Dolar : Alış : 5.6825 / Satış : 5.6928
Euro : Alış : 6.5678 / Satış : 6.5797
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit25°CParçalı Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Edremit’te Ak Parti’nin geleceği ne olacak?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Edremit’te Ak Parti’nin geleceği ne olacak?
06 Temmuz 2017

Yazımın en başında şunu herkesin bilmesini isterim ki, asla mikro milliyetçilik yapmadan, kimseyi öteki görmeden konuyu irdeliyorum. Herkesin siyaset sahnesinde yer alma hakkı var ancak bir de yazıya geçmemiş kurallar vardır.

EDREMİT’İ EDREMİTLİLER NE ZAMAN YÖNETECEK..?
Edremit siyaseti bilhassa son dönemde iktidar partisi olan Ak Parti’nin siyasal yapılaşması Edremit’te sancıları da beraberinde getirdi. Yönetimde yeterince etkin temsil edilemeyen Edremitliler gerçeği ile sandıklarda Edremitlilerden oy istendi.

 

BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ..?

Edremit’te Ak Partinin belediye başkanlığı kazandığı Yunus Bozbey ile zirve yaptığı günler mazide kaldı. Bozbey’in dönemin ilçe başkanı Özkan Kostak ile ters düşmesi sonrasında belediye başkanlığını kaybetmesi Ak Partinin Edremit’te gerileme dönemini başlattı. Sonraki süreçte Ak Partinin bölgeden sorumlu milletvekili Ali Aydınlıoğlu ile Kostak arasında aranın soğuması, Ak Partinin teşkilatlanma sürecinde sıkıntıları da beraberinde getirdi. Kostak’ın belediye başkan adayı olduğu süreçte Kostak’a oy atmam diyenler bugün Aydınlıoğlu’nun adamı konumuna gelerek teşkilat yönetiminde yer alırken, Kostak’ın Edip Uğur ile olan yakın dostluğu, Edremit çocuklarının büyükşehir belediyesinde veya BASKİ’de işe alımlarda Kostak’ın sözünün geçmesine neden olurken, ilçe teşkilatının Edremitlilerin işe girmesine yardımcı olmada daha pasif kaldığı gözlemlendi. Hatta ilçe teşkilatında görev yapan ancak Edremitli olmayan insanların kardeşlerinin, yeğenlerinin, sülalerinde kim varsa işe girememiş, bir şekilde işe alımında sağlanan özel ayrıcalığın, teşkilatta görevli Edremitlilerin ötekileştirilircesine gösterilen yaklaşımlarla, parti içinde istikrardan söz etmenin mümkün olmadığı süreci beraberinde getirdi.

 

İLK FİTİLİ YAHYA YAVUZ ATEŞLEDİ
Halen görevde olan teşkilat oluşumunda yaşanan olumsuzluklara karşılık tepkiler ortaya çıkmaya başlamış, bunun akabinde liderliğini Yahya Yavuz’un oluşturduğu hareket yönetimden istifalarını vermişti. Yavuz’un yönetimden arkadaşları ile birlikte istifa etmeleri sonrasında Ak Parti Edremit ilçe teşkilatı içinde Edremitliler sanki mülteci konumuna düşmüşlerdi. Partinin genel başkan yardımcılığında Elazığlı, Hukuk İşlerinde Erzurumlu, Gençlik Kollarında Karslı, ilçe başkanının Aksaraylı olduğu ortamda mülteci durumuna düşen Edremitliler, parti içinde parmak kaldırıp indirmekten başka aktif konumda olamadılar. Parti yönetiminde görevli Erzurumlunun bütün kardeşleri ve yeğenleri belediye ve kamu kuruluşlarındaki işlerde istihdam edilirken, yönetimde bulunan bir Edremitlinin, “BEN KARDEŞİMİ BİLE İŞE SOKAMADIM AYLARDIR” sözleri oldukça düşündürücüydü. Bu noktaya gelen Ak Partide Edremit insanının belediye seçimlerinde Ak Partinin adayını başkan yapmaması, meclise yeterince Ak Partili meclis üyesi yollamaması dahi doğru analiz edilemedi. Referandum sürecinde bile Metin Örkçü’nün süreci 5-6 arkadaşı ile sürdürmek zorunda kalışı, kendi itirafıdır. Çünkü Örkçü sahip olduğu güç ve çevresini kuşatanların söylemlerine kendisini öylesine kaptırmıştı ki, tanımadığı Edremit’in ve Edremitlinin değil sorunlarıyla ilgilenmek, Edremit’in Camivasat Mahallesinin adını bile doğru söyleyemeyip Camisavak Mahallesi olarak telafuz etmişti. İnsanlar referandum sürecinde Ak Parti yönetiminin ziyaretlerine her ne kadar gördükleri edep gereği tepki göstermeseler de, konuşma yapan Örkçü konuşma yaptığı yerden ayrıldığında, insanlar “BU KİM” diyerek sorular soruyordu. Çünkü Örkçü’yü Edremitli tanımıyordu. Örkçü beyefendi kişiliği ile sokaklarda mücadelesini verse de, Edremitli olmayışının sancısını çekiyordu. Üstelik Yahya Yavuz gibi Edremit’te her kesimin yakından tanıdığı ve saygı duyduğu ismin partiden istifasına engel olmak yerine Yavuz’dan boşalacak mevkilerde gözü olanların söylemlerine aldanmış, Edremitli ile arasında köprü olacak isimleri yitirmişti.

