MUHALEFET EDECEĞİM DERKEN TUZAĞA DÜŞÜP DÜŞMANIN NEFERİ OLMAYIN

11.03.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Zeytin Dalı Harekâtı’na Karşı Terör Örgütü Mensupları ve Yandaşları Tarafından Sosyal Medyada Yürütülen Dezenformasyon Faaliyetleri

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Türkiye sınırlarında ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla, Suriye’nin Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terörün baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 tarihinde “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatıldı. Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülen harekâtta, sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç-gereçler hedef alınıyor. Bölgedeki sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösteriliyor. Ancak, sahada Mehmetçik’le baş edemeyen terör örgütleri mensupları ve destekçileri, sosyal medya hesapları ve yayın organları aracılığıyla, harekâtın amaç ve hedeflerini çarpıtmaya yönelik gerçek dışı mesajlar içeren algı operasyonlarına başvuruyor.Bu amaçla, başka ülkelerde ve farklı zamanlarda gerçekleşen olaylara ilişkin görüntüler harekât kapsamındaymış gibi gösterilerek ülke ve dünya kamuoyu yanıltılmak isteniyor. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, terör yandaşlarının çabalarını boşa çıkarmak, harekâtın bölge ve dünya kamuoyu tarafından doğru bilinmesini sağlamak amacıyla, AA, TRT ve BYEGM uzmanlarınca tespit edilen ve tüm dünyada dezenformasyon içerikli paylaşımlarda kullanılan görsellerin gerçek yer ve zamanlarını gösteren bu çalışmayı hazırladı. Böylece bazı medya organlarında terörist unsurların gerçekleri çarpıtan mesajlarına bilerek veya bilmeyerek alet olunmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

 

Harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin saldırısıyla Afrin’de yaralandığı iddia edilen çocuğa ilişkin 30 Ocak 2018’de servis edilen ve sosyal medyada çokça paylaşılan görselin orijinali; Almanya’da yayım yapan Frankfurter Allgemeine Gazetesi’nin 18 Aralık 2015 tarihli Suriye’deki iç savaşı konu neden haberine aittir.

 

6 Kasım 2016 tarihinde İngiliz Dailymail gazetesinin “Oyun Parkında Katliam: Rejim güçlerinin Suriye’de bir anaokuluna saldırısı sonucu altı çocuk hayatını kaybetti” başlıklı haberinde kullanılan fotoğraf; Zeytin Dalı Harekâtı sırasında çekilmiş gibi sosyal medyada servis edilmiştir. Bu fotoğraf; Afrin bölgesinde değil 2016’da Reuters muhabiri Sarah Dean tarafından Guta’da çekilmiştir.

 

29 Ocak 2018’de #StopAfrinGenocide etiketiyle paylaşılan üç çocuğa ilişkin fotoğraf, daha önce 18 Ekim 2015’te Milliyet Blog sitesinde “Çocuklar ölüyor, umutlar sönüyor” başlığıyla yayımlanmış bir habere aittir.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de savunmasız çocukların ölümüne neden olduğunu iddia eden paylaşımlarda kullanılan hayatını kaybetmiş çocuk fotoğrafları; 1 Ocak 2017 tarihinde Suriye’nin başka bir bölgesinde gerçekleşen hava saldırısında hayatını kaybeden çocuklara ilişkin sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardır.

 

Zeytin Dalı Harekâtı sırasında Afrin’de yaralanan sekiz sivilden biri olduğu iddia edilen, sedyede yatan çocuğa ilişkin fotoğraf; 29 Ağustos 2017’de Suriye’nin kuzeyindeki Mare kentine ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin saldırısında çekilmiş ve çeşitli sosyal medya hesaplarında aynı tarihlerde paylaşılmıştır.

 

Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı sırasında Afrin’de yaralandığı iddiasıyla paylaşılan çocuk fotoğrafı, BBC tarafından 12 Mart 2015 tarihli “Suriye krizi: BM Güvenlik Konseyi mağdurları yüzüstü bırakıyor” başlıklı haberde kullanılmıştır.

