Dolar : Alış : 3.8275 / Satış : 3.8344
Euro : Alış : 4.5128 / Satış : 4.5210
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit18°CSağanak Yağışlı

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

ENERJİ KOOPERATİFLERİ SEKTÖRDE KATILIMCILIĞI ARTIRACAK ÖNEMLİ BİR MODELDİR

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » ENERJİ KOOPERATİFLERİ SEKTÖRDE KATILIMCILIĞI ARTIRACAK ÖNEMLİ BİR MODELDİR
15 Mayıs 2017
1551 defa görüntülendi
ENERJİ KOOPERATİFLERİ SEKTÖRDE KATILIMCILIĞI ARTIRACAK ÖNEMLİ BİR MODELDİR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın partisinin Burhaniye ilçe örgütünü ziyaret ederek İlçe Başkanı Tarık Erdil ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyarette yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Akın, Burhaniye İlçe örgütüne rfeerandumda yaptıkları başarılı çalışmadan dolayı teşekkür etti.

ATATÜRK’E VE AİLESİNE HAKARET EDENLER KARŞILARINDA YÜCE TÜRK HALKINI BULMUŞLARDIR

Ahmet Akın yaptığı açıklamada “ Bütün parti örgütümüz referandumda çok ciddi bir çalışma ortaya koydular. Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz açısından çok önemli gördüğümüz referandumun sonuçları YSK darbesi ile şaibeli hale gelmiştir. Hukuk ve yasa tanımayan anlayış milli irade hırsızlığı yapmıştır. Bununla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkarken, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e de sonuna kadar sahip çıkacağız. Bazı alçakların aşağılık iftiraları ile de sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu iftiralar karşısında sessiz kalanları da tarih not etmiştir. Kendilerine tarihçi süsü veren bu sahtekarların tarihi çarpıttıkları yetmiyormuş gibi yediden yetmişe tüm halkımızın gönlünde yeri olan ulusal kahramanımıza ve onun ailesine dil uzatmaları kabul edilemez” dedi.

Ahmet Akın CHP Burhaniye İlçe Örgütü ile birlikte 4. Geleneksel Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşlerinin yapıldığı alana giderek müsabakaları takip etti.

DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ENERJİ İTHALATI OLUŞTURUYOR.

Güre’de Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “İklim değişikliği ve Yenilenebilir enerji Çalıştayı”na katılan Akın burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında “ 2000’li yılların başında  birincil enerjide %67 olan dışa bağımlılık oranımız bugün için %75’i geçmiş durumda. Yılda  55 milyar dolar enerji ithalatına para ödüyoruz. Dış ticaret açığımızın büyük bölümünü enerji ithalatı oluşturuyor.

Elektrik  üretimimiz de  maalesef ithalata bağımlı. Tükettiğimiz elektriğin 2014 yılında %65’ini, 2015 yılında %56’sını ithal kaynaklardan üretmiş durumdayız. 2016 yılında bu oran biraz daha gerilemiş durumdadır.

Ülkemizde elektrik üretimi özel sektör ağırlıklı olarak yürümektedir. Özelleştirmeler kamu etkinliğini azaltmıştır. 2016 itibariyle kamunun elektrik üretimindeki payı %17’ye kadar gerilemiştir. Özelleştirmeler hala sürmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu oran daha da aşağıya düşecektir.

NÜKLEER SANTRALLER YERLİ DE DEĞİLDİR, MİLLİ DE DEĞİLDİR

Mevcut iktidar şimdiye kadar ithal kaynakları öne çıkaran bir enerji politikası izledi. Şimdi Milli Enerji Politikasından bahsediyorlar.

Enerji Bakanı referandum öncesi düzenlediği bir toplantıda Milli Enerji Politikasını ilan ederek enerjide “yerlilik” vurgusu yaptı.

Bakanın açıklamamalarında yerli ve milli enerji kaynağı olarak işin merkezine nükleer santrallerin yerleştirildiğini görüyoruz.

Bu nasıl bir millilik anlayışıdır bilemiyorum. Çünkü Nükleer Santrallerin teknolojisinden, malzemesine, insan kaynağına kadar hiç birisi bize ait değil” diyen Akın, Türkiye’nin de dünyadaki gidişe paralel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizdi. Bu konudaki düşüncelerini de dile getirerek;

“Bu ülkede milli ve yerli bir enerji kaynağı arıyorsanız, listenin en başına bu toplantının da konusunu oluşturan yenilenebilir enerji kaynaklarını koyun.

DÜNYA ENERJİ TERNDLERİ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARA YÖNELMİŞTİR

Güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle her şeyi ile yerli ve millidir. Eğer bu şekilde teşvik ve destekler yağdıracaksanız bu kaynakları da destekleyin.

Dünyada enerji trendleri bu yöne kaymış durumdadır. Paris İklim Anlaşması da fosil yakıt dönemini kapatacak önlemler içeriyor. Anlaşmaya taraf ülkeler çoktan harekete geçmiş ve yenilenebilir enerji yatırımlarına hız vermişlerdir.

Yenilenebilir  enerjinin payının hızla arttığını görüyoruz. Uluslar arası Yenilenebilir Enerji Ajansının verilerine göre 2015 yılında küresel kurulu elektrik gücüne yapılan ilavenin %61’i yenilenebilir kaynaklara dayalıdır.

Bunların içinde de güneş ve rüzgar başı çekmektedir. Bu ikisi 2015 yılındaki yenilenebilir enerji yatırımlarının %90’nı oluşturmaktadır” dedi.

Konuşmasında ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilgiler veren ahmet akın enerji verimliliğini de önemli bir kaynak olarak değerlendirerek, hükümeti bu konuda gerekeni yapmadığı için eleştirdi.

Partisininin enerji politikalarını da anlatan Akın konuşmasında gelişmiş ülkelerde yaygınlaşan enerji kooperatifçiliği modelini de anlatarak ;

ENERJİ KOOPERATİFÇİLİĞİ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIMIZI DEĞERLENDİREBİLMEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR MODELDİR.

“Katılımcı bir enerji sektörü inşa edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Büyük rantların kaynağı enerjide kar odaklı bir yönetim anlayışı egemendir. Farklı bir modelin de benimsenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

Bu model enerji kooperatifçiliğidir.

Özellikle yenilenebilir enerji alanında kurulacak ve faaliyet gösterecek kooperatifler halk katılımına daha uygundur.

Kaynağında kurulacak yenilenebilir enerji santrallerinin maaliyeti de daha düşük olmaktadır.

Yaygınlaşacak Enerji kooperatifleri ile sektör demokratik bir yapıya da kavuşmuş olacaktır” dedi.

Ahmet Akın’a toplantıda Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı cahit İnceoğlu tarafından bir de plaket takdim edildi.

Toplantının ardından Bigadiç’e geçen Akın hatay’da şehit düşen Jand. Astsb. Çvş. Niyazi Elçin’in İlyaslar mahallesindeki cenaze törenine katıldı.

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

BALIKESİR’DE HANGİ MASAJ SALONUNDA FUHUŞ KAYDA ALINDI..?

BALIKESİR’DE HANGİ MASAJ SALONUNDA FUHUŞ KAYDA ALINDI..?Balıkesir ilinde masaj salonu adı altında fuhuş yaptığı video kaydına alınan

ERDAL ÖNDER 2019’A BUGÜNDEN DAMGASINI VURDU..?

ERDAL ÖNDER 2019’A BUGÜNDEN DAMGASINI VURDU..?Ak Parti Havran İlçe Başkanı Erdal Önder akşam saatlerinde facebook sayfasından

SAYIN VALİM BU İŞTE BİR GARİPLİK YOK MU..?

SAYIN VALİM BU İŞTE BİR GARİPLİK YOK MU..?FETÖ PDY Operasyonları ile yüce devletimizin tutukladığı BAÜ Rektörü Mahir

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN