Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit23°CÇok Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Atatürk’ün Bu Özelliklerini Biliyor muydunuz?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Atatürk’ün Bu Özelliklerini Biliyor muydunuz?
03 Kasım 2016

Atatürk`ün dünyada “BAŞÖĞRETMEN” sıfatlı tek lider olduğunu, bir geometri kitabı yazdığını, üçgen, açı, dikdörtgen gibi 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasının bizzat Mustafa Kemal olduğunu.

ataturk-resmiNorveççe`de “ATATÜRK GİBİ OLMAK” diye bir deyim olduğunu.

ATATÜRK” ÇİÇEĞİ”nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın’ın koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını.

Yunan başkomutanı Trikopis’in, hiç bir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet Bayramında Atina’daki Türk Büyükelçiliğine giderek, Atatürk’ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.

MİMBER” adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini.

Kurtuluş Savaşında rütbe alan birçok kadın askerlerimizin olduğunu, dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimizin olduğunu, Üsteğmen Kara Fatma’nın 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin liderliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış olduğunu.

Dünyanın en büyük uluslararası topluluğuna Türkiye’nin katılması için yapılan öneri karşısında gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle dedi:  “BAŞVURMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ, FAKAT DAVET EDERLERSE KATILIRIZ”. Topluluk, “BAŞVURMA ZORUNLULUĞU”nu uygulamaktan ilk kez vazgeçti ve 43 üyenin oybirliğiyle, Türkiye’nin topluluğa davet edilmesine karar verdi. Bu davet üzerine Türkiye, Milletler Cemiyeti’ ne katılmayı 1932’de kabul etti.

1938’de, General McArthur’un en zor, en problemli, en buhranlı döneminde, danışman, senatör ve bakanlarından oluşan yüz yirmiden fazla kişiye; “ŞU ANDA HİÇBİRİNİZİ DEĞİL, BÜYÜK İSTİDADI İLE MUSTAFA KEMAL’İ GÖRMEK İÇİN NELER VERMEZDİM” dediğini.

1938’de Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde; “ALLAH BİR ÜLKEYE YARDIM ETMEK İSTERSE ONUN ELİNDEN TUTMAK İSTERSE BAŞINA MUSTAFA KEMAL GİBİ LİDER GETİRİR” denildiğini.

1996’da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde, mezar taşına yazılmasını istediği metinde; “BÜTÜN ÖMRÜM BOYUNCA TÜRKİYE’NİN LİDERİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLAMIŞ VE UYGULAMIŞ OLMAKTAN DOLAYI MUTLU ÖLDÜM” yazdığını.

2000’de ABD Başkanı’nın milenyum mesajında; ” MİLENYUMUN HİÇ ŞÜPHE YOKTUR Kİ TEK DEVLET ADAMI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TÜR. ÇÜNKÜ O YILIN DEĞİL ASRIN LİDERİ OLABİLMEYİ BAŞARMIŞ TEK LİDERDİR” denildiğini.

2005’de Amerika’nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisinin “TÜRKİYE EKONOMİYLE SAVAŞTA BİR TEK ATATÜRK’Ü ÖRNEK ALSIN YETER” olduğunu.

2006’da ise AB Uyum yasaları gereğince devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin kaldırılmasının istendiğini…

Biliyormuydunuz..?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz