Dolar : Alış : 5.3710 / Satış : 5.3807
Euro : Alış : 6.0755 / Satış : 6.0865
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit15°CSağanak Yağışlı

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Elektrik Fiyatlarında İndirim Yapılacak mı?

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » Elektrik Fiyatlarında İndirim Yapılacak mı?
16 Ekim 2016
11.408 defa görüntülendi
Elektrik Fiyatlarında İndirim Yapılacak mı?

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Elektrik fiyatlarında indirim yapılması konusunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a sordu.

Ahmet Akın’ın soru önergesi şu şekilde;

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) üçer aylık dönemler için Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş(TETAŞ)’ın Bölgesel Elektrik Dağıtım şirketleri ile Elektrik Perakende Satış Şirketlerine verdiği elektriğin toptan satış tarifesini belirlemektedir. EPDK,  1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere açıkladığı tarifeye göre TETAŞ’ın toptan elektrik satış tarifesi 17,75 krş/kwh olarak belirlenmişti. EPDK 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren geçerli olan tarifede ise indirim yapmış ve elektrik toptan satış fiyatını 16,35 krş/kwh’e düşürmüştür. Yine 1 Temmuz 2016’da itibaren uygulanacak toptan satış tarifesinde yeni bir indirim yapılarak elektrik fiyatı 14,80 krş/kwh olarak belirlenmiştir. Yapılan bu indirimlerden dağıtım firmaları yararlanırken perakende satış fiyatlarında bir indirime gidilmediği için tüketicilerimiz yararlanamamıştır.

elektrik

Ülkemizde tüketilen elektriğin Bakanlığınız istatistiklerinde yer alan bilgilere göre 2014 yılında %48’i; 2015 yılında ise %38’i doğal gazdan üretilmiştir. 1 Ekim 2016 tarihinden geçerli olmak üzere doğal gaz fiyatlarında %10 indirim yapılmıştır.

Yine 9-13 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresine katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada Türkiye sattıkları doğal gazda indirim yapılacağını belirtti.

Elektriğimizin çok önemli bir miktarı doğal gazdan üretildiğine göre yapılan bu indirim ile yapılması planlanan diğer indirimlerin elektrik fiyatlarına da yansıtılması beklenmektedir. Bu konuyla ilgili olarak;

  • TETAŞ’ın dağıtım şirketlerine satışını yaptığı elektriğin toptan fiyatında 2016 yılı içerisinde yapılan indirimlerin tüketici fiyatına yansıtılmayışın nedeni nedir?
  • 2016 yılı yılbaşı tarifesine göre TETAŞ’ın dağıtım şirketlerine sattığı elektrikte toplamda yapılan %17 indirimin tüketici fiyatlarına da yansıtılması için bir çalışma yapılmakta mıdır?
  • 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle doğal gaz fiyatlarında yapılan %10 indirim elektrik fiyatlarına da yansıtılacak mıdır?”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyası

Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyasıBakanlıktan aile hekimliğiyle ilgili yeni hamle başlattı. mynet.com sitesinde

Anadolu’da Kazlara Yoğun Talep

Anadolu’da Kazlara Yoğun TalepHavza’da soğukların artması ve tirit sezonun açılması ile kazlara olan talep

2019 Zamlı ehliyet alma fiyatları

2019 Zamlı ehliyet alma fiyatlarıHazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre binlerce sürücü

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN