Edremit Parkı Yıkılsın,Yerine Avm Yapılsın

02.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

resat-akilliogluBundan tam üç yıl önce İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı protestolarını anlayabilmek, empati kurarak; Edremit’te farkındalık yaratma niyetiyle bu başlıkta bir yazı yazmış ancak yayınlamamıştım. Bu süreçten sonra Gezi protestoları sosyolojik, siyasi, pek çok sonuçlar doğurduğu gibi, etkilediği alanlarda ortaya çıkan toplum reflekslerinin güçlülüğü ve kuvvetini hisseden, hatta görüp yaşayan bireylerin ve hemşerilerimin çokluğu, bende bir umut ışığı yakmıştı.

 

Gezi olayları sırasında Penguen belgeseli izleyen, yahut internette okey oynayan kitle dışında hepimizin uzunca zaman ortak gündemi buydu. Bilgi akışı yavaşlatılan hatta kapatılan ağlar dışına çıkarak bir şekilde doğru bilgiye ulaşmak için, farkında olmadan teknolojiyi kullanma kabiliyetimizi geliştirmiştik. Sosyal medya gücüyle belki de ilk o zaman tanışarak, kuvvetinin farkına varmıştık.

 

Bunca yaşanılan ve sonuçları bilimsel olarak irdelenen bir sürecin sonucunda, aynı olay yarın Edremit’te olsa, “Edremit Parkı’na AVM yapacağım diye birileri çıksa” diye düşündüğümde; bu dinamik ve genç toplumun buna asla izin vermeyeceği, eğitim seviyesi ortalaması yüksek bu şehrin geleceğinin “YAPTIM…OLDU” düşüncesine memleketimin asla terk edilmeyeceğini yüksek sesle sevinerek söylerdim. O günden bu güne gelinen noktaya baktığımızda ! Tarihi dokusu, ekonomik ve sosyal kültürü kaybolmaya yüz tutmuş eski bir şehrin sokaklarında yaşadığımızın farkında olmadan, yavaş yavaş değişmeye, unutmaya, yerde olanın üstünden atlamaya, yanlışlara karşı mücadele yerine etrafından dolanarak bir şekilde yol almaya, yol yapmaya hatta kalıcı sorumluluk almak yerine her şeyi geçici sorumluluk alan görevlilere bırakmayı alışkanlık haline getirdiğimizi görmek; üç yıl önceki umutlarımı tek tek söndürmeye başlıyor.

 

Edremit Parkına AVM olmasa bile sökülen zeytin ağaçlarının üzerinde inşa edilen AVM’lere gidiyoruz. Parsel parsel sattığımız dağlarımız tepelerimizde neyi kaybettiğimizi, çoğalttığı popülasyon ve yarattığı ekonomik değer ve refah nedeniyle görmüyor veyahut görmezden geliyoruz. Mesela mezunu olduğum Karagözoğlu İlkokulunun 6 dersliğini kapatıp, önündeki ağaçları otopark için kestirip İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sarayı yapanlar, o eğitim yuvasının EDREMİT GÜZEL SANATLAR LİSESİ olmasıyla, bu şehrin kültür şehri olmasına katkısı olacağını akıl edemeyenlere; Gezi Parkı’ndaki duyarlılığı gösteren bu halkın hemşerilik duyarlılığı, kent sorumluluğu akıl vermeliydi…

 

Bu şehrin insanı,Taksim’deki ağaca sahip çıktığı gibi Edremit’teki okuluna da sahip çıkmalıydı.

 

Kentlilik bilinci bir türlü oluşamayan veya oluşturulmayan Edremit’imizde, buraya bizimle yaşamaya karar verip gelen ve bu topraklara ailesi gibi kendisini de saklamak isteyen insanımızla beraber bu EDREMİTLİ’LİK kimliğini gelin inşa edelim..

 

Pek çok alanda faaliyet gösteren STK’lar ve yerel yönetim üst yöneticilerinin de bulunduğu EDREMİT KENT KONSEYİ’nin desteğiyle geleceğimiz için daha güzel bir Edremit inşa etmek için “Edremit’teyiz,artık Edremitli’yiz” diyelim.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
HOROZ VE TİLKİ HİKAYESİ

Bu hikayede, sanki Osmanlı’nın son dönemleri ile 1950'den sonraki Türkiye anlatılmış.

ESRA’NIN KANI YERDE KALMADI

Mahkemenin indirimsiz müebbet hapis kararı verişinde çeşitli gerekçelerle işlenen cinayetlerin tahrik indirimine girmesi başka cinayetlerin işlenmesine cesaret vermemesi için örnek...

Edremit Belediyesi’nin kar mücadelesi sürüyor

Edremit Belediyesi Kazdağları’nda etkili olan kar yağışına karşı Edremit-Yenice yolunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kazdağları’nda etkili olan kar yağışına karşı Edremit...

Başkan Yücel Yılmaz’dan 6 Eylül mesajı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

DAHA TEMİZ BİR BURHANİYE İÇİN BELEDİYE 7/24 HİZMETTE

Burhaniye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ilçenin 38 mahallesinde daha temiz bir Burhaniye için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Burhaniye Belediyesi Temizlik İşleri...

Kapat