncu maddeye dayanmaktadır. Bir gazetecinin işi haber yapmaktır. Haber yaparken de siyasiler veya vatandaşlarla habere konu üzerinde görüşmeler yapar. Bu görüşmeleri kayda alma hakkı vardır. Bunun için de rıza göstermesini gerektirecek bir durum veya zorunluluk yoktur. Bunu ben demiyorum AİHM kararları diyor. AİHM alınan ses kaydı ve ifşası noktasında baz aldığı kriterleri belirtiyor. Nedir bu kriterler?

1.Alınan ses kaydının haber olarak ifşasında KAMUSAL İLGİ BULUNMASI

  1. Alınan ses kaydı ile haber yayınlandığında, yani kayıt ifşa edildiğinde KAMUSAL MENFAATLERİN KORUNMASI
  2. Alınan ses kaydının ifşasında ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİN İHLALİNİN OLMAMASI gerektiğini ifade ediyor.

 

Yani bu 3 kriter noktasında, bir gazeteci aldığı ses kaydıyla toplumu yakında ilgilendiren, kamusal çıkarların korunması noktasını dikkate alarak kayıt almış ve yayınlamışsa eğer işini adam gibi yapmış demektir.

 

Ve şimdi kamuoyu vicdanına sesleniyorum. Siyasiler gazetecilerle çok sık bir araya gelmektedir. Bu bir araya gelmelerde toplumu direk ilgilendirecek öyle konular hakkında öyle sözler sarf etmekteler ki, hepsini duysanız ağzınız açık kalır. Keza ciddi ses getirecek, toplumsal ilgi oluşturacak sıradan bir vatandaş da son derece çarpıcı açıklamalarda bulunabiliyor. Ama gel bu sözlerini yaz bir kağıda, altına imza koy dediğin anda imza atmaktan çekiniyor. Olay çarpıcı ve hakikaten kamusal çıkarların korunması noktası var ve gazeteci bunu gündeme getirmeye kalksa bu defa da vay efendim konuşmalarımı iznim olmadan kayda almış diyerek kendilerini zor durumda kalmaktan kurtaracaklarını zannediyorlar. Oysa ki sıradan bir vatandaş da, siyasi de, sanatçı da, kim olursa olsun, kamusal ilgi oluşturacak, kamusal çıkarların korunması noktasında gazetecilere bir takım bilgiler veriyor ise ve de gazeteci bu beyanları kayda alıp sonra da yayınlayarak ifşa ediyorsa eğer burada suç olmadığını bin defa söyledim ve de söylerken AİHM 10 ncu madde örnekleri vermiştim. Lakin yerel mahkemeler bu noktada TCK 133 ve 134 kapsamında değerlendirme yapmayı uygun buluyorlardı. Bu noktada hakkımı aradım. Ararken de vatandaşı olmakla gurur duyduğum T.C. Devletinin uyma taahhüdü verdiği AİHM kararlarına güvendim. Vermiş olduğum sıkıntılı hukuk sürecinde haklı olduğum ortaya çıktı ve Yargıtay 12 nci Ceza Dairesi haklılığımı onayladı.

 

Sevgili meslektaşlarım, bu kararı asıl sizler için paylaşıyorum. Aslanlar gibi ortam veya telefon görüşme kaydı alabilirsiniz. Ortaya bir iddia koyduğunuz anda ispatlayabileceğiniz başkaca da delil elde etme şansınız bulunmamakta. İddia sahipleri mahkeme salonlarında sözlerini inkar edebiliyor ve bizleri zor durumda bırakmaya bayılıyorlar. İşte bu karar sizlerin mesleğinizi icra ederken elinizi güçlendirecek en önemli karar olarak arşivlerinizde yer alsın diye gecenin bir yarısında sizlerle paylaşıyorum. İnşallah gazetecilik mesleğini icra eden tüm meslektaşlarım bu karar sonrası hak ettikleri saygınlığı yeniden kazanır ve basın özgürlüğü tanımlaması sadece lügatlarda yer almaz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

BURHANİYELİ MUHSİNE YILIN ENLERİ ARASINDA YERİNİ ALDI

BURHANİYELİ MUHSİNE YILIN ENLERİ ARASINDA YERİNİ ALDIBurhaniye’nin gururu, Milli Özel Sporcu ve aynı zamanda Burhaniye Belediyespor

Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyası

Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyasıBakanlıktan aile hekimliğiyle ilgili yeni hamle başlattı. mynet.com sitesinde

Anadolu’da Kazlara Yoğun Talep

Anadolu’da Kazlara Yoğun TalepHavza’da soğukların artması ve tirit sezonun açılması ile kazlara olan talep

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN