Dolar : Alış : 5.3710 / Satış : 5.3807
Euro : Alış : 6.0755 / Satış : 6.0865
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit15°CSağanak Yağışlı

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ELEKTRİK TOPTAN SATIŞ FİYATLARINDA YAPILAN İNDİRİMLER TÜKETİCİLERE NEDEN YANSITILMIYOR?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » ELEKTRİK TOPTAN SATIŞ FİYATLARINDA YAPILAN İNDİRİMLER TÜKETİCİLERE NEDEN YANSITILMIYOR?
05 Nisan 2017
1902 defa görüntülendi
ELEKTRİK TOPTAN SATIŞ FİYATLARINDA YAPILAN İNDİRİMLER TÜKETİCİLERE NEDEN YANSITILMIYOR?

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın EPDK tarafından yayınlanan elektrik fiyatları tarife tablolarını TBMM gündemine taşıdı. Akın’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a yönelttiği sorular şu şekilde ;

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. ( Emrah Yorulmaz – Anadolu Ajansı )

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) 29.03.2017 tarihinde 01/04/2017 tarihinden geçerli olmak üzere Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt A.Ş (TETAŞ) tarafından uygulanacak elektrik enerjisi toptan satış tarifesini belirlemiştir. Buna göre birinci çeyrekte 16,2 Krş/kWh olarak uygulanan enerji bedeli 16,0 Krş/kWh’e ; birinci çeyrekte 19,15 Krş/kWh olarak uygulanan genel aydınlatma kapsamındaki enerji bedeli 19,10 Krş/kWh’e düşürülmüştür. Bu konuyla ilgili olarak ;

1- EPDK tarafından onaylanan ve 01.04.2017 tarihinden geçerli olacak tarife tablolarında elektrik enerjisi toptan satışlarında yapılan indirime paralel olarak Genel Aydınlatma Tarifesinde bir indirim yapılmışken meskenler başta olmak üzere diğer tüketicileri ilgilendiren tarifelerde neden herhangi bir indirim yapılmamıştır?

2- Tüketicilere yansıtılmayan enerji toptan satışlarında yapılan bu indirimin dağıtım şirketlerinin kasalarına gittiği iddiaları doğru mudur?

3- Konunun basın yayın organlarında yer almasından sonra EPDK 1 Nisan 2017 günü yaptığı yazılı açıklamada “ EPDK tarife hesaplama metodolojisi çerçevesinde TETAŞ fiyatındaki düşüşü zaten anında tarifeye yansıtır ve tüketicinin bu düşüşten kazançlı çıkmasını sağlar” denilmektedir. Durum böyle ise 1 Nisan tarihindeki düşüşten tüketici neden yararlandırılmamıştır?

4- EPDK aynı basın açıklamasında, elektriğin toptan satış fiyatının indirilmesi sayesinde dağıtım şirketlerinin maliyetinin 40 milyon lira düşürüldüğünü itiraf ettiği gibi, tüketici fiyatlarına zam yapılmamasını da bu indirime bağlamıştır. EPDK, elektriğe gelecek zamları toptancı-aracı şirketlerin maliyetini düşürerek mi sağlamaktadır? Son yıllarda kullanılan bu yöntem nedeniyle TETAŞ’ın zararı ya da vaz geçmek zorunda kaldığı kar tutarı ne kadardır? Dağıtım şirketlerine bu yolla ne kadar kaynak aktarılmıştır?

5- Dağıtım şirketlerine toptan satılan elektriğin kilovatsaat fiyatı daha önce de 1 Nisan 2016’dan geçerli olmak üzere 17.75 kuruştan 16.35 kuruşa, 1 Temmuz 2016’dan itibaren ise 16.35 kuruştan 14.80 kuruşa indirilmiş, o dönemde de yine tüketicilerin kullandığı elektrik fiyatında indirim yapılmamıştı. EPDK nasıl bir tarife hesaplama metodolojisi kullanıyor ki, aracı konumundaki dağıtım şirketlerinin girdi maliyetleri devlet desteğiyle düşerken bu indirimler tüketiciye yansımamaktadır?”

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Şeb-i Arus Tasavvuf Musikisi Konseri Mest Etti

Şeb-i Arus Tasavvuf Musikisi Konseri Mest EttiBalıkesir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı

HEMŞEHRİLERİM ‘BENİM BELEDİYEM HER ZAMAN YANIMDA’ DİYECEK

HEMŞEHRİLERİM ‘BENİM BELEDİYEM HER ZAMAN YANIMDA’ DİYECEKBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın belediyecilikte fark

BALIKESİR’DE KADINLARIN YÜZÜ GÜLECEK

BALIKESİR’DE KADINLARIN YÜZÜ GÜLECEKBalıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN