2023 Türkiye

2023 Türkiye

21 Aralık 2016 0 Yazar: Afif Kökden

Hayata gözlerini yuman rahmetli Afif Kökden’i dualarla anarken, yazdığı birbirinden değerli yazılarla fırsat buldukça yad etmeye devam ediyoruz. Kendisinin o günlerde çok önemli, gelecekte bu yazılarımız birer belge olacak dediği yazılarından biri olan 2023 TÜRKİYE yazısını siz değerli okurlarımıza bir kez daha sunuyoruz. Huzur içinde yat Afif Ağabey. Cennet Bahçelerinden bizleri izlediğini çok iyi biliyoruz.

afifkokden

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100 ncü yılında, yani 2023 yılında nasıl bir Türkiye beklemektesiniz?

Hiç kimse endişe etmesin, yedi düvelin BOP’u varsa elbet çılgın Türklerinde BOP’a HOP diyecek Büyük Türkiye Cumhuriyeti planı vardır.

BTCP (Büyük Türkiye Cumhuriyeti Projesi) sizce gerçekleşebilir mi? Neden gerçekleşemesin..!

Aralarında hiçbir kan bağı olmayan, en ufak kültürel ya da ekonomik çıkar ortaklığı bulunmayan ABD, Ortadoğu’daki ülkeler üzerinde plan yapma cesaretini kendinde buluyorsa, bizlerin asırlardır tarihsel, kültürel, sosyal değerler, din hatta mezhepsel ortaklığımız olan ülkelerle neden kendi projemizi oluşturmayalım. Bu Osmanlı’ya özenmek değil, kendi varlığımızı daha da geliştirerek, diğer halklarında bizlere katılarak bir birlik oluşturulması neden olmasın?

Şimdiki iktidar bunu uygulanabilir hale getirmek için ufak ufak da olsa adımlar atmaya başlamıştır. Örneğin İslam ülkeleri ile vizeler tamamen kaldırılmıştır. Türki cumhuriyetlerle de vizeler kaldırılmaktadır. Hatta Rusya ile de vize sorunu aşılmıştır.

Dün Davos’ta One Minute diyen Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Ortadoğu ülkelerindeki halkların kendilerine idol lider olarak Erdoğan’ı aldıkları bilinmektedir. Hatta yeni doğan çocuklarına Tayyip ismi verilmektedir.

Erdoğan’ın başlattığı hamle bundan sonra gelecek olan tüm iktidarların temel felsefesi olup, 2023 Türkiye’si ve daha sonraki yıllar için BTCP’nin gerçekleşmesinde bir rehber olmalıdır.

Dünyanın bölgesinde lider ülke olarak tanıdığı Türkiye, bu misyonunu sürdürürken, kendi ülke vatandaşı olan Kürt kökenli kardeşlerimizin ayrılıkçı değil bu ülkenin katalizör görevini üstlenip, bir çok ortak değerlere sahip olduğumuz başta Ortadoğu, balkanlar ve Kafkasya bölgelerinde yaşayan halklarla birleşmemize vesile olacaktır. Bu birleşme BTCP’nin gerçekleşmesine sebep olacaktır.

Bu düşüncelerimi son derece hayalperestçe bulabilirsiniz. Yaklaşık yarım asırdır Türk Milleti sürekli olarak bölünme ve parçalanma tehdidi ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. Oysaki milletçe enerjimizi bu yönde değil de, BTCP üzerine yoğunlaştırsaydık emin olun dünya bize diz çökerdi.

Bu misyonu sürdürebilecek liderlerinde vizyonlarının son derece geniş, geleceğe hâkim, aydınlık fikirlere sahip, devleti oluşturan halkların sorunlarına çareler üretebilen liderler, 2023 ve sonraki dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetebilecek vasıflara sahip olacaktır. Bu vasıflara sahip liderleri halk kendi bünyesinden çıkartacak güce sahiptir. Bunun örnekleri tarihin sayfalarında bolca bulunmaktadır.

Çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmed İstanbul’u fethettiğinde henüz 21 yaşındaydı. Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları ile milli mücadeleyi başlattığında dünya Mustafa Kemal’e gülüyor ve hayalperest diyordu. Dünyada 17 devlet kurabilmiş  tek millet vardır; o da Türk Milleti’dir.

0Shares