15 Temmuz Gecesine Nasıl Gelindi..?

10.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Adım Adım Geliyorum Diyen Alçak Darbe

15 Temmuz Gecesine Nasıl Gelindi..?

Kronolojik FETÖ PDY Eylemleri ve Yaşanan Gelişmeler

(Bölüm-2)

17 ARALIK OPERASYONU

17 Aralık’ta 2013’te aralarında iş adamı Rıza Sarraf, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş adamı Ali Ağaoğlu ve 3 bakanın oğlunun (İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Bayraktar) da aralarında bulunduğu 80’den fazla kişi gözaltına alındı ve bunların 24’ü tutuklandı. Polis operasyonu sırasında Halk Bankası Genel Müdürü’nün evinde ayakkabı kutuları içine saklanmış 4.5 milyon doların çıkması ve Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in yatak odasından para sayma makinelerinin çıktığı haberleri sonraki günlerde kamuoyunda çokça yer aldı.

Soruşturma kapsamında adı geçen ancak istifa etmeyen Egemen Bağış’a ise yeni kabinede görev verilmedi. İstifa eden bakanlardan Erdoğan Bayraktar “Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Soruşturma dosyasında var olan imar planlarının büyük bölümü Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.Ancak Bayraktar, ileriki günlerde bu sözlerinden dolayı özür diledi. Aynı gün, AKP milletvekili İdris Naim Şahin emniyet ve yargı personeline yapılan uygulamalar nedeniyle partisinden istifa ettiğini açıkladı. 27 Aralık’ta Ertuğrul Günay, Haluk Özdalga ve Erdal Kalkan da AKP’den istifa ettiler.

17-aralik

HSYK GERİLİMİ VE 25 ARALIK OPERASYON GİRİŞİMİ

Hükümet, 17 Aralık’ta yapılan operasyondan bakanların haberi olmadığını görünce, 20 Aralık’ta “Adli Kolluk Yönetmeliği“nde değişiklik yaparak, soruşturmaları başsavcılığa ve en üst dereceli kolluk amirine bildirme zorunluluğu getirdi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bu değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu açıkladı.

HSYK’nin açıklaması ile aynı gün, 25 Aralık’ta, Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş kara para aklama ve yolsuzluklarla ilgili ikinci bir operasyon için düğmeye bastı. 30 şüpheli için gözaltı kararı yazdı, ancak Emniyet Müdürlüğü savcının talimatını uygulamadı. Bunun üzerine görevini yapmasının engellendiği şeklinde bir basın açıklaması yaptı. Hükümet kanadı ise savcı Muammer Akkaş’ın ikinci dalgayı gerçekleştirmek isterken hukuk dışı işlemler yaptığı sebebiyle dosyanın İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı tarafından elinden alındığını ileri sürdü. Muammer Akkaş’ın elinden alınan dosya beş başka savcıya verildi.

25-aralik

Başbakan Erdoğan, bir sonraki gün yaptığı konuşmada Muammer Akkaş için “adliyenin önünde bildiri dağıtan savcı adliyenin yüz karasıdır” derken, HSYK’nin “Adli Kolluk Yönetmeliği” konusunda açıklama yapmasına dair “HSYK suç işledi. Yetkim olsa HSYK’yı ben yargılarım. Kim yargılayacak peki, millet yargılayacak” dedi. Hemen ertesi gün Danıştay, “Adli Kolluk Yönetmeliği“nin yürütmesini oy çokluğu ile durdurdu. Erdoğan, bu gelişme üzerine de “gereği yapılır, yapıldığı zaman görürsünüz” dedi. Hükümete yakın gazetelerde bu gelişmeler;

Vatan Hainlerinin Son Taarruzu“(Yeni Şafak Gazetesi),

Son Taarruz da Yerle Yeksan Olacak“(Star Gazetesi),

Kaos Lobisi Son Kozunu Oynuyor“(Türkiye Gazetesi),

Son Saldırı“(Milat Gazetesi) şeklinde manşetlerle verildi. Ancak yargı krizi, hükümete yapılan son saldırı olmadı.

Başbakan Erdoğan 29 Aralık’ta 2010 yılında HSYK’nin yapısını değiştiren referandum sırasında hata yaptıklarını söyledi ve AKP tarafından HSYK’yi Adalet Bakanlığının denetlemesini gündeme getiren yeni bir yasa teklifi sunuldu. Meclise gelen yasa teklifi birkaç yumruklu kavgaya neden olduktan sonra 14 Şubat 2014’te meclisten geçti.

Bölüm-3 yarın (11.10.2016) günü…

darbe2

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
İsmail Cankul’un 30 ağustos Kutlama İlanı

Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyası

Bakanlıktan aile hekimliğiyle ilgili yeni hamle başlattı. mynet.com sitesinde çıkan habere göre -Kampanyayla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca...

BBKT Oyunlarıyla Göz Doldurdu

Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu (BBKT) Bir Evlenme Teklifi ve Ayı adlı oyunlarıyla izleyenleri kendine hayran bıraktı.

BURHANİYE’DEN BİN 300 VATANDAŞA YARDIM PAKETİ

Burhaniye Belediyesi ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım paketlerini dağıtmaya devam ediyor.

ŞELALA KAFE GENÇLER EVLENEBİLSİN DİYE ENFLASYONA MEYDAN OKUYOR

Edremit ilçesinde ticari faaliyetini sürdüren Şelale Kafe, işletme bünyesinde bulunan kır düğün bahçesinde, gençler evlenebilsin diye enflasyona meydan okuyor.

Kapat