 

REİS TÜM TEŞKİLATLAR YENİLENECEK DEDİ
Cumhurbaşkanı Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti’nin başına tekrar geçmesi sonrasında yeniden yapılanma sürecine gidileceğini bizzat kendisi açıklamıştı. Bu gelişme sonrasında yapılması beklenen kongre süreci için Ak Parti tabanında beklentiler yükselirken, Edremitliler Ak Parti’de Edremitlileri görmek istediklerini yüksek sesle dile getirir oldu. Sokaklara çıktıklarında arkalarında 50 kişi sürükleyemeyecek insanların kendilerini kaf dağının zirvesinde görürcesine gösterdikleri tavırlar, Edremitlinin tepkisini almaya devam ederken, kongre sonrasında beklenen değişimin yaşanmaması durumunda “AK PARTİYE OY VERMEM BİR DAHA” sözleri alenen söylenir olmaya başlandı.

 

KİMLERİN İSİMLERİ GEÇİYOR

Örkçü’nün Edremitliyi öteki görerek oluşturduğu yönetime tepki olarak kongreye Ak Parti tabanının iradesi yok sayılarak tek liste gidilmemesi durumunda, Yahya Yavuz’un, Ekrem Umutlu’nun, Murat Tuna’nın Örkçü’nün karşısına rakip olarak çıkabileceği siyasi kulislere düşen isimler olurken, tek liste ile hareket edilip, Ak Parti genel merkezinin belirleyeceği tek isim altında yönetim oluşturularak kongreye gidilmesi durumunda bir çok delegenin oy vermeye bile gitmeyeceği de gelen duyumlar arasında. Özkan Kostak grubunun Edremit’te gücünün yok sayılamayacağı, Ekrem Umutlu’nun bu nedenle öne çıkabileceği değerlendirilirken, Yahya Yavuz’un da hem Kostakçılardan hem de mevcut delegelerden oy alabileceği ön görülüyor. Murat Tuna’nın sevilen isim olmasına rağmen ilçe başkanlığı noktasında aday olması durumunda Yahya Yavuz ve Ekrem Umutlu kadar öne çıkamayacağı da yapılan değerlendirmeler arasında yer almakta.

 

AYDINLIOĞLU EDREMİTLİNİN SESİNE KULAK VERECEKTİR
Ak Parti Balıkesir Milletvekili aynı zamanda MKYK Üyesi olan Aydınlıoğlu, Ak Partinin Edremitteki taban sesine mutlak surette kulak verecektir. Edremitlinin beklentilerini karşılayamayan teşkilatın kendi içinde yaşadıkları sorunları dışarıya taşmasına engel olamayan bu yönetimin miadını dolduğunu mutlaka farkındadır. Çünkü Aydınlıoğlu Gümrük’te hala iş arayıp bulamayanların, Tuzcumurat’ta BASKİ’de işe giremeyenlerin, Cennetayağında kamu kurumlarında iş bekleyenlerin kendisine direk ulaşabildiği isimdir. Aydınlıoğlu körfezin yetiştirdiği insan olarak Edremitlinin beklentilerini karşılık olacak yeni oluşumla Ak Parti’nin Edremit teşkilatını yeniden oluşturacaktır. Çünkü Aydınlıoğlu da iyi bilmektedir ki, Ak Partinin yakınlarını işe sokmak için yönetimlerde yer almaya çalışanlarla Edremit’te zafere yürümenin imkanı bulunmamaktadır. Aydınlıoğlu bu tabloyu kaçırması durumunda oluşacak tablonun nasıl şekilleneceğini söylemek için kahin olmaya gerek yoktur. Ak Parti Edremit’te 4 ncü parti konumuna düşer.
MİKROMİLLİYETÇİSİN, FAŞİSTSİN DİYE YORUM YAPACAKLARA SÖZÜM
Bir Allah kulu bana Elazığ, Erzurum, Kars vs iller ve ilçelerinin Ak Parti teşkilatlarında Edremit’li, Burhaniye’li, Havran’lı, Balıkesir’li ilçe başkanı çıkıp göstersin, bir kişi bana bu şehirlerdeki Ak Parti teşkilatlarında başkan yardımcısı bir tane Balıkesirli göstersin, ben mikro milliyetçiliği hatta faşistliği kabulleneceğim. CHP Edremit’te neden başarılı biliyormusunuz..? Edremit’i Edremitlilerin yönetmesi gerektiğine inandıkları için. CHP Edremit teşkilatı yönetiminde yer alan Edremitliler de Edremit’e dışarıdan göç ile gelenlerin de mutlak surette temsil edilmesi gerektiğine ama bu temsilin sınırlarının da oluşturulması gerektiğine inandıkları için sorun yaşamamaktalar. Bakınız CHP ilçe başkanı olan Yusuf Sel aslen Burhaniyeli olmasına rağmen liseyi dahi Edremit Lisesinde okumuş, Edremitli olarak yaşamını sürdürmüş biridir. Bakınız MHP’de yol ayrımı olmadan öncesinde MHP ilçe başkanlığı yapan Mehmet Emin Karabulut ve Reşat Akıllıoğlu’na hepsi Edremit nüanslıdır. Akıllıoğlu’nun kökeni Burhaniye olmasına rağmen Edremitli kendisini kabul etmiştir. Edremitlinin kabul etmediği isim ile iktidar partisini teşkilatlandırmak, Edremitliye deli gömleğini ikinci defa giydirmeye kalkışmaktan farksızdır. Şimdi bana mikro milliyetçi faşist diyecekler buyursun ne diyeceklerse söylesinler. Ben Edremit’te ülkemi yöneten partimin temsilcisinin Edremitli olmasını istiyorum. Ya siz..?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

edremit
11 Temmuz 2017 - 14:27

mesele ne elazığ,erzurum,aksaray meselesi ne de edremit meselesi.mesele ülke meselesi ilçe çeşkilatı,il teşkilatı veya kamu görevlerine liyakatlı adamlar gelsin nereli olursa olsun.he bulabiliyorsanız edremitte edremitli olsun ankarada ankaralı