DÜNYA GENÇLİĞİ KARESİ’DE BULUŞTU

06.08.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkçe Yaz Okulu kapsamında Balıkesir’de misafir olan 13 ülkeden 20 genç; Karesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri ile bir araya geldi, yay gerip ok attı. Gençleri yalnız bırakmayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Sizden ricam şu; ilişkilerinizi ve dostluklarınızı mutlaka devam ettirin” dedi.

 

Karesi Gençlik Meclisi; Yunus Emre Enstitüsü ve Balıkesir Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Türkçe Yaz Okulu kapsamında 13 ülkeden 20 genci Karesi’de konuk etti. Düzenlenen etkinliklerle Türkçe öğrenmenin yanı sıra Balıkesir ve Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı bulan gençler, Karesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri ile bir araya geldi. Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen Geleneksel Okçuluk Kursu Sertifika Programı’na da katılan gençler, yay gerip ok atarak okçuluk kültürü ile tanışma imkanı buldu.

“DÜNYA BARIŞI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, Büyükşehir Başkan Vekili Eyüp Uygur ve Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı’nın da katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mine Çökel, “Dünya gençleri ile aynı masada olduğumuz için çok mutluyuz. ‘Dağlar, insanlar hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır’ diyor Yaşar Kemal. Biz gençler olarak dünyanın barışı, mutluluğu ve huzur için Sayın Başkanımız Yücel Yılmaz’ın vizyonu doğrultusunda dünya gençleri ile el ele çalışıyoruz” dedi.

“DÜNYADAKİ TÜRKİYE”

Türkçe Yaz Okulu hakkında bilgi veren Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, Balıkesir’in Türkçe Yaz Okulu projesine 3 yıldır dahil olduğunu söyleyerek, “Bu proje kapsamında Türkiye’de bin yabancı öğrenci misafir ediyoruz. Tüm bunlar Yeni Türkiye’yi, Türkiye’nin yeni ufkunu temsil eden çalışmalardır. Biz bunun bilinciyle çalışıyor, bakış açımızı ona göre belirliyor, hedeflerimizi ona göre koyuyoruz. Şuanda burada gördüğümüz 20 kişi aslında dünyadaki Türkiye’dir” açıklamasında bulundu.

“DOSTLUKLARINIZI DEVAM ETTİRİN”

Gençlere Türkiye’yi öğrenme gayretlerinden dolayı teşekkür eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Umarım güzel günler geçirmiş, güzel arkadaşlıklar kurmuşsunuzdur. Sizden ricam şu; ilişkilerinizi ve dostluklarınızı mutlaka devam ettirin. Türkçe geçerli, güzel bir dil. Tarihi de insanlıkla özdeşleşecek kadar köklü. Bu dili bildiğiniz zaman dünyadaki 350 milyon Türk ile iletişim kurabilirsiniz. Burada yaşadıklarını hiçbir zaman unutmayın” dedi.

“BALIKESİR’E RENK KATTINIZ”

Türkiye Yaz Okulu’nun Balıkesir’e ayrı bir renk kattığını ve gençlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Uygur, “Biliyorsunuz; Osmanlı İmparatorluğu 600 sene cihan imparatorluğu olarak hüküm sürmüştür. Gitmiş olduğu tüm coğrafyalarda ahlak, dostluk gibi etik duyguları tüm dünyaya yaymıştır. Ben bu anlayışı şuanda burada görebiliyorum. O yüzden bu programda emeği geçen herkese ve siz değerli gençlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ORTAK DİL ETRAFINDAYIZ”

Gençlerle bir arada olmanın kendisini heyecanlandırdığını ve duygulandırdığını söyleyen Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, “Türkiye’ye de dahil olmak üzere 14 ülke ortak bir çatı, ortak bir dil etrafında birlikteyiz. Bu faaliyet dünya barışına hizmet etme noktasında oldukça önemlidir. Bu yüzden bu tür faaliyetlerin artarak devam etmesi gerektiği inancındayım. Üniversite olarak imkanlarımız ölçüsünde bu tür faaliyetlerin destekçisi olacağız” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından protokol, Karesi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen Okçuluk Kursları’nı başarıyla tamamlayan gençlere sertifikalarını verdi.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
BÜYÜKŞEHİR ‘GENÇLİK ZİRVESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Gençlik Kuruluşları Birliği’ne üye yüzlerce genç, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Gençlik Zirvesi”nde buluşuyor....

GENÇLİK MERKEZİ FAALİYETLERİMİZ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Balıkesir Gençlik Merkezi sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri hız kesmeden sürüyor. Gençlerin serbest zamanlarını değerlendirip bilgi ve beceri sahibi...

BURHANİYE YAZ SEZONUNA TAM TEKMİL HAZIR

Burhaniye Belediyesi yaz sezonuna yaptığı hazırlıklarla tam tekmil hazır halde girdi.

EDREMİT BELEDİYESİ’NDEN USTALARA SAYGI KONSERİ

Edremit Belediyesi Türk Müziği Yurdun Sesi Korosu “Ustalara Saygı” konserlerinin ilkinde “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş türküleri ile anıldı.

BURHANİYE’DE CANLI YAYINDA TSM KEYFİ

Burhaniye, Türk Sanat Müziği’nin ünlü ismi Balıkesirli sanatçı İsmail Özkan’ın hazırlayıp canlı olarak sunduğu ‘Alaturka Akşamlar’ konserine ev sahipliği yaptı....

Kapat