MİLLİ MÜCADELEDE BALIKESİR’İN ADINI DÜNYA DUYACAK

21.09.2019

13.013 Kişi Okumuş

0 Yorum

MİLLİ MÜCADELEDE BALIKESİR’İN ADINI DÜNYA DUYACAK

BALIKESİR’İN MİLLİ MÜCADELE HARKETİNDEKİ ROLÜNÜ VE ÖNEMİNİN TÜRKİYE’YE VE DÜNYAYA DUYURULMASINI SAĞLAYACAK “MİLLİ MÜCADELENİN 100. YILINDA KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİ BALIKESİR ULUSLARASI SEMPOZYUMU” DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI. ÖĞRETMENEVİNDE ÜÇ GÜN SÜRECEK SEMPOZYUMDA 160’DAN FAZLA BİLDİRİ KİTAP HALİNE GETİRİLEREK ÖNEMLİ BİR KAYNAK OLUŞTURULACAK.

TÜRK OCAKLARI BALIKESİR ŞUBESİ, BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ VE BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN VE 19-22 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK “MİLLİ MÜCADELENİN “100.YILINDA KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİ BALIKESİR ULUSLARASI SEMPOZYUMU’NUN AÇIŞILIŞINA TÜRK DİL KURUMU, TÜRK TARİH KURUMU DA BİLGİ VE BELGELERLE KATKI SAĞLAYACAK. YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN GELEN BİLİM ADAMLARI TARİHİ VESİKALARLA BALIKESİR’DEKİ MİLLİ MÜCADELE DİRENİŞİ KİTAPLAŞTIRACAK.

15 MAYIS 1919 İZMİR’İN İŞGALİ, BALIKESİR’İN ÖNEMİNİN KAT BE KAT ARTTIRMIŞ VE KISA SÜREDE BU KENT KUVA-YI MİLLİYE’NİN KARARGAHI HALİNE GELMİŞTİR. T.B.M.M. AÇILINCAYA KADAR KUVA-YI MİLLİYE BATI ANADOLU’DA DÜŞMAN İLERLEYİŞİNİ DURDURMAK, YÖNETİM BOŞLUĞUNU DOLDURMAK GİBİ ÇOK BÜYÜK BİR İŞLEVİ DE YERİNE GETİRMİŞTİR BU GÜCÜNÜ DE BUNLARI YAPARKEN HALKA DAYANAN KONGRELERDEN ALMIŞTIR.YAPILAN KONGRELER İLE ALINAN KARARLAR DÜŞMAN KUVVETLERİNE KARŞI MİLLİ MÜCADELE VE NİHAİ VATANIN KURTULUŞUDUR.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL YILMAZ: “ESARETİ ASLA KABUL ETMEDİK”

BALIKESİR’DEKİ KUVA-YI MİLLİYE HARKETİNİN TÜM DÜNYA TARAFINDAN BİLİNMESİ İÇİN ÇALIŞTIKLARINI İFADE EDEREK,”KUVA-YI MİLLİYE ŞEHRİ BALIKESİR. BİZ BAZI ŞEYLERİ YAŞIYORUZ VE YAŞARKEN Kİ SÜREÇ İÇERİSİNDE NORMAL GELİYOR. AMA BALIKESİRLİ OLARAK, BALIKESİR’ DE YAŞAYAN VE NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYEN İNSANLARLA BERABER YAŞAYAN BİRİ OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM; BİZ ŞUNUN FARKINDAYIZ: DÜNYANIN EN DEĞERLİ GAYRİMENKULLERİNİN ÜZERİNDE YAŞIYORUZ  VE BU TOPRAKLARIN ÜZERİNDE 1000 YILDIR, 1400 YILDIR EMELLERİ OLAN İNSANLAR VAR. BUNLAR BAZEN EKONOMİK OLARAK, BAZEN TOPLA, TÜFEKLE, BAZEN DE İÇİMİZDE BİZE BENZEDİĞİNE İNANDIĞIMIZ İNSANLARLA NİFAK SOKARAK GELİYORLAR, BİZİM ZAAFLARIMIZDAN YARARLANMAK İSTİYORLAR. KUVA-YI MİLLİYE MÜCADELESİ BİR TOPLUMUN SADECE ASKERİYLE DEĞİL, AİLESİYLE, YAŞLISIYLA, HEPSİYLE BERABER TOPYEKÜN VERDİĞİ MÜCADELENİN ADIDIR. BEN BU ŞEHİRDE YAŞAYAN VE FETİHLERLE, HER ZAMAN BAŞARILARLA ANILAN BİR TOPLUMUN, BİR MİLLETİN FERDİ OLARAK KURTULUŞU VEYA ESARETTEN KURTULDUK DEMEYİ AR EDİYORUM KENDİME. BAZI ŞEYLERİ BAŞARAMADIK, ŞEHRİMİZE GİRMELERİNİ ENGELLEYEMEDİK. AMA ESARETİ ASLA KABUL ETMEDİK. BU MÜCADELEYİ VERDİK. BUNU DA GENİMİZDEN GELEN DUYGULARLA YAPTIK. BİZE KİMSE TEMBİHLEMEDİ ÖRGÜTLENMEYİ YANİ YILLARIN BİZE VERDİĞİ DEVLETÇİLİK ANLAYIŞIMIZDA ÇÖZÜMÜMÜZÜ KENDİMİZ ÜRETMEK İSTEDİK. BEN BUNUN BUGÜNKÜ VE YARINKİ YAPILACAK SEMPOZYUM KONUŞMALARINDA TARİHİ VESİKALARLA RAPTI ZAPT ALTINA ALINMASINI İSTİYORUM. SİZLERİN KATACAĞI ÇOK DEĞERLİ BİLGİLERLE BUNU DA SİVAS, ERZURUM, ANKARA’NIN ÖTESİNDE KONGRELERLE, EGE’DE YAPILAN VE BURAYA ÇOK DEĞERLİ BELEDİYE BAŞKANLARININ, KANAAT ÖNDERLERİNİN OKUMA EVİ’NE GELEREK ALDIKLARI KARARLARI VE KONGRENİN YETERİNCE DUYRULMASINI İSTİYORUZ. BİZ NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ. BİZ KENDİMİZİ BİLİYORUZ. BİZ KUVA-YI MİLLİYE ŞEHRİYİZ. AMA BUNU MİLLİ EĞİTİM KİTAPLARINDA FARKLİ YERLERDE DE EGE’DEKİ KURTULUŞ DESTANININ, VERİLEN MÜCADELENİN, KUVA-YI MİLLİYE’NİN NE OLDUĞUNUN BİRAZ DAHA ANLATILMASINI İSTİYORUZ, İŞLENMESİNİ İSTİYORUZ.” DEDİ.

SEMPOZYUMUN AÇILIŞ KONUŞMALARININ ARDINDAN SEMPOZYUM İÇİN MAKEDONYA’DAN BALIKESİR’E GELEN MAKEDONYA TÜRK DEMOKRAT PARTİSİ GENEL BAŞKANI DR. BEYCAN İLYAS, BALIKESİR VALİSİ ERSİN YAZICI, BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL YILMAZ VE TÜRK TARİH KURUMU BAŞKANI PROF. DR. REFİK DURAN’A ÜZERİNDE MOSTAR KÖPRÜSÜNÜN SİLÜETİ BULUNAN TABLO HEDİYE ETTİ. SEMPOZYUM KONUŞMALALARININ ARDINDAN İLK OTURUMLARLA DEVAM ETTİ. SEMPOZYUM AÇILIŞINA TÜRK DİL KURUMU BAŞKANI PROF.DR. GÜRER GÜLSEVİN’İ, BALIKESİR MİLLETVEKİLLERİ YAVUZ SUBAŞI