Dolar : Alış : 5.7710 / Satış : 5.7814
Euro : Alış : 6.6206 / Satış : 6.6326
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit24°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

AYVALIK BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ AYVALIK BELEDİYESİ GELİR- GİDER BÜTÇESİ DENGELENDİ

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Ayvalık » AYVALIK BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ AYVALIK BELEDİYESİ GELİR- GİDER BÜTÇESİ DENGELENDİ
06 Nisan 2017
1992 defa görüntülendi
AYVALIK BELEDİYESİ BASIN BÜLTENİ AYVALIK BELEDİYESİ GELİR- GİDER BÜTÇESİ DENGELENDİ

-AYVALIK BELEDİYESİ ,NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI.

-Başkan Gençer 3 Yıldaki İcraatlarını Ve Gerçekleştirecekleri Projelerini Anlattı

-Başkan Gençer, “3 yılda; 30 milyon lira olan bütçe açığını 800 bin liraya düşürdük. Gelirlerimizi yüzde 27 artırdık. İştiraklerimiz ise 2 milyon 200 bin lira zarardan 1 milyon 400 bin lira kâr eder hale geldi”

.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in öncülüğünde saat 10.00’da  Orhan Peker Sanat Galerisi’nde başlayan toplantıya meclis üyeleri; CHP’li Ufuk Ova, Aydın Derinova, Nusret Taşan, Nilay Toprak, Bağımsız üyeler; Arif Tünek ve Şeref Akın mazeretleri nedeniyle katılamadı.

Tüm şehitler için saygı duruşu ile başlayan toplantıda; ilçede oldukça yoğun geçen mevsimindeki yağışlar nedeniyle bozulan; ana arter, eski Çöplük Yolu, Hastane kavşağı, Badavut yolunun onarılması için İller Bankası’ndan 3 buçuk milyon lira kredi çekilebilmesi Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e yetki verildi.

AYVALIK BELEDİYESİ ŞEHİR BANDOSU ŞEFİ ERGÜN TEKİNCANIN ADI, YAPILAN PARKA VERİLDİ.

Toplantıda; Ayvalık Belediyesi tarafından yaptırılan çok amaçlı yaşam alanlarına isimler de verildi. Bu kapsamda; 150 Evler Mahallesi’ndeki parka Ergün Tekincan, Aliçetinkaya Mahallesi’ndeki parka Suat Burak Elik, Çamlık’taki parka Çamlık, Fethiye Mahallesi’ndeki parka Erol Karayaz, Aliçetinkaya mahallesindeki Tapu Kadastro mevkiindeki parka Şehit Polis Fethi Sekin’in adlarının verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Altınova’da Ayvalık Belediyesi tarafından restore edilen Taşköşk’ün 23 Nisan’da düzenlenecek bir Çocuk Şenliği ile hizmete girmesinin ardından, halktan gelen talepler doğrultusunda köşkün bahçesi ve içinde yapılacak düğünler için 1 200 lira ücret alınmasına karar verildi.

Toplantıda; 2016 yılına ait Faaliyet ve Denetim Komisyonu Raporları görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Bu kapsamda; 2016 yılına ait Faaliyet Raporu’nu Belediye Meclis Üyeleriyle paylaşan Başkan Gençer, 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında Belediye Bütçe Giderinin: 69 milyon 982 bin 353 lira 76 Kuruş olduğunu buna karşın Bütçe Gelirinin ise;  69 milyon 156 bin 653 lira 09 kuruş olduğunu açıkladı.

2016 Mali yılında bir önceki yıla nazaran yüzde 27 oranında bir gelir artışı söz konusu olduğunu vurgulayan Başkan Gençer,  2016 Mali yılında bir önceki yıla nazaran yüzde 10,2 bir gider düşüşünün bulunduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Gençer yaptığı açıklamada, “Ayrıca, 2016 yılında Park ve Bahçeler Müdürlüğü faaliyeti olarak,43 adet park alanının bakım, temizlik ve düzenlemesi yapıldı.  Bin 400 metrekare yeşil alanın sulama ve yenileme çalışması yapıldı. 18 adet yeni park kurulumu tamamlandı. Fen İşleri Müdürlüğü faaliyeti olarak, 22 bin metrekare kilittaş,16 bin metrekare zartaşı,1000 m2 bordur ve su oluğu, 1000 metrekare andazit taş (tretuvar) 3 adet halı saha, yapımı Sarızeybek Spor, Hamdibey Mahallesi  ve Altınova Mahallesi tamamlanmış olup, ayrıca, Altınova Mahallesi İskele yürüyüş yolu 140 mt uzunluğunda ,6 bin 500 metrekare, Perşembe Pazar yeri düzenleme, 2 adet 4.40m*3.40 m ebatlarında 2 adet tuvalet yapım işleri tamamlanmıştır.

