Dolar : Alış : 5.4401 / Satış : 5.4499
Euro : Alış : 6.2291 / Satış : 6.2404
HAVA DURUMU
hava durumu

edremit7°CParçalı Bulutlu

Son Dakika...

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Adramytteion Kazı Çalışmalarına Kaymakam ve Başkan’dan Ziyaret

Ana Sayfa » Haberler » Balıkesir » Burhaniye » Adramytteion Kazı Çalışmalarına Kaymakam ve Başkan’dan Ziyaret
30 Eylül 2016
Adramytteion Kazı Çalışmalarına Kaymakam ve Başkan’dan Ziyaret

Burhaniye Kaymakamı Hüseyin ÖNER ve Burhaniye Belediye Başkanı Necdet UYSAL, 5. yıl çalışmalarını gerçekleştiren Ören-Adramytteion kazı ekibini ziyaret ederek Yrd. Doç. Dr. Murat ÖZGEN’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

2012 yılından bu yana Burhaniye’nin Ören Mahallesi’nde, Burhaniye Belediyesi’nin desteğinde, Balıkesir Kuva-i Milliye Müzesi Müdürlüğü tarafından Yrd. Doç. Dr. Murat Özgen’nin bilimsel danışmanlığında sürdürülmekte olan çalışmalar, Ören’deki yerleşimin Adramytteion Antik Kenti’nin de öncesinde, günümüzden 6 bin yıl eskiye dayanan geçmişinden M.S. 14. yüzyıla kadar uzanan iskân tarihine dair, Balıkesir için olduğu kadar Batı Anadolu özelinde de somut buluntuları ile önemli veriler sunmakta…

6

Kazılar hakkında Öner ve Uysal’a açıklamalarda bulunan Özgen, 2016 kazı çalışmalarının Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı doğrultusunda, sit sınırında özel mülkiyette açılan sondajlar ağırlığında olduğunu, bunun yanı sıra 2015 yılı çalışmalarında Ören Tepe’de saptanan ve ilk evresi M.S. 6-8. yüzyıllara tarihlenen kilise yapısında çalışmaların devam ettirildiğini bildirdi.

7

BİZANS DÖNEMİNDEN KİLİSE, ROMA YAPISINDAN PORTRE KALINTILARI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
Tespit edilen kilise ile ilgili bilgi veren Özgen; kilisenin Geç Bizans Dönemi’nde mezar şapeli olarak kullanıldığını ve bu dönüştürülen yapı içeriğine ruhban sınıfına ait birçok gömünün yapılmış olduğundan bahsedildi. Bu kilise yapısının altında başka bir Roma yapısının temellerini tespit eden kazı ekibi, bu yapının dolgusu içerisinde parçalar halinde ele geçen ve boyun altı hizasından itibaren koruna gelen ve portre özelliği gösteren bir duvar resmini gün ışığına çıkararak restore etti. Özgen, eser üzerinde Öner ve Uysal’a açıklamalarda bulundu. Bulunan bu portrenin kalın, kuvvetli bir boyun üzerinde yükselen ve yüzde dolgun bir fizyonomi sunan, aralıklı yerleştirilen açık ve iri gözleriyle dönüşe zıt bir yöne dalgın bir ruh hali yansıtır bakışlara sahip olup, gerek stil gerek ise tabaka buluntuları ile M.S. 2. yüzyıla tarihlenmekte olduğu belirtildi.

3

HELLENİSTİK DÖNEMDEN BUGÜNE BERGAZ TEPE
Kazı çalışmaların yanı sıra, antik çağ içerisinde Ören’in tarihsel topoğrafyasındaki değişim için önem taşıyan paleocoğrafya çalışmalarının, Bilecik Üniversitesi öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleştirmekte olduğunu belirten Özgen, Ören’in tarihsel süreci içerisinde denizel kuşatmada bir yarım adayken, alüvyal birikintilerle günümüz kıyı hattının sunduğu karaya dönüştüğünü, bu bağlamda yerleşimin en eski kültür katlarını sunan Bergaz Tepe’nin ise Hellenistik Dönem ve öncesinde bir burun niteliğinde olduğunun yapılan karot çalışmaları ile netleştiğini bildirdi.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projelerinin sağladığı fonla üç yıldır devam ettirilen jeofizik ve jeomanyetik radar çalışmalarının bu kampanyada da sürdürüldüğünü, elde edilen sonuçların gelecek yılların kazı programı için önemli ön veriler sunduğunu belirten Özgen, bu manada Bergaz Tepe’nin alan açma sistemi ile değerlendirilmesi için tüm hazırlıklarının tamamlandığını, Batı Anadolu için çok önemli veriler sunacak Ören’deki modern yapılaşmanın dışında koruna gelen bu Tepe’nin kazısına başlamak için gerekli kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

