Hukuk Bilgisi: Tek Eylemle İki Farklı Suç İşlendiğinde Nasıl Ceza Verilir?

16.11.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tek Eylemle İki Farklı Suç İşlendiğinde En Ağır Cezayı Gerektiren Suçtan Hüküm Kurulmalıdır

74625296462179094140Sanığın, tartıştığı mağduru takip ederek önce seyir halindeyken daha sonrada aracını park edip iş yerine sığınmak isterken mağdura yaralama kastıyla ateş ettiği, mağdurun yaralanmadığı, ancak işyeri ve aracın zarar gördüğü olayda; mağdurun hedef alınarak ateş edilmesi nedeniyle TCK’nun 170/1. maddesinde düzenlenen genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması suçunun unsurlarının oluşmadığı kabul edilmelidir.

Ulaşılan bu sonuç göz önüne alındığında, kasten yaralama suçuna teşebbüs ve mala zarar verme suçundan sanık hakkında tek eylemle iki farklı suçun oluşmasına sebebiyet verdiğinden TCK’nun 44. maddesi delaletiyle en ağır cezayı gerektiren suçtan hüküm kurulması gerekirken, yerel mahkemece iki suçtan da ayrı ayrı hüküm kurulması usul ve kanuna aykırıdır.

 

Yargıtay Ceza Genel Kurulu Esas No:2013/135 Karar No:2014/164

Kaydet

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
KARESİ’DE ÖĞRENCİLER TATİLİ SPORLA GEÇİRİYOR

BALIKESİR KARESİ'DE ÖĞRENCİLER TATİLİ SPORLA GEÇİRİYOR.

ULUSLARARASI AENEAS’IN ROTASI ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Körfez Turizmini ayağa kaldıracak olan dev proje Aenas'ın Rotası Çalıştayı, başarılı sunumlarından ardından muhteşem final ile son buldu.

KARESİSPOR İLK MAĞLUBİYETİNİ KONYA’DA ALDI

Türkiye Basketbol Ligi’nin lideri Karesispor, 12. haftanın kapanış mücadelesinde konuk olduğu Selçuklu Basketbol’a 104-96 mağlup olarak ilk yenilgisini aldı. Selçuklu...

BURHANİYE’YE KORUCU GÖZLÜK BAĞIŞI

Burhaniye’de optik sektöründe faaliyet gösteren İş Adamı Metin Uzkurt ve kızı Aşkıbirce Uzkurt, Burhaniye Belediyesine 25 adet korucu donanımlı gözlük...

NURİ ALÇO BU DEFA GAZOZ İÇİRTMEDEN TAKTI

Eskişehir en güzel yüzlü 5 ismi belirlenirken ilk üçe girenlere çeşitli ödüller verildi..

Kapat