Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit22°CÇok Bulutlu

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Çöp İhalesi Baş Ağrıtır (Mı)..?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Çöp İhalesi Baş Ağrıtır (Mı)..?
16 Aralık 2016
11.280 defa görüntülendi
Çöp İhalesi Baş Ağrıtır (Mı)..?

Edremit Belediyesinin “katı atıkların toplanması ve nakli ile kentsel temizliğin yapılması işi” 21.10.2015 tarihinde (01.01.2016-31.12.2018 tarihlerini kapsayacak şekilde) yapılan sözleşme ile ORTEM Temizlik A.Ş.-Final Sanayi Ürünleri Tic.Ltd.Şti. ortak girişimine ihale ile verilmişti.

İhale şartları oluşumu esnasında bazı kriterlerin göz önüne alındığı görülmekte. Örneğin; Körfez Havaalanından Mıhlı Çayına kadar ki yaklaşık 42 Km’lik sahil şeridini içine alan, Edremit’in tüm merkez ve kırsal mahallelerini kapsayan temizlik yapılması gereken bölgedeki Edremit’in kış mevsimi nüfusu 150.000 civarındayken öngörülen çöp değerinin 300 Ton olduğu anlaşılmakta. Buna karşın inanılmaz artan yaz dönemindeki nüfus artışıyla Edremit, merkez ve kırsal mahalleleri ile sahil kesiminde yaşayan insan sayısı 1.500.000’e dayanırken öngörülen çöp değerinin 550 Ton olarak belirlenmesi oldukça manidar. Çünkü 150 Bin insanın ortalama günlük çöpünü 300 Ton olarak öngördüğünüz ortamda nüfusun 10 katına çıktığı ortamda çöpün iki katına çıktığını öngörmek, öngörüsüzlükle tanımlanamaz. Bunun altında her şeyi arayabilirsiniz.

Yapılan ihalede, hizmet verileceği tanımlanmış olan 3 yıl için 40.379.291 TL+ KDV bedel ödeneceği belirtilmiş. Bu rakamın aylık değeri 1.121.647 TL + KDV olduğu gerçeği ile yapılacak değerlendirmede, sadece temizlik işlerinde çalışan 216 personelin maaş ve sgk maliyetlerinin (asgari ücretle çalışandan tutun, en yüksek maaşı alanların da dahil olduğu ortalama hesapta) aylık 400-450.000 TL civarında olması kaçınılmazdır.

Edremit’teki Eminkuyu çöp toplama merkezine en uzak mesafenin Mıhlı Çayı sınırı olduğunu değerlendirdiğimizde, Edremit merkez mahallelerinde çöp toplayan kamyonların yakacağı akaryakıt bedelinin ortalama değerinin araç başı 20-30 TL olması öngörülmesi gerekmektedir. Çünkü Edremit Eminkuyu çöp toplama merkezine en uzak mesafedeki merkez mahallenin Darsofa Mahallesi olduğu gerçeği önümüzdedir. Bu mesafe Eminkuyu’dan Darsofa’ya gidiş-Darsofa mahallesi sokaklarının tamamını dolaşma-Eminkuyuya dönüş olarak hesapladığımızda 15 Km bile yapmamakta. Bir çöp kamyonu günde 2 defa tur yapmış olsa yapacağı 30 Km’yi bulmaz. Eminkuyuya 2-3 Km mesafedeki mahalle ve sokaklarını varın siz düşünün. Nihayetinde 60 araç ile verilen temizlik hizmetinde ortalama Km’yi en uzak mahallelerin toplamı ve en yakın mahallelerin toplamının ortalaması ile de bulabiliriz. Ortalama hesapla araç başı yapılan gidiş-sokakların dolaşımı-dönüş mesafesinin 20-30 Km olduğu ortaya çıkacaktır. Bu ortalama mesafeleri baz alırken bir de kırsal mahallelere çıkan çöp kamyonlarının her gün değil de, iki-üç günde bir çöp topladığı gerçeğini de kimse göz ardı edemez. Herkesçe bilindiği üzere Narlı Mahallesinde yaşıyorum ve benim sokaktan 2-3 günde bir çöp alınmakta. Yapılacak hesaplamanın sağlıklı olabilmesi için tüm kriterlerin doğru veri olarak baz alınması gerekmektedir. Çünkü belediyeciliğin ana mantığı halka hizmet götürmek, Halkın menfaatlerini korumaktır. Ortalama araç başı 20-30 Km rut güzergahı olarak ortaya çıkan tabloda, bir çöp kamyonunun yakacağı akaryakıtın 100 TL civarında olduğu gerçeği önümüze çıkmakta. Yaşadığım Narlı Mahallesini ve diğer kırsal mahallelerinin 2-3 günde bir rut yapılması durumunu, en uzak Mıhlı Çayı sınırı olarak kırsal statüde kaldığını, mahalle yoğunluğunun Edremit merkezde cereyan ettiğini, bu nedenlerden dolayı 60 aracın aynı anda her mahalleye gitmediği gerçeği gerçeklerini göz önüne aldığımız zaman araç başı akaryakıt tüketimin aslında 50-60 TL olarak gerçekleşeceğini herkes görecektir. Böylesi tabloda çöp toplama hizmetinde ihaleyi alan firmanın çöp toplama araçlarının aldıkları akaryakıt harcamalarının ortaya çıkartılmasıyla da gerçek rakamlar ortaya çıkacaktır. Böylesi tabloda aylık maksimum 180-200.000 TL akaryakıt gideri oluşacağı görülecektir.

Amortisman giderleri de aylık ortalama 50.000 TL olarak ön görecek olursak, firmaya aylık ödenmesi gereken ücretin 700.000 TL civarında olması gerekmektedir. Hizmet sektöründe %20’lik kar marjını da katarsak, bu rakamın 850.000 TL + KDV’yi hiçbir şekilde geçmemesi gerekmektedir. Hal böyleyken ilk başta nüfusa göre verilen aylık çöp tonaj rakamlarındaki tutarsızlığa neden dikkat çektiğim belki şimdi daha iyi anlaşılacaktır. Rakamın şişirilebilmesi için matematik kurallarını, mantık prensiplerini çiğnercesine hesaba katılan kış ve yaz mevsimi çöp tonaj hesaplamalarının aslında hiçbir mantıkla bağdaşmayacağını da herkes görecektir.

Bu nedenlerden dolayıdır ki, Edremit Cumhuriyet Başsavcılık Makamı’nın Edremit Belediyesinin yapmış olduğu çöp ihalesini inceleme altına alması gerektiğine inanıyor, ortada olabileceğini öngördüğüm haksız kazanç teminleri oluşmaması için hukuksal sürecin acilen başlatılması gerektiğini düşünerek, bu haberin basın yoluyla ihbar olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Çünkü Edremit sokaklarında çöp ihalesiyle bazı odakların çok ciddi rant sağladığına dair söylentiler bulunmakla beraber, bazı isimler hakkında %10 bazlı olarak haksız kazanç temin ettiği yönünde iddialar da bulunmakta.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

EDREMİT BELEDİYESİ İLE İTALYANLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDIEdremit Belediyesi tarafından kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri

AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI REMBETİKO KONSERİ İLE SONA ERDİ

AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI REMBETİKO KONSERİ İLE SONA ERDİEdremit Belediyesi tarafından ilçede ikinci kez kutlanan Avrupa Yerel Demokrasi

EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ

EFSANE BAŞKAN KAMİL SAKA, DEVAM DEDİ“Dürüst” kişiliği, “şeffaf belediyecilik” anlayışıyla

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN