HÜDHÜD KUŞU HZ.SÜLEYMAN’I NEDEN TEHDİT ETTİ?

17.01.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Dünya üzerinde hükümranlık kuran müminler olduğu gibi kafirler de olmuştur.

Hz.Zülkarneyn ve Hz.Süleyman hükümranlık kuran müminler arasında yer alırken, Nemrud ve Buhtunnasar ise hükümranlık kuran kafirlerdir.

Nemrud’a doğru yolu göstermek için Hz.İbrahim görevlendirildi. Hz.İbrahim’in etrafındakileri ateşe atan Nemrud, ateşin Hz.İbrahim’i yakmadığını hatta yanan ateşin içinde yemyeşil bahçe içinde olduğunu görünce çaresiz kaldığını fark etti. Hz.İbrahim oradan hicret edince Allah Nemrud’un kavmi Keldanilerin üzerine sivrisinek sürülerini yolladı. Sivrisinekler Keldanilerin kanını emerek kuruturken, sivrisineklerden biri de Nemrud’un burnunun içinden girip beynine kadar ilerleyip ölümüne neden oldu.

Buhtunnasar Asurilerin en meşhur ismidir. Yeni Babil devletinin de kralıdır. Nabukednazar da denir kendisine. Ateşe tapan biridir. Filistin bölgesini alıp Kudüs’ü yıkmıştır. Tevrat nüshalarını yok etmiştir.

Hz.Zülkarneyn Allah’ın dînini, tevhîd akîdesini yaydı; insanlara hakkı ve hakîkati tebliğ etti. Yecüc ve Mecüc önüne set yapıp fitne ve kavgayı durdurdu. Hazret-i Zülkarneyn’in Peygamber mi yoksa velî mi olduğu husûsunda ihtilâf vardır. Hazret-i Nûh’un oğlu Yâfes’in soyundandır. Asıl ismi İskender’dir. Ancak Hazret-i Zülkarneyn, Makedonyalı İskender ile karıştırılmamalıdır. Hz.Zülkarneyn, Hz.İbrahim zamanında yaşamıştır.

Hz.Süleyman, Hz.Davud’un oğludur. Yemen’deki Sebe’ Melîkesi Belkıs ile evlendi. Mescid-i Aksâ’yı inşa etmiştir. Hz.Süleyman’ın rüzgara hükmettiği, cinnilere komuta ettiği ve de kuşların dilini öğrendiği, kuşlardan oluşan ordusuna hükmederken hüdhüd kuşu ile direk münasebetleri olduğu dini kaynaklardan aktarılan bilgiler arasında yer almaktadır.

Bir gün hüdhüd kuşu ile yaptığı konuşmada hüdhüd kuşunu azarlayınca, hüdhüd kuşunun Hz.Süleyman’ı tehdit ettiği rivayet edilir. Rivayete göre hüdhüd kuşu Hz.Süleyman’a “Senin saltanatını ve sarayını mahvederim” der. Bunun üzerine Hz.Süleyman “Senin sıkletin ne ki, benim sarayımı mahvedesin?” der. Hüdhüd kuşu ise “Kanatlarımı ıslatır ve bir vakıf toprağına sürerim. Sonra da kanatlarıma bulaşan vakıf toprağını senin sarayının damına taşırım. Böylece benim taşıdığım o vakıf toprağı, senin sarayını çökertmeye yeter” der. Rivayetten çıkarılacak kıssa çok önemlidir. Devlet yönetiminde yer alanlar hüdhüd kuşu ile Hz.Süleyman arasında geçen bu münasebetten kendilerine mutlak surette pay çıkarmalıdır. Bir kuşun kanadına bulaşacak vakıf toprağının vebal noktasında nelere sebep olabileceği ifade edilirken, vakıf veya devlet ve millete ait değerlerin, ehil insanların elinde olmaması durumunda nasıl felaketlere de sebep olacağı idrak edilmesi gereken noktadır.

Kur’an peygamberlerin de hesaba çekileceğinden bahsederken Hz.Süleyman’ın diğer peygamberlerden 500 yıl sonra cennete girebileceği de rivayet edilmektedir. Buna neden olarak da , diğer peygamberlere verilmeyen krallık gösterilmektedir.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
BURHANİYE BELEDİYESİ RAMAZANDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ YALNIZ BIRAKMIYOR

Burhaniye Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi aile ve vatandaşlara yardım Ramazan Ayı’nda da devam ediyor. Bu kapsamda yardım paketi dağıtan Burhaniye...

BAŞKAN UYSAL YILLARIN SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRDİ

Burhaniye Belediyesi, Burhaniye’de ki çöplerin transferini yapmaya başladı. Burhaniye genelinden toplanan katı atıklar Burhaniye Belediyesi şantiye alanında özel bir tırda...

BURHANİYE’DE KIRSAL MAHALLELERİN YAYLA YOLLARI BAKIMA ALINDI

Burhaniye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Kırsal Mahallelerin yayla ve ova yollarını bakıma aldı.

BURHANİYE’DE ESKİ PARKA YER YOK

Burhaniye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar doğrultusunda ilçede ihtiyaç duyulan alanlara yeni park yapımı ve birçoğunun...

BURHANİYE BELEDİYESİ RAMAZAN ŞENLİKLERİNDE SEMA GÖSTERİLERİ İLGİ GÖRDÜ

Burhaniye Belediyesi Ramazan Şenlikleri 2. haftasında Çamlıca Semazen Ekibi ve Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halkoyunları Ekibi sahne aldı.

Kapat