Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Edremit Devlet Hastanesinde Algı Operasyonu Yapıldı (Mı)..?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Edremit Devlet Hastanesinde Algı Operasyonu Yapıldı (Mı)..?
04 Ocak 2017
11.991 defa görüntülendi
Edremit Devlet Hastanesinde Algı Operasyonu Yapıldı (Mı)..?

Edremit Devlet Hastanesi hakkında geçtiğimiz günlerde bazı yayın kuruluşlarına kasıtlı olarak servis edilen yanlış bilgiler ve akabinde yayınlanan haberler, Edremit Devlet Hastanesinde algı operasyonu mu yapıldığı yönünde değerlendirmelere neden oldu.

Bir yayın kuruluşunda “MÜDÜRLER N’OLUR” başlıklı haberin yayınlanmasını sağlamak için, hastane içindeki bazı odakların kasıtlı olarak yanlış bilgiler servis ettiği, bu bilgiler sonrasında yayını gerçekleştiren yayın kuruluşunun farkında olmadan yapılmak istenen algı operasyonunda etki sağlamak için yönlendirildiği öne sürüldü.

Yapılan yayın için servis edilen bilgilerin bir kısmı doğru iken, algı operasyonu gerçekleştirmek için kasten yanlış bilgiler verildiği, haberi yayınlayan yayıncı kuruluşun sonrasında yayınladığı bir yazı ile ortaya çıktı.

Yapılan haberde dile getirilen konunun 2014 yılı Ağutos ve Eylül aylarında 2 ay süreyle Edremit Körfez Hastanesinde tomografi çekimleri ile ilgili olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Haber merkezimizce elde edilen bilgi ve belgelerde,  algı operasyonuna dönüştüğü iddia edilen yayında tomografi çekimlerindeki işleyişin ne şekilde olacağı hakkında o tarihlerde Hastane Müdürü olan Midhat ÇELİKYAY ve müdür yardımcısı olan ve müdürden daha yetkili olduğu iddia edilen, diğer bir deyimle gizli müdür olarak hastane çalışanları arasında tanımlanan, aynı zamanda Sağlık Sen Sendikası İl Yönetim Kurulu  üyelerinden Çağdaş TUNCAR (Edremit Devlet Hastanesinde Sağlık Memuru) ve İl Başkanı Ömer Seyfettin ÇELEBİ’nin ve Edremit Devlet Hastanesi Sağlık Sen Sendikası işyeri temsilciliğini yürütmekte iken FETÖ den ihraç olan hemşire Hatun KAPTAN’ın kankaları olan Kasım UĞUR tarafından şirket çalışanları yani sekreterlere herhangi bir bilgilendirme yapılmadığı, ayrıca bu hastane idarecileri memurluktan Fetö nedeniyle ihraç olan Balıkesir Kamu Hastaneler Birliğinde Genel Sekreterlik yapan Dr.Hasan YILMAZ zamanında Yönetici oldukları dile öne sürülmüştür.

Öne sürülen iddialarda, işleyişte farklı bir durum olduğunun bilgilendirmesinin yapılmadığı, dönemin hastane yetkililerince gerekli incelemenin gerçekleştirilmediği, Müdür Midhat ÇELİKYAY ve Müdür Yardımcısı Kasım UĞUR (Halen Edremit devlet Hastanesinde Laboratuvarda çalışmakta, ayrıca bu kişinin ünvanının ne olduğunu, laboratuar ile ilgili bir eğitiminin olup olmadığının araştırılması gerektiği, hangi gerekçe ile laboratuarda çalıştırıldığının incelemeye tabi tutulması gerektiği öne sürülmekte.

Dönemin hastane yetkililerinin almış oldukları kararlardan meydana gelen kurum zararını gariban işçilere ve aralarında birde kadrolu hemşire bulunanlara  yüklemek isteyerek kişilere kurum zararı oluşturdukları iddia edilirken,  bazılarına yazıyla, bazılarına da tebliğ tebellüğ belgesi ile tebliğ ederek ödeme yapmalarının istendiği öne sürüldü.

Tebliğleri alan çalışanların vermiş oldukları savunma dilekçelerinde belirttikleri gibi işlemlerin nasıl yapılacağı hususunda dönemin yöneticilerince herhangi bir bilgilendirme dahi yapılmadığı konusunu açıkça belirttikleri iddia edildi.

Bu aşamadan sonra zarara neden oldukları iddia edilen dönemin yöneticilerinin, bir inceleme başlatılması durumunda okların kendilerine döndüğünü anlamaları sonrasında, firmadan zararı karşılamasını talep ederek, yasal sorumluluktan kurtulmayı düşünerek,  tespit edilen 22.000 TL kurum zararını firmadan istedikleri, firmadan da olumsuz cevabı almaları sonrasında ne yapacaklarını şaşırdıkları veya sözleşmelerinin 31.12.2014 tarihinde bitiyor olması nedeniyle tekrar görev alamayacaklarını bildiklerinden dolayı Müdür Midhat ÇELİKYAY ve Müdür Yardımcısı (Gizli Müdür) Kasım UĞUR’un işi öylece yarım  bırakıp gittikleri iddialar arasında yer aldı. Görev süreleri dolduktan sonra bir daha göreve dönmeyecekleri düşüncesine girdikleri iddia edilen yetkililerin oluşan 22.000 TL’lik zarar sonrasında, kendi ceplerinden de ödemek gibi bir eyleme kalkışmadıkları da öne sürülen iddialar arasında yer buldu.