 

Sosyal medyada Afrin’de çekildiği iddia edilen yaralı bir anne ve iki çocuğuna ilişkin fotoğraf; 16 Aralık 2013 tarihinde Al Jazeera’de yayımlanan “Suriye’deki bombardımanda ölü sayısı artıyor” başlıklı habere ilişkin videoda yer almaktadır. Video; Afrin’de değil Halep’te çekilmiştir

 

Zeytin Dalı Harekâtı’nı karalamak amacıyla çeşitli sosyal medya hesaplarından “Afrin’i Kurtarın” etiketi ile paylaşılan yaralı çocuk fotoğrafı; Anadolu Ajansı’nın 2016 yılında gerçekleştirilen “AA İstanbul Photo Awards” adlı fotoğraf yarışmasında Abd Doumany’nin birincilik ödülü kazanan fotoğrafıdır. Fotoğraf Afrin’de değil, 11 Temmuz 2016’da Halep’te çekilmiştir.

 

2016’da Halep’te gerçekleşen bir hava saldırısı ile ilgili Anadolu Ajansı foto muhabirleri İbrahim Ebu Leys ve Jawad Al Rifaj’a ait yaralı çocuk fotoğrafları, terör örgütü destekçileri tarafından Afrin’de çekilmiş gibi gösterilerek “Terörist Türkiye”, “Afrin’i Kurtarın” etiketleriyle sosyal medyada paylaşılmıştır.

 

Zeytin Dalı Harekâtı sırasında sivil yerleşim alanlarının tahrip edildiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan yıkılmış bir binadan eşyalarını çıkarmaya çalışan insanlara ilişkin fotoğraf; BBC World Service’in 8 Temmuz 2015 tarihli “250 Hıristiyan Halep’ten Belçika’ya nasıl kaçırıldı?” başlıklı haberinde kullanılmıştır.

 

Afrin’de, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait uçak seslerinden korkan çocuklara ait olduğu iddia edilen fotoğraf, France 24 kanalına vatandaş gazeteci Hisham Al-Omeisy tarafından gönderilen, 18 Mayıs 2015 tarihli “Yemenlilerin bombalara karşı mağaralardan su kanallarına sığınakları” başlıklı haberde yer almıştır.

 

Terör örgütü yandaşları tarafından “Türkiye destekli İslami gruplar Afrin’deki Ezidileri yok etmek istiyor” iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraf; NBCNews İnternet sitesinde yer alan “ABD, DEAŞ’ın Hıristiyan ve diğer gruplara soykırımını kınadı” başlıklı 15 Ağustos 2017 tarihli haberinde kullanılmıştır. Haberde fotoğrafın 9 Ağustos 2014’te Irak’ın Musul kentinde çekildiği belirtilmiştir.

 

Sosyal medyada Zeytin Dalı Harekâtı sırasında yaralanıp soğuktan donarak öldüğü iddia edilen bir kadına ilişkin fotoğraf aslında 18 Ocak 2018’de Suriye sınırından Lübnan’a geçmek isterken dağlık bölgede ailesiyle birlikte ölen Suriyeli bir kadına aittir.

 

Türkiye’nin Afrin’de sivilleri hedef alarak can kayıplarına neden olduğunu iddia eden sosyal medya paylaşımlarında kullanılan görüntüler, Syrian Network for Human Rights internet sitesinde yayımlanan 27 Kasım 2017 tarihli Şam’ın Doğu Guta bölgesinde yer alan Duma’da rejim güçleri tarafından gerçekleştirilen bir saldırıya ilişkin habere aittir.

 

TSK’nın, Afrin’de gerçekleştirdiği operasyonda bir çocuğun yaralandığı iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın 2016 yılında gerçekleşen bir bombalamaya ait olduğu belirlenmiştir. Fotoğraf, Kavkazcenter adlı internet sitesinde 17 Ağustos 2016’da “Ruslar, İran topraklarını kullanarak ağır uçaklarla Halep ve İdlib’i bombardımana tutuyorlar.” başlığıyla yayımlanmıştır

 

Türkiye’nin Afrin’de sivilleri bombaladığı iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın orijinali, 11 Şubat 2016 tarihinde Mirror adlı haber sitesinde “ABD öncülüğündeki askeri koalisyon tarafından IŞİD savaşçılarının bombalanmasını takiben Suriye’nin Kobani şehrinden dumanlar yükseliyor.” şeklinde fotoğraf altı metniyle paylaşılmıştır.