2

KAZILARIN KORUMA ALANI VE ÇEVRE DÜZENİ PROJELERİ HAZIR
5 yıllık süreçte Ören dâhilinde kazısı tamamlanan bölgelerin yerel vizyonda kültür pencereleri niteliğinde değerlendirilmesi için kazısı tamamlanan üç alanın koruma üst çatı ve çevre düzeni projelerinin ilgili Koruma Bölge Kuruluna teslim edildiğini ve Burhaniye Belediyesi’nin katkıları ile başlanacak bu projelerin gerçekleştirilmesi için onaylarının beklenildiğini bildiren Özgen, bu projelerin yerel beklenti için büyük anlam taşıdığını, bu düzenlemelerin Ören’i yeniden yükselten bir kültürel değer haline getirilmesinin lokomotifi olacağını söyledi. Bunun yanı sıra, Bölge Koruma Kurulu’nun gündemine alınma aşamasına gelen, koruma amaçlı imar planının yine bu anlamda Ören’in kaderini belirleyecek nitelikte olduğunu ekledi.

2

REŞİTKÖY BARAJI İÇİN GEREKLİ İNCELEMELER YAPILDI
Kazı çalışmalarından ayrı olarak Bakanlık izni ile 2015 yılından bu yana bölgede sürdürmekte olduğu yüzey araştırmaları hakkında bilgi veren Özgen, Burhaniye ve Körfez genelinde sürdürülmekte olan yüzey araştırmalarının önemli bir konstrasyonun, yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevlendirilmesinde, Reşitköy Barajı rezerv ve sulama alanlarında kalan ve projeden etkilenen kültür varlıkları üzerine olduğunu belirtti. Özgen, yapılan çalışmalarla körfezin kültür mirasına kazandırılan ve bir kısmı tescil edilmekte olan altmışın üzerinde tespitin yapıldığını, bunların bir çoğunun bölgenin kültür turizmi için destinasyon niteliğinde değerlendirilebileceğini bildirdi.

1

KUZEY EGE ARAŞTIRMALARI VE UYGULAMA MERKEZİ KURULDU
Antik – modern yerleşim çakışmasından kaynaklanan sorunlara farklı akademik branşların iş birliğinde çözümler üretip, kültürel değerlerin uygun kullanımında fayda sağlayan projeleri gerçekleştirmek üzere bir araya gelen uzmanların, bilimsel hedeflerinin yanı sıra Ören’in beklentilerine vizyon sunduğunu belirten Özgen, 5 yıldır bu anlamda devam ettirilmekte olan çalışmaların dinamiğinde MSGSÜ Rektörlüğü bünyesinde “Kuzey Ege Araştırmaları ve Uygulama Merkezi’nin kurulduğunu belirtti. Özgen, “Üniversite – Yerel Yönetim” ortak vizyon ve faydasındaki faaliyetlerde destek gördüğümüz Burhaniye Belediye Başkanlığı ile kurulan bu merkeze alan tahsisi hususundaki temaslarımızda sağlanan mutabakatın, ülkemizin en köklü üniversitelerinden biri olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin bu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin, Ören’e ve bölgeye değer katacak nitelikte yapılanması için önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek önümüzdeki günlerde bu mutabakatın Rektörlük ve Belediye Başkanlığı arasında uygun nitelikte bir protokole yansıtılmasını öngördüklerini bildirdi.

Ziyaret sonrası konu hakkında ki görüşlerini belirten Burhaniye Kaymakamı Hüseyin ÖNER kazı ekibine çalışmaları için teşekkür ederken, Belediye Başkanı Necdet UYSAL ise yapılan arkeolojik çalışmalar ile bölgenin hem kültürel anlamda tanıtımına ve gelişimine katkı sağlandığını hem de güncel bazı sorunların çözümüne katkı sağlandığını ve işlemlerinin hızlandırıldığını belirtti. Kazı ekibine bugüne kadar her türlü desteği verdiklerini ve arttırarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Kaydet

Hits: 1453

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

111 222

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK DAVRANIŞ

MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK DAVRANIŞBALIKESİR BURHANİYE İLÇESİNDE MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK DAVRANIŞ SERGİLEDİLER. Burhaniye

KADINLARA İSTİHDAM

KADINLARA İSTİHDAMBalıkesir Burhaniye Belediyesi kadınlara istihdam sağladı. Burhaniye Belediyesi

BAŞKAN UYSAL GAZETECİLER İLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN UYSAL GAZETECİLER İLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİBurhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN

Translate »
Translate »