Dolar : Alış : 5.7710 / Satış : 5.7814
Euro : Alış : 6.6206 / Satış : 6.6326
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit24°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Düşünmenin Erdemi

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Düşünmenin Erdemi
21 Aralık 2016

Bir devletin ve onu yöneten hükümetin aldığı kararlarla, o ülkenin halkının tümünü sorumlu tutmak ne derece doğrudur..?

Hükümetler seçimle işbaşına gelse de, yaptığı tüm uygulamalar da, kullandığı basın ve diğer organlarla yaptığı koşullandırmaları kaldırsa, kendisine oy veren insanların; hükümetlerin tüm uygulamalarını, onaylaması mümkün değildir.

sevincmercan

Devletler; halktan çok, hâkim güçlerin ve o devlette etkili, anlaşmalarla bağlı olduğu diğer hâkim güç olan büyük ve güçlü devletlerin, etkisi ile hareket eder. İsrail evet orta doğuda emperyalizmin uşaklığını yapmaktadır. Ancak İsrail’de çıkan bir yangından dolayı tüm Yahudilerin yanarak ölmesini istemek ne derece insan ve Müslüman olmaya yakışır..? Yanan ormanların; uzaydan bakınca, onca kavga ve savaşların olduğu, yoksulluktan insanların öldüğü, daha çok tüketmek ve kazanmak adına çevre facialarının olduğu, evrendeki yalnız ve bir nokta kadar küçük, ortak evimizde, dünyamızda olduğunu anlarız.

Yanan sadece ormanlar mı..? O ormanlar da yaşayan börtü böcek ve hayvanlarda, ormanlarla birlikte yandılar. Bir çevre felaketi yaşandı. Haklı olarak, Türk hükümeti İsrail’i çok yakın bir dost gibi görmese de, yangın uçaklarını bu ülkeye gönderdi.

Beni üzen mensubu olduğum dinin muhafazakar kanadının, sosyal medyada bu yangına oh çekmeleri ve daha beter olmaları, toptan yanmaları için dua etmeleri. Ve de bu işin Allah’ın bir sopası gibi görmeleri.

Merak ediyorum; yangın söndüğünde İsrail buraları tekrar ağaçlandırdığında ve bu ağaçlar büyüdüğünde ,bu ağaçlara da can veren yüce Tanrı olduğuna göre: ne düşüneceklerdir..?

Sosyal medyada bu tarz örnekleri utanarak ve takip ettim. Sizler de iseniz bu tür paylaşımları görmüşsünüzdür.

Kötü niyetli insanların bu paylaşımın ne anlama geldiğini düşünmeden onaylayan, dürüst ve iyi kalpli dostlarımız umarım bu yazımdan gerekli dersleri çıkarır ve insanlık düşmanı bu insanların aleti olmazlar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Sevinç Mercan

Sevinç Mercan

Son Yazıları

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN