AYNI TANRI’NIN ÇOCUKLARI

22.05.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bazen gece yarısı usulca, bazen sabah yeni gün umutla doğarken, bazen zifiri karanlıkta, bazen halay geçerken, bazen bir düğün sonrasında, bazen bir yolculuk sırasında lakin hep vatan sevdasıyla geliyor gencecik bedenlerine ecel.

Ama hep haince geliyor. Neden öldüklerini anlayamadan düşünecek vakit bulamadan teslim ediyorlar canlarını vatan uğruna. Canlar yanıyor. Ağıtlar yakılıyor. Bir ülkenin ciğeri yanıyor. En çok gencecik fidanların anaları yanıyor kor ateşlerde. Bir de kundakta kalan bebeciklerin ağlamaları kalıyor kulaklarda.

Benim çocukluğum Körfezde geçti. Edremit’te doğdum büyüdüm. Okulum gereği İzmir’de oldum. Eskişehir’de yaşadım uzun yıllar. Sonra İstanbul’da yaşadım. İşim gereği tüm Türkiye’yi gezdim. Bunları hayat hikâyemi anlatmak için yazmıyorum. Diyeceğim o ki il il ilçe ilçe gezdim dolaştım tanıdım ülkemi. Gittiğim hiçbir yerde Laz mısın Çerkez misin Roman mısın Kürt müsün demedi kimse bana. Evlerini sofralarını açtılar. Yüreklerinde misafir ettiler.

Hele doğuda İstanbul’dan geldim diye değil en çok misafire kıymet verdikleri için en güzel şekilde ağırladılar. Oraya hizmete yolladıklarımız size emanetimiz misafiriniz değil mi şimdi? Ya da depremden sonra memleketlerini bırakıp gelenler bize emanet değiller mi?

Yoktu benim çocukluğumda okullara saldıranlar. Çocukları hedef alanlar. Minicik bedenlerin arkasına sığınanlar. Biz bilmezdik komşumuz Karadenizli mi güneydoğulu mu şarklı mı batılı mı? Çünkü ilgilendirmezdi. Biz çocukken siz biz onlar sizden bizden yoktu. Komşu komşuydu.

Doğunun hikayelerini “Şark Hizmetini” yapmış gelmiş asker çocuklarından dinlerdik. Çoğunu 2 – 3 yıl sonra okulun son günü uğurlardık ağlaya ağlaya. Vefalılar kart atardı bütün sınıfa. Sonra bir sabah öğretmenimiz ağlayarak geldi okula. Bir arkadaşımızın subay olan babası öldürülmüştü. Hem de hain bir pusuda acımasızca. O gözyaşı ile başlayan bu haberler bitmedi senelerdir. Ne kan durdu ne gözyaşı. Ölen öldüğü ile kaldı analar acıları içinde yandı. 30 yıl önce, 30 yıl içinde öksüz-yetim kalanlar büyüdüler büyüyorlar. Hala neyi paylaşamadığımızı neden paylaşamadığımızı anlayamadan. Hangi oyunlara, hangi projelere hizmet ettiğimizi çözemeden.

Oysa hepimiz aynı tanrının çocuklarıyız…
Türkiye coğrafyasının TÜRK insanlarıyız…

Söze son noktayı Sezen AKSU ile koyalım.

TANRI’NIN GÖZYAŞLARI
Bu korkunç kuraklık
Boynu bükük buğday başakları
Bu çorak toprak, bu susuzluk
Tanrı’nın kuruyan gözyaşları

Bebeler ergen doğuyor
Ninniler kahramanlık masalları
Yaşayanlar bu kanlı haritada
Taşırken iki büklüm onca yası

Bir büyük gözaltı hayatımız
Ölü çocuklar coğrafyasında
Kayıplar destanı hikayemiz
Melekler anaların dilsiz yasında

Bu bir bataklık
Yutuyor körpe tomurcukları
Dört kitap yazıyor
Eşittir Tanrı’nın çocukları

Her insan meyillidir ihanete, cinayete
Her insan merhametli ve zalimdir
Bir yandan gücün suç ortaklığında
Bir yandan sızlar vicdan, ilahi bir takiptir

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
ROMAN DERNEĞİ’NDEN BELEDİYEYE ZİYARET

Balıkesir Burhaniye Körfez Roman Dayanışma Derneği yeni başkanı Selahattin Karataş ve dernek yönetim kurulu üyeleri, Burhaniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemal...

Ezberbozan Mecmuası Sayı 52

[gallery columns="1" size="large" ids="1700,1701,1702,1703,1704,1705,1706,1707"]

ENGELLİ VE YAŞLI VATANDAŞLARIMIZA EVDE ÜCRETSİZ BERBER VE BAKIM HİZMETİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR

Erdek Belediye Başkanı  Hüseyin SARI'nın talimatı ile sosyal belediyecilik anlayışı gereği engelli, yaşlı ve hasta vatandaşlara yönelik evde berber ve...

Balıkesir, Uluslararası Arenada

Balıkesir'i dünyaya tanıtacak  "Şehir, kadın ve aile güçlüyse güçlüdür" UCLG-MEWA Eş Başkanlığına, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Meclisi'ne seçilen...

BAHÇELİEVLERE SAĞLIK OCAĞI

Burhaniye Bahçelievler Mahallesi’nde büyük bir eksiklik daha gideriliyor. Burhaniye Merkez Mahallesi Bahçelievler’de, Burhaniye Belediyesi tarafından mahallenin ihtiyacı göz önünde bulundurularak...

Kapat