Veteriner İşleri Müdürlüğü faaliyeti olarak, 367 dişi köpek ,184 erkek köpek,326 dişi kedi ve 149 erkek kedi olmak üzere toplam kısırlaştırdığımız hayvan sayısı 1026 ‘dır. Müdürlüğe telefon ile 851 ihbar ve şikayet alınmış olup, hepsine gidilmiş ve müşaade altına almak, tedavi ve/veya kısırlaştırma amacıyla barınağa alınmıştır. Gelen dilekçe sayımız 113 olup,tamamı cevaplanmıştır. 2016 yılı içerisinde 726 köpek girişi olmuş bunlardan tedavi ve kısırlaştırma operasyonu yapılanlar bölgelerine geri bırakılmış yasaldı ırklar ve yardıma muhtaç olanlar Müdürlük bünyesinde barındırılmaya devam edilmektedir. 1088 adet kuduz aşısı yapılmış, 99 adet sokak hayvanı sahiplendirilmiştir.

Temizlik İşleri Müdürlüğü faaliyeti olarak,550 adet yeni konteynır alımı yapılarak, 110 ton evsel atık toplandı.38 caminin ibadethane temizliği yapıldı. 4800 kg geri dönüşüm toplanarak, Ayrıca Menfez çalışmaları yapılmıştır.

İşletme ve İştirakler Müdürlüğü faaliyeti olarak, 2016 Mali Yılı içerisinde Bütçe İçi İşletmenin faaliyetleri sonucunda 15 milyon 796 bin 138 lira 44 kuruş Gelir, 14 milyon 096 bin 540 lira 31 kuruş gider gerçekleşmesi ile 1 milyon 699 bin 598 lir 83 kuruş kâr elde etmiştir” dedi.

Başkan Gençer yaptığı açıklamada, Zabıta Müdürlüğü faaliyeti olarak, Yaya kaldırımları ve trafiğe kapalı yerlere park eden araçlara kabahatler kanununa göre cezai işlem uygulandı. Ruhsatsız işyerleri hakkında yasal işlem yapılarak ruhsat almaları sağlandı. Sel Felaketinde 24 saat görev yapılarak mağdur vatandaşlara destek olundu. Pazar yerlerinde gerekli düzenleme yapılarak , fiyat etiketli satış yaptırıldı. Cenaze defin işlemleri aksatılmadan 24 saat görevlendirmelerle yapıldı.

İmar Müdürlüğü faaliyeti olarak, İmar kanuna ve ilgili yönetmeliklerine uygun olarak imar planlarının uygulanması sağlanmış bunlara istinaden 2016 yılı içerisinde 789 adet yapı ruhsatı, 515 adet yapı kullanma izni, 52 adet yıkım ruhsatı, 456 adet imar durumu verilerek,  50 adet plan tadilatı Meclisimize intikal ettirilmiştir. Hukuk İşleri Müdürlüğü faaliyeti olarak, 2016 yılında yeni açılmış olan 96 dava dosyası ile birlikte olmak üzere Adli ve îdari yargıda görülmekte olan toplam 203 dosya vardır.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü faaliyeti olarak,20-24 eylül tarihleri arasında engelliler şenliği düzenlenmişi 75 hastaya şehir dışı ,612 hastaya şehir içi hastahanelere ücretsiz ambulans hizmeti sunulmuştur. Evde bakım ve evde sağlık ekiplerimiz haftada toplam 50 hastaya hizmet vermiştir. Aşevinden günlük 35 kişiye evlerine sıcak yemek servisi yapılmakta olup, günlük 300 kişi aşevinden faydalanmıştır.

Plan ve Proje Müdürlüğü faaliyeti olarak, Ayvalık Belediyesine Kültür Merkezi olarak tahsis edilen Aya-Triada Kilisesi Rölövesi ve Bozulma Analizi projesi çizilerek Bursa Anıtlar Kurulundan onaylatıldı. Restütisyon Projesi çalışmalarına başlanıldı,yüzde 50 si bitirildi. Kırlangıç Çok Amaçlı Sosyal ve Kültürel Yaşam Merkezi Fikir -Konsept ve Avan Projesi Yeni Düzenlemesi Çizimi bitirildi. Sakarya Camii yanı eski Sağlık Ocağı binasının Yaşlı Bakım Evi olarak avan projesi çizildi. Atarabacılar Meydanı Düzenleme ve Cephe iyileştirme Proje Çizimi bitirildi. Talatpaşa Caddesi, Tabela ve Gölgelik Düzenlemesi 2. Etabın yüzde 20’si bitirildi. Barbaros Caddesi, Sokak Sağlıklaştırılma Projesi Çizimi bitirildi. Atatürk Bulvarı Yaya-Taşıt- Durak, Cumhuriyet Meydanı Yol ve Düzenleme projesi çizimi bitirildi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü faaliyeti olarak, 2016 yılında; personel maaşları, SGK primleri ve emekli keseneklerinin gönderilmesi ve yapılandırılması ve Memur personelin mükteseplerine uygun olarak Ayvalık Belediye Meclisi kararı gereği 11 adet Kadro derece değişikliği yapılmıştır.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü faaliyeti olarak,2 Adet Festival,18 Adet Sergi, 23 Adet Konser,3 Adet Tiyatro, 10 Adet Söyleşi,2 Adet Spor Etkinliği, Uluslararası Çalıştay, 3 Adet Halk Dansları Şenliği 1 Adet olmak üzere etkinlik ve faaliyetlerde bulunulmuştur.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü faaliyeti olarak, 54 tane ihale yapılmış olup, bunun 38 tanesi 4734 sayılı kanun kapsamında, 16 tanesi 2886 sayılı kanun kapsamındadır.

