ŞEMS-İ TEBRİZİ’Yİ ANLAMAK

ŞEMS-İ TEBRİZİ’Yİ ANLAMAK

10 Şubat 2017 0 Yazar: Afif Kökden

Şems-i Tebrizi günümüzde İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Tebriz şehrinde M.S.1185 yılında Melik Dad oğlu Ali adında bir zatın oğludur ve Şemseddin yani dinin güneşi lâkabıyla anılmıştır.

 

Şems-i Tebrizi ününü duyduğu bütün meşhur şeyhlerden feyz almaya çalışmış ve bu sebeple diyar diyar dolaşmıştır. Bu gezginliğinden dolayı kendisine “Şemseddin Perende” (uçan Şemseddin) denilmiş, ayrıca Tebriz’de tarikat pîrleri ve hakikat arifleri ona “Kâmil-i Tebrizî” adını vermişlerdir.

 

Şems-i Tebrizi’yi biz Hz.Mevlana ile geçirmiş olduğu iki dönemden biliriz. Çok coşkulu ve sorunlu olan her iki dönemde Şems-i Tebrizi bize Hz.Mevlana’nın bugün anlaşılabilmesini ve Mesnevi’nin yazılmasına asıl neden olmuştur. Şemsi Tebrizi’nin insanlara öğreti olarak verdiği 40 kuralından bazıları şunlardır;

 

Hak Yol’ unda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil. Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol silenlerden değil.

 

Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşk dilsiz olur.

 

Hakk’ ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir” diye endişe etme.

Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

 

Esas kirlilik dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

 

Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. İkisi de şu an burada mevcut. Ne zaman birini çıkarsız, hesapsız ve pazarlıksız sevmeyi başarsak, cennetteyiz aslında. Ne vakit birileriyle kavgaya tutuşsak, nefrete, hasede ve kine bulaşsak, tepetaklak cehenneme düşüveririz.

 

Hileden, desiseden endişe etme. Eğer birileri sana tuzak kuruyor zarar vermek istiyorsa, Tanrı da onlara tuzak kuruyordur. Çukur kazanlar o çukura kendileri düşer. Bu sisitem karşılıklar esasına göre işler. Ne bir katre hayır karşılıksız kalır, ne bir katre şer. O’nun bilgisi dışında yaprak bile kıpırdamaz, Sen sadece buna inan!

 

Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani mi diye sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur.

AŞK’ın ise hiç bir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur. Başlı başına bir dünyadır aşk.

Ya tam ortasındasındır merkezinde, ya da dışındasındır hasretinde.

 

Bugün kalp gözünün hala açılmadığını düşünen varsa Şems-i Tebrizi’yi muhakkak okumaları gerekmektedir. Bence Şems-i Tebrizi’yi okumamış insan, AŞK’ı anlamamış insandır. O AŞK ki, yaratılmışın, yaratıcısına duyabileceği en yüce bağlılıktır. İlahi Aşk’ı anlayabilmek, Hz.Mevlana’yı daha iyi anlamak ve bize neyi ve neden öğrettiğini anlabilmek için muhakkak Şems-i Tebrizi’nin öğretileri okunmalıdır.

 

Şems-i Tebrizi’nin ölümü hakkında çeşitli rivayetler olmasına rağmen, kendisinin nasıl öleceği hakkında bilgiyi Hz.Mevlana’ya aktardığı kayıtlarda geçmektedir. Şems-i Tebrizi’nin M.S.1247 tarihinde kendisine karşı tahammülsüzlüğü olan dervişler ya da bağlı olduğu Haşhaşiler Tarikatına bağlı bazı müridler tarafından mı öldürüldüğü rivayet edilmektedir.

 

“Dostluk gül olmaktır yaprağı ile de dikeni ile de” Şems-i Tebrizi’nin en güzel sözlerinden biridir.

 

“Unutmayın; Sevgi yürekli olana yakışır” der Şems-i Tebrizi

0Shares