Allah’ın Elleri

08.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yasin -71:

“Görmediler mi ki, biz onlar için, ellerimizin eseri olan hayvanlar yarattık da onlar bu hayvanlara sahip oluyorlar.”

Allah’ın Kuran’da kendi ellerinden bahsetmesi dikkatinizi çekti mi?

Şimdi kalkıp birileri burada “bu ifade mecazi anlamda söylenmiştir” diyecek ama Allah neden kendi “kudretimle yarattım” veya doğrudan “yarattım” demek varken böylesine insan vasıflarına atıf yapan bir mecazi anlatımı seçmiş olsun. Bu cümlede insanların daha iyi kavramalarını gerektirecek izahı zor bir şey de söz konusu değil.

ellerimiz” kelimesinin mecazi kullanımı peygamber tarafından yapılmış olsa belki anlaşılır ama Aallah’ın da bu yönteme başvurması kitabı “apaçık” kılmaktan ziyade daha fazla kafa karıştırıcı bir hale sokmaktadır.

tanrinin-eli

Tevbe Suresi’nin 52. ayetinde peygamberden şöyle seslenmesi istenir: “..Biz de, Allah’ın kendi katından veya bizim ellerimizle size ulaştıracağı bir azabı bekliyoruz..” Peygamberin burada kendi ellerini mecazi bir anlamda kullanması normaldir. Çünkü mecazi anlamda kullanılmış olan “eller” kelimesinin aslına manen ve fiziken bir sahiplik söz konusudur, bu kelimenin taşıdığı asıl anlam bilinir. Peki ya Allah’ın ki?

Kendinizi bir anlığına “şekilsiz“, insan üstü bir tanrı olarak hayal edin, bir şeyin yaratılması için “ol” demeniz yeterli, hiç “ellerimle yarattım” falan dermisiniz, bunu söyleme gerek duyarmısınız?

Peki buna kim gerek duyar; tabi ki insan özelliklerini taşıyan eski medeniyetlerin tanrıları. O zamanki tanrıların elleri, kolları ve başları vardır, insanlara benzer şekilde duvarlara resmedilmişlerdir. Bu tanrıların insanlar gibi hareket edip kendi elleriyle bir şeyleri yaptıklarına hep inanılmıştır.

Çok açıktır ki bu ayette, geçmiş tanrılara karşı yapılan “insansı” bir yakıştırmada bulunulmuştur. Şayet eski tanrılar insanlara benzetilmiş olmasaydı bu ayette de kendi ellerinden bahseden bir tanrı olmayacaktı.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
Gecikmiş Bir 19 Mayıs Yazısı

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır.

TEPE KAFE

Gar yolu yeşile büründü

Şehir merkezinde ulaşıma nefes aldıracak alternatif gar yolunda bitkilendirme çalışmaları tamamlanıyor.

Edremit’te yılların sorununa neşter atılıyor 30 yıldır aşılamayan sorunlar gideriliyor

Edremit’in en eski yerleşim yerlerinden olan Eski Bayramyeri Caddesi’ndeki yollar yenileniyor. Yıllardır çeşitli sorunların yaşandığı cadde Edremit Belediye Başkanı Kamil...

Edremit Türkiye Cumhuriyeti de Havran Muz Cumhuriyeti mi..?

kamu vicdanının rahat olması açısından vatandaşın Kamil Saka’ya işletilen adaletin aynısının Emin Ersoy’a da işletilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz

Kapat