Edremit Parkı Yıkılsın,Yerine Avm Yapılsın

02.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

resat-akilliogluBundan tam üç yıl önce İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı protestolarını anlayabilmek, empati kurarak; Edremit’te farkındalık yaratma niyetiyle bu başlıkta bir yazı yazmış ancak yayınlamamıştım. Bu süreçten sonra Gezi protestoları sosyolojik, siyasi, pek çok sonuçlar doğurduğu gibi, etkilediği alanlarda ortaya çıkan toplum reflekslerinin güçlülüğü ve kuvvetini hisseden, hatta görüp yaşayan bireylerin ve hemşerilerimin çokluğu, bende bir umut ışığı yakmıştı.

 

Gezi olayları sırasında Penguen belgeseli izleyen, yahut internette okey oynayan kitle dışında hepimizin uzunca zaman ortak gündemi buydu. Bilgi akışı yavaşlatılan hatta kapatılan ağlar dışına çıkarak bir şekilde doğru bilgiye ulaşmak için, farkında olmadan teknolojiyi kullanma kabiliyetimizi geliştirmiştik. Sosyal medya gücüyle belki de ilk o zaman tanışarak, kuvvetinin farkına varmıştık.

 

Bunca yaşanılan ve sonuçları bilimsel olarak irdelenen bir sürecin sonucunda, aynı olay yarın Edremit’te olsa, “Edremit Parkı’na AVM yapacağım diye birileri çıksa” diye düşündüğümde; bu dinamik ve genç toplumun buna asla izin vermeyeceği, eğitim seviyesi ortalaması yüksek bu şehrin geleceğinin “YAPTIM…OLDU” düşüncesine memleketimin asla terk edilmeyeceğini yüksek sesle sevinerek söylerdim. O günden bu güne gelinen noktaya baktığımızda ! Tarihi dokusu, ekonomik ve sosyal kültürü kaybolmaya yüz tutmuş eski bir şehrin sokaklarında yaşadığımızın farkında olmadan, yavaş yavaş değişmeye, unutmaya, yerde olanın üstünden atlamaya, yanlışlara karşı mücadele yerine etrafından dolanarak bir şekilde yol almaya, yol yapmaya hatta kalıcı sorumluluk almak yerine her şeyi geçici sorumluluk alan görevlilere bırakmayı alışkanlık haline getirdiğimizi görmek; üç yıl önceki umutlarımı tek tek söndürmeye başlıyor.

 

Edremit Parkına AVM olmasa bile sökülen zeytin ağaçlarının üzerinde inşa edilen AVM’lere gidiyoruz. Parsel parsel sattığımız dağlarımız tepelerimizde neyi kaybettiğimizi, çoğalttığı popülasyon ve yarattığı ekonomik değer ve refah nedeniyle görmüyor veyahut görmezden geliyoruz. Mesela mezunu olduğum Karagözoğlu İlkokulunun 6 dersliğini kapatıp, önündeki ağaçları otopark için kestirip İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sarayı yapanlar, o eğitim yuvasının EDREMİT GÜZEL SANATLAR LİSESİ olmasıyla, bu şehrin kültür şehri olmasına katkısı olacağını akıl edemeyenlere; Gezi Parkı’ndaki duyarlılığı gösteren bu halkın hemşerilik duyarlılığı, kent sorumluluğu akıl vermeliydi…

 

Bu şehrin insanı,Taksim’deki ağaca sahip çıktığı gibi Edremit’teki okuluna da sahip çıkmalıydı.

 

Kentlilik bilinci bir türlü oluşamayan veya oluşturulmayan Edremit’imizde, buraya bizimle yaşamaya karar verip gelen ve bu topraklara ailesi gibi kendisini de saklamak isteyen insanımızla beraber bu EDREMİTLİ’LİK kimliğini gelin inşa edelim..

 

Pek çok alanda faaliyet gösteren STK’lar ve yerel yönetim üst yöneticilerinin de bulunduğu EDREMİT KENT KONSEYİ’nin desteğiyle geleceğimiz için daha güzel bir Edremit inşa etmek için “Edremit’teyiz,artık Edremitli’yiz” diyelim.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
ÇEVRE DOSTU BELEDİYELER EDREMİT’TE BULUŞUYOR

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından 13-14 Mayıs tarihleri arasında Edremit’in Güre Mahallesi’nde ‘İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji Çalıştayı’...

ÇOCUK OYUNLARINDA DERECEYE GİRENLERE BAŞKAN UYSAL’DAN BİSİKLET

Burhaniye’de geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nde dereceye giren öğrencilere Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal bisiklet dağıttı. 50 adet...

ŞEHİT TURAN BAYRAKTAR PARKI AÇILIŞI YAPILDI

Burhaniye’nin merkez parkı olarak bilinen Şehit Turan Bayraktar Parkı, Burhaniye Belediyesi tarafından yenilenerek açılışı yapıldı.

RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ ONUR BEDİR

Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Sn Hasan Demiraslan’ın önüne hangi sonuçlar konuyor bilemeyiz ama birileri kulağına Burhaniye’de başarılıyız diyorsa eğer...

Orjan Yolunu Ne Zaman Yapacaksın Edip Bey..?

Balıkesir’de hayata geçirebileceğin tek bir proje olmadığını en sonunda Balıkesirliler de gördü.

Kapat