 

30 Ocak 2018 tarihinde terör örgütü yanlısı bir kişinin Facebook hesabından Arapça olarak “Türk ordusu, Afrin’de sivillere karşı uluslararası yasak silah kullanıyor.” başlığıyla paylaşım yapılmıştır. “TSK’nın misket bombası kullandığı” iddia edilerek dolaşıma sokulan fotoğrafın, 29 Mayıs 2016 tarihinde Sputnik internet sitesinde “ABD, Suudilere misket bombası satışını durdurdu” başlıklı haberde kullanıldığı belirlenmiştir

 

Afrin’de TSK’ya ait bir tankın yakıldığı iddiasıyla terör örgütü PYD/PKK’ya yakın sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraf, 2011 yılında Libya’da çekilmiştir. Söz konusu fotoğrafın aslı, İngiliz Gazetesi The Telegraph’ta “Libya: NATO koalisyonu asilerin, Kaddafi’nin sıkıca elinde tuttuğu Sirte’ye doğru ilerlemesine yardım ediyor” başlığıyla 2011 yılında yayımlanmıştır.

 

Sosyal medyada, “Türk uçaklarının Afrin’de YPG tarafından düşürüldüğü” iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 16 Mart 2015’te Endonezya’da düşen bir akrobasi uçağına aittir. Akrobasi uçağına ilişkin haber aynı tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

 

Afrin’de “TSK’ya ait bir tankın imha edildiği” iddiasıyla paylaşılan fotoğraf, 27 Ekim 2017 tarihinde Sputnik tarafından “Irak Abrams Tankı, muhtemelen bir Çin füzesi ile Kürtler tarafından imha edildi” başlığıyla yayımlanan haberde kullanılmıştır.

 

Sosyal medyada terör örgütü tarafından “Afrin’de TSK’ya ait savaş uçağı düşürüldü” iddiasıyla paylaşılan enkaz fotoğrafı, 16 Mart 2012 tarihinde Afganistan’da bir askeri helikopterin kaza sonucu düştüğü olaya aittir.

 

Terör örgütü PYD/PKK yandaşları tarafından iki yaralı çocuğun yer aldığı fotoğraf Afrin’de çekilmiş gibi paylaşılmıştır. Fotoğraf gerçekte, Anadolu Ajansı foto muhabiri Muhammed Barda tarafından 22.08.2015 tarihinde Suriye Doğu Guta’da çekilmiştir.

 

Afrin’de, “Türk askerlerinin rehin alındığı” iddiasıyla paylaşılan fotoğraf; Anadolu Ajansı tarafından servis edilen DEAŞ’ın 19 Haziran 2016’da Felluce’de 20 Iraklı askeri idam etmesine ilişkin haberde yayımlanmıştır. Fotoğraftaki askerler Irak askeridir.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
BALIKESİR AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA CUMHURİYET TURNUVASI…

Balıkesir Açık Ceza İnfaz Kurumunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Turnuvası düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Balıkesir Açık Ceza...

ÇEKİN KİRLİ ELLERİNİZİ HASTANEMİZDEN

Ezberbozan olarak o kirli elleriyle entrika peşinde koşanlara ve kirli emellerin hizmetkarlığını yapanlara güneşin balçıkla sıvanamayacağı son kez hatırlatıldı.

Fetö, Seçim Sonuçlarını Değiştirecek Faaliyetlerde Bulunmuşmudur?

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın FETÖ kapsamında Yüksek Seçim Kurulunda görevden alınanları sordu.

BÜTÜN YETKİLER BİR KİŞİDE TOPLANIYOR, MECLİS ETKİSİZ KILINIYOR, YARGI VESAYET ALTINA ALINIYOR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın referandum çalışmalarını Balıkesir Merkezde sürdürdü. Günlerdir gece gündüz demeden yollarda olan...

Başkan Kafaoğlu’dan Basın Açıklaması

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’ne her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Bir yandan devam eden projelerin hayata geçirilmesi noktasındaki gayretlerimiz,...

Kapat