Yapılan haberde kasıtlı olarak verilen yanlış bilgiler arasında yer alan 01.01.2015 tarihinde göreve başlayan ve halen bu görevi sürdüren, ancak işçilere sahip çıkmadı diye haksız ithamda bulunulan Mehmet İNCİRLİOĞLU’nun aslında yapılan haberde yazıldığının tam aksine olaylara yaklaştığı ortaya çıktı.

01.01.2015 tarihinde göreve başlayan Mehmet İNCİRLİOĞLU herhangi bir işlem yapılmadan ortada bırakılan 22.000 TL’lik zararı daha göreve başlamasının 13 ncü gününde 13.01.2015 tarihinde,  Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bildirdiği, asgari ücretle çalışan ve hiçbir kabahatleri  bulunmayan sekreterlerin zan altında kalmaktan ve sorumluluktan kurtulmaları için gerçek  sorumluların tespitinin yapılmasını ve kamu zararının tazmini için soruşturma başlatılması için girişimde bulunduğu haber merkezimize ulaşan belgelerden anlaşıldı.

Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin Balıkesir Devlet Hastanesi Müdürü Sabit İŞLER’e yaptırmış olduğu soruşturma neticesinde kamu zararının Merdan şirketinden tahsil edilmesi gerektiği sonucu çıkmasına müteakip yine Mehmet İNCİRLİOĞLU Merdan firmasından zararın tazminini talep ettiği belgelenmiştir.

Ancak Merdan firmasının yine itiraz ederek borç tutarını ödememesi sonrasında, durum Mehmet İNCİRLİOĞLU tarafından tekrar Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bildirilmiş ve bir süre geçtikten sonra da Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği tarafından soruşturmanın Balıkesir Deftardarlık uzmanı tarafından yeniden yapıldığı ve zararın Merdan firmasından tazmin edilmesi gerektiği bilgisinin verilmiş olduğu, bunun üzerine zararın tazmini hususunda Merdan firmasına tekrar 22.11.2016 tarihinde tebligat yapılmasının sağlandığı belgelerden anlaşılmaktadır. Ancak algı operasyonuna neden olan yayın gerçekleşene kadar ki süreçte firma tarafından yayında bahsedildiği gibi ödenen bir para bulunmadığı da anlaşılmaktadır.

Haber merkezimize gönderilen bilgi ve belgeler doğrultusunda Mehmet İNCİRLİOĞLU’nun bu zamana kadar  işçilerin sorumluluktan kurtulmaları için kendi döneminde olmayan işler için elinden gereken tüm çabayı gösterdiği, işçilere sahip çıkmama gibi bir durumun söz konusu bile olamayacağı aşikardır. Nitekim gerekli incelemenin yapılması için Mehmet İNCİRLİOĞLU, verilen hizmetin kontrolü, işçilerin haklarını kontrolle görevli Kontrol teşkilatını bu hususta göreve davet ettiği de belgeler arasında yer almaktadır.

Algı operasyonuna neden olan yayında Mehmet İNCİRLİOĞLU’nun bahsedildiği gibi zarara neden olan yöneticilerle aynı kefeye konulup onlarla birlikte haber yapılması, bir de bunun üzerine fotoğrafının konulması, sanki bütün yaşananların sorumlusu gibi algı oluşturulması hiç de doğru olmamıştır. Yapılan yayın hastane personellerini, kendisini ve ailesini  çok üzmüştür. Kendisi sorumlu ve onurlu bir Devlet Memurluğu duruşu sergileyerek, kamu personeli olması sebebiyle yapılan habere bile karşı açıklama yapamamış, gerekli yazılı açıklamayı yapabilmek için kendisine iznin verilmesi hususunda Balıkesir Kamu Hastaneler Birliğine de başvuru gerçekleştirmiş olduğu edinilen bilgiler arasında yer almıştır.

Ezberbozan olarak belgeli ve doğru habercilik anlayışımızla, kamusal zarara neden olanlar hakkında gerekli yasal sürecin başlatılması noktasında konunun takipçisi olacağımızı, kimlerin kendi hatalarını gariban işçilere yüklemek istediklerini, kimlerin kurum zararını arkalarında bırakarak görevden ayrıldıklarını, kimlerin FETÖCÜ Genel Sekreter zamanında yönetici olduklarını, kimlerin FETÖ’cülerle kanka olduklarını, kimlerin eğitimleri olmadığı halde yetkisiz görevlerde çalıştırıldığını, Mehmet İncirlioğlu’nun yanlışları düzeltmek, işçileri para ödemekten kurtarmak için nasıl çaba sarf ettiğini, Mehmet İNCİRLİOĞLU’nun gerekli yasal izni alması sonrasında yapacağı açıklamayla öğrenebileceğiz. İncirlioğlu’nun zedelenen saygınlığının bir nebzede olsa iadesinin açıklama yapabilmesiyle mümkün olabileceğini görmekteyiz.

Kaydet

Kaydet

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

soruşturma şart
05 Ocak 2017 - 07:33

Bu kadar belgeyi gazeteye sızdıran müdür yarın başı sıkıştığını kim bilir kimlere ne verir.Bu mu sorumlu memur ?

BENZER İÇERİKLER

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACI

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACIAK Parti Edremit Belediye Başkan Aday Adayı Dr. İdris Irmak, Edremit Huzurevi’ni

BAŞKAN ALİ RIZA ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ

BAŞKAN ALİ RIZA ÖZTÜRK GÜVEN TAZELEDİ Körfez Edremit Servisciler Kooperatifi (KESKOOP) geçtiğimiz gün 1. Olağan

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDIEdremit Belediyesi tarafından kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN