Sevgi Üzerine

11.08.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ben şahsen çok çeşitli sevgi olsa da, kaynağının tek olduğuna inanıyorum. Örneğin hayvan sevgisi, çiçek sevgisi, arkadaş sevgisi, yemek sevgisi vs çoğaltabilirsiniz.

Sevginin kaynağı ne kadar büyük olursa, her şeyi sevmek dolaysıyla hayattan keyif almak kolay olduğu gibi, mutluluk aranan bir duygu olmaz. Tam aksine her zaman hissettiğin bir duygu olur. Bu da insanın yüzüne yansır. Mutlu insan her an tebessüm içersinde, karşısındakine huzur veren bir görüntüsü vardır.

 

İnsanoğlu kendi içinde zıtlıklarla vardır. Nefret de insani bir duygudur. Ancak sevgiyi içinde büyütenlerin nefret küçülür. Sevginin hakim olduğu bir dünyada bu kadar çok savaş olmaz. Dünya tüm canlıların ortak yasadığı bir yer olur. Doğa kirletilmez, hayvanlar keyif için katledilmez. Çevre sorunları ortak çaba ile daha kolay çözülür, dünyamızın ömrü uzar. İnsanlar arası yardımlaşma ve dayanışma inanılmayacak seviyeler de olur. İnsanlık paylaşmayı öğrenir. Doğal kaynakları tüketirken dikkatli olur, israf ortadan kalkar. Dünya kirletilmeyeceği için, insanlık doğal ürünlerle beslenir. Para için kimse insanlığı ya da doğayı katledecek yatırımlar yapmaz. Irkçılık ortadan kalkar. İnsanların inançları ya da yaşam biçimleri sorgulanmaz ve insanlar daha özgür olur. Gerçekten sevginin ne kadar sihirli bir sözcük olduğunu düşünürsek anlarız ama yasadığımız dünyaya bakınca, sevginin dünyamızda ne kadar da eksik olduğunu üzülerek anlarız.

 

Bu sevginin kaynağını nasıl büyüteceğiz?” Sorunuzu duyar gibiyim. Özetle sevgi; çok okuyarak, kültürleri, tüm dinleri, evrenin varoluşunu, dünyanın evrendeki yerini, yaşamın oluşumu ile canlılar arasındaki ilişkiyi, canlı doğa ilişkisini, sebep ve sonuçları ile sorgulayarak öğrenmekle, insan hoşgörü ve derviş erdemliliğine kavuşarak, hayatın her alanında düşüncede empati yaparak büyütülür.

 

TAVUK SUYUNA ÇORBA” kitabından bir sevgi hikâyesi ile nokta koyayım. Ancak birebir değil özet olarak aktaracağım.

 

“Genç anne hafta sonu çocuğunu alır annesine gider ve der ki; “ANNE BEN SARIŞINIM, EŞİMDE ESMER AMA BİZİM ÇOCUK NASIL KIZIL SACLI OLUR?” diye sorar.

 

Anne cevap verir; “KIZIM BÜYÜK DEDENİN SACLARI KIZIL UNUTTUN MU?”.

 

Genç kadın yanıt verir; “AMA ANNE SİZ BENİ YURTTAN ALIP BÜYÜTMÜŞTÜNÜZ UNUTTUN MU?”.

 

Anne iç geçirerek yanıt verir; “KIZIM UNUTMUŞUM”.

 

En Güzel Sevgi Karşılıksız Olandır…

Facebook Yorumları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
Dinçer Orkan’ın Kurban Bayramı Mesajı

Dinçer Orkan'ın Kurban Bayramı Mesajı

VATANDAŞ YERLİ ÜRETİM ETİKETİN’DEN MEMNUN

Havran  Sebzeciler ve Meyveciler Esnaf  Odası'ndan Örnek Uygulama Türkiye’de üretilen malların etiketlerinde yerli üretim logosu kullanma zorunluluğu 3 Ekim 2018...

EDREMİT’TE ÇOCUKLAR TİYATRO İLE BULUŞUYOR

Edremit Belediyesi “Tiyatro Okulunuzda” projesiyle ilçedeki 5 mahallede çocukları tiyatro ile buluşturuyor

3 AY DOLMADAN TALAN BAŞLADI

EDREMİTLİLERİN MALLARINI PARSEL PARSEL TALAN EDECEKLER

EDREMİT’TE 500 BİN METREKARE ASFLAT YAPILIYOR

Edremit Belediyesi tarafından yapılan asfalt kaplama ile bozuk cadde ve sokaklar pırıl pırıl bir hale getiriliyor. Güre Mahallesi’nde 100 bin...

Kapat