Yazı İşleri Müdürlüğü faaliyeti olarak, 13 adet Meclis Toplantısında 306 adet Meclis Kararı alınmıştır. Belediye encümen toplantılarında ise yıl içerisinde 49 adet toplantı yapılmış ve bu toplantılar sonucundan 797 adet Encümen Kararı alınmıştır. 9 bin 350 adet Resmi evrak Evrak Kayıt Defterine işlenmiş, 14173 adet Dilekçe ile müracaatta bulunulmuş. Ayrıca 536 nikâh müraacatı yapılmış olup, bu müracaatlardan 517 çiftin nikah akdi gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

 

BAŞKAN GENÇER’’AYVALIK BELEDİYESİ ARTIK ZARAR ETMİYOR DİYEBİLİRİZ’’

Göreve geldiğinde Ayvalık Belediyesi’nin bütçe açığının 30 milyon lira olduğunu belirten Başkan Gençer, “2015 yılında bu açığı 3 milyon liraya, bu yıl ise 800 bin liraya düşürdük. Bunu sadece 3 yıl içerisinde başardık.  Bu durum çok uzun yıllar sonra Ayvalık Belediyesi’nde gerçekleşen bir ilk ve büyük bir başarıdır. Aynı şekilde belediyemiz bünyesindeki iştiraklerimiz yılda 2 milyon 200 bin lira zarar ederken, şimdi 1 milyon 400 bin lira kâra geçti. Sanırım bunlar ne kadar ciddi çalıştığımızın ve Ayvalık Belediyesi’ni ekonomik anlamda nerelere getirdiğimizin en güzel göstergesidir” dedi.

Ayvalık Belediye Meclis’inin Nisan ayı olağan toplantısında;  Norm kadroya göre boş kadro değişikliğinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından;  Ayvalık Belediyesi’nin mevcut Edremit Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayarlar Memurluğuna bağlanmasına karar verildi.

Toplantıda;  Komisyonlarının Seçimleri de yapıldı.

Buna göre, Belediye Encümenliğine;  Şakir Sakarya, Dilek Saraçoğlu, Meclis İmar Komisyonuna; Mehmet Ali Yalçıntaş, Fahri Güren, Hüseyin Barış, İbrahim Mühürdaroğlu, Meclis Hukuk Komisyonuna; Ahmet Erkal, Mehmet Ali Tuncer, Gökay Bacan, Şakir Sakarya, Şeref Akın, Meclis Tarife Komisyonuna; Aydın Derinova, Şakir Sakarya, Salman Kayral, Ahmet Erkal, Nusret Kantarcı, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna; Gökay Bacan, Hüseyin Barış, Ahmet Erkal, Şeref Akın, Sağlık Komisyonuna ise; Mehmet Ali Yalçıntaş, Dilek Saraçoğlu, Arif Tünek, Salman Kayralİbrahim Mühürdaroğlu seçildi.

Ayvalık Belediyesi’nin Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı;  Meclis İmar Komisyonu’ndan gelen konularla, İmar Dairesi’nden gelen yeni konuların değerlendirilmesiyle sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Ayvalık Girişi Duble Yol Olarak Hizmete Açıldı

Ayvalık Girişi Duble Yol Olarak Hizmete AçıldıDünyaca ünlü Sarımsaklı Plajı, Cunda Adası, Şeytan Sofrası ve daha bir çok

REİS TASARRUF DERKEN BU SALTANAT NİYE?

REİS TASARRUF DERKEN BU SALTANAT NİYE?REİS’İN EMRİNDE OLDUĞUNU SÖYLEYEN AK PARTİ BURHANİYE İLÇE BAŞKANI ONUR

CANKUL’A ASİMETRİK PARALEL YÜKLENİYORLAR

CANKUL’A ASİMETRİK PARALEL YÜKLENİYORLARKepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, son günlerde kimler tarafından kullanıldığı

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN