Dolar : Alış : 5.3429 / Satış : 5.3526
Euro : Alış : 6.0908 / Satış : 6.1018
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit14°CSağanak Yağışlı

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

AHHHHH AKÇAY AHHH

Ana Sayfa » Haberler » Güncel » AHHHHH AKÇAY AHHH
02 Temmuz 2017
AHHHHH AKÇAY AHHH

Zamanı ve gelişimi durdurmak mümkün değil… Hem gelenek göreneklere sahip çıkıp hem teknolojiye yenik düşmemek olası bir şey mi acaba ???

Memleketin en yerli köklü ailelerinden Aşçı Hüsnü’nün oğlu Aktan abi (Aktan BİLGE) sosyal medya ortamında Akçay’ı anlatan iki bölümlük yazı yazınca ben de çocukluğumu düşündüm…

 

Sevgili Aktan Abi Akçay’ın Akçay olmaya başlamasına kadar olan bölümü yazmış…Hani biz bile deriz ya “buralar sazlıktı, burası bataklıktı”…Masrafını ödeyene tapusunun verildiği dönemlere kadar olan bölümünü kaleme almış. SOĞUK SUYUM AKÇAY’ IM adlı yazıyı neden devam ettirmedin abi diye sordum; “SONRASINDA AKÇAY, AKÇAY OLMAKTAN ÇIKIP ÇOK KATLI BİNALARIN YAPILMAYA BAŞLANDIĞI BETONARME BİR YER OLMAYA BAŞLADI… DOKUSU BOZULDU YAZACAKLARIM BAŞKALARINI İNCİTEBİLİR DİYE ORADA KESTİM” dedi…

 

Gözümü kapadım 80’li yılların Akçay’ında dolaştım …Tevellüt çıkıyor ama yapacak bir şey yok…Şemali şimdi bize komik gelen ama yolunu dört gözle beklediğimiz Etibank otobüsü (Şimdi adı Turban Köprüsü ) 2. Köprüye kadar giderdi. Çünkü şimdi kocaaaaa bir şehir olan Dalyan tarafı medeniyetle pek tanışmamış sazlık bir arazi bütünüydü…

 

Çocukluğum Öge Motel önünde geçti. Öge Motel Yazısı evimizin camına ters yansırdı. Motel boş olduğu zamanlarda bile memleketin dört bucağından doluşan misafirler “AYYYY ÇOKKK SOĞUUUKKKK” dedikleri denize girmek için uzuuunnnn müddet bizde kalırlardı.

 

Otel motel gibi konaklama imkânı seçeneği olmadığı için çadır kamplar ve deniz kenarında oturan akraba evleri pek bir revaçtaydı. Soğuk moğuk dalınırdı o tertemiz !!! denize…

 

Ve Kordon…
Hemen hemen her hafta sonu öğretmen olan annem – babam ve eğitim camiasının büyük çoğunluğu; etrafı iğde ağaçları ile bezeli, gölgeliği kuru sazlardan yapılmış Erhan’ın Yerinde sabah kahvaltıları düzenlerlerdi. Nevale müşteriden tavşan kanı çaylar Erhan abidendi.
Yolcu otobüsleri kordona girerdi.

 

Kordon da “VOLTA ATMAK”…

KORDON’A ÇIKMAK”…Kordon’da gezmek yöre halkının ciddiye aldığı bir işti. Bildiğin özel olarak giyinilip süslenildiğini hatırlıyorum.

 

Herkes ama istisnasız herkes birbirini tanırdı. Selamlaşılır, hal hatır sorulurdu. Kaybolan çocuk olmazdı…Kim kimin oğlu/kızı bilindiği için adrese teslim kaçaklar olurdu.

 

Kordon o zamanlar da şimdi ki gibi çekirdek çitleyen insan silsilesinin dolandığı bir platformdu ama şimdi ki gibi rant kapısı değildi.

 

Tüm Körfez hatta burada akraba-ı talükatı olan tüm memleket için özel olan, piyasa olan AKÇAY KORDUN’unu “ALİ YAZAR VELİ BOZAR” haline getirmemişti kimse…Yapılan herşey “HALK YARARINA” yapılıyordu. Kimsenin cebi dolmuyordu sanırım. O zaman da şimdi de kamunun kullandığı alana kamu dahil herkes sahip çıkıyor, TEMİZ !!! tutuyor, koruyor, kolluyorduk.

Sana dün denizden baktım AZİZZZZ AKÇAY…Karanlık, köhne, kirli ve kokuyordun…AK olmakla ünlü çaylarından denize koli basili akıyordu…Binalara yer açılsın diye kesilen ağaçlar yüzünden ılgıt ılgıt toz esiyordu…Sazlık zamanlarında bile sivrisineklerle bu kadar iç içe yaşadığımızı hatırlamıyorum!!!

 

Alt yapısı yetmeyen artezyen suyunu alabilmek için en güçlü hidroforu kullanmak zorunda kaldığımız güzide memleketimize, İstanbul – Ankara başta olmak üzere akınlar başlamak üzere…Nerelere kaçsak acaba…?

 

Ahh Akçay AHHH…Çok değil 30 yıl kadar önce ulaşımı zor bir huzur yeri iken şimdi bina dikecek arazisi olmayan bir yere dönüştün…

 

Ahhhh….

Hits: 0

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

TRAKYA’DA BÖYLE BİR SEYAHAT GÖRÜLMEDİ Kİ

TRAKYA’DA BÖYLE BİR SEYAHAT GÖRÜLMEDİ KİTrakya’da Tekirdağ- Çerkezköyü arasında böyle bir seyahat görülmedi. Yolun

Özkan Uğur ameliyat oldu

Özkan Uğur ameliyat olduUsta müzisyen Özkan Uğur ameliyat olduğunu duyurdu. Ünlü şarkıcı-oyuncu

EŞİNİN BAŞARILARI İLE GURUR DUYAN ADAM HÜSEYİN BAŞUSTA

EŞİNİN BAŞARILARI İLE GURUR DUYAN ADAM HÜSEYİN BAŞUSTA25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü idi. Kadın cinayetlerine,

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN

Translate »
Translate »