Dolar : Alış : 5.4401 / Satış : 5.4499
Euro : Alış : 6.2291 / Satış : 6.2404
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit7°CParçalı Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Atatürk Yaşıyor Olsaydı Ne Derdi Acaba..?

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Edremit » Atatürk Yaşıyor Olsaydı Ne Derdi Acaba..?
20 Kasım 2016
Atatürk Yaşıyor Olsaydı Ne Derdi Acaba..?

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın belediye meclisinin aldığı kararlar dikkat çekmeye devam ediyor. 148 nolu karar kapsamında alınan meclis kararında, halk arasında “Atatürk’ün kaldığı ev” olarak bilinen virane bina, Edremit Tansaş Meydanı ve eski itfaiye karşısında, Edremit geleceği olarak görülen rantıbıl alandaki arsayla takas kararı alınması, kafaları karıştırdı.

07

Atatürk’ün kaldığı ev olarak bilinen virane bina, Tuzcumurat Mah. 145 ada 17 parselde 399.90 M2 arsa üzerinde bulunurken, takas karşılığında verilen arsanın Edremit’in geleceği olarak gösterilen TANSAŞ Meydanı karşısında, 567 ada 6 parselde 430 M2 arsa olması, salt toprak alanı olarak yapılabilecek değerlendirmede %20 limit fazlasıyla takas takdir kıymetlendirmesine uygun görünse de, takasla verilen yerin rantıbıl karşılığı dikkate alındığında, yapılan takasta değersel rakamlardaki oranın çok büyük fark yarattığı görülmekte. Örneğin Tuzcumurat Mahallesindeki arsanın çevresindeki ortalama 90 M2 bir dairenin fiyatı en fazla 70-80 Bin TL civarındayken, takasla verilen yerdeki ortalama 90 M2 bir dairenin fiyatının 250 Bin TL civarında olması, imar uygulama oranlarındaki yoğunluk ve kat uygulanabilirliği değerleri karşılaştırıldığında, ortaya son derece ciddi farkın çıktığı görülmekte. Yapılan takas için gazeteci Murat Ayaşoğlu her ne kadar “belediyeyi zarara uğrattı” dese de, ortada kamusal zarar olup olmadığının inceleme neticesinde görülebileceği ön görülmekte.

01

Bu konuda belediye başkanı Kamil Saka’nın değerlendirmesine yazısında yer veren Ayaşoğlu, Kamil Saka’yı “gardorap Atatürkçülüğü” ile itham ederken, başkan Saka’nın “Atatürk’ün kaldığı evin değeri parayla biçilemez” sözleri dikkatlerden kaçmadı.

02

Muhakkak ki ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Buna karşılık Atatürk’ün evi olarak bilinen bina ve arsayı Edremit Belediyesine kazandırmanın çok daha farklı yolları vardır. Burada arsa sahibinin de mağdur edilmeden, rayiç bedeller üzerinden istimlak edilmesi kararı alınması, bugün yaşanan bu tartışmaların önünü kesmiş olacaktı. Başkan Saka’nın Akçay Kordondaki icrayla kaybedilen arsayı geri alabilmek için verdiği hukuk mücadelesini nasıl takdirle karşılamış, doğru olanı yaptı diyerek gerçekleri yazdıysak, kamusal menfaatlerin korunması noktasında aynı tavrı göstermesini kamuoyu beklemekteydi. Eğer bir toprağın takdiri noktasında halkın değerleri ön plandaysa ki, bu öncelikte olmak zorunda, Akçay Kordondaki yerin halk için önemi olması gerçeğiyle, rayiç değerler üzerinden takdiri gerçekleştirilerek geri kazandırılması için hukuk mücadelesi başlatılmışsa, aynı şekilde yaklaşımla Atatürk’ün kaldığı evin de istimlak edilme süreci başlatılmalıydı.

03

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bugün yaşıyor olsaydı, eminim ki milletin parasıyla bana sevgi duymak da neyin nesi diye tepkisini gösterirdi. Çünkü takas karşılığı verilen arsa Edremit Halkının belediyesinin arsasıydı. Milletin parasıyla siyasi prim hesaplarıyla Atatürk’e sevgi duyulduğunu göstermeye kalkışmak, Kamil Saka çizgisindeki siyasetçiye bence yakışmadı. Başkan Saka hakikaten Atatürk sevgisini yaşatmak ve Atatürk’ün kaldığı evi müzeye çevirmek istiyorsa eğer, kültür çalışmaları adı altında yapılan harcamaları biraz kısarak, iki türkü çığırıyor diye getirilen solcu sanatçılara para ödetmeyerek, istimlak bedeli parayı denklemek zorundadır. Bunu gerçekleştirdiği gün Kamil Saka Akçay Kordonda nasıl övgüyle adından söz ettirdiyse, yarın da Atatürk’ün kaldığı evin müze olarak kazandırılmasıyla adından söz ettirecektir. Bugün olduğu gibi köşesinden yazan Ayaşoğlu’nun ithamlarına maruz kalacaktır.

04

05

06

08

Hits: 1

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, gazetecilerle bir araya geldi

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, gazetecilerle bir araya geldiEdremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle

Nar Kadın ile Edremit’in Lezzetleri

Nar Kadın ile Edremit’in LezzetleriEtiyopya’dan gelen heyet Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen Edremit’teki

EDREMİT CHP’DEN İYİ PARTİ’YE ZİYARET

EDREMİT CHP’DEN İYİ PARTİ’YE ZİYARETBALIKESİR EDREMİT İLÇESİ CUMHURİYET HALK PARTİSİNDEN İYİ PARTİYE ZİYARET

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN

Translate »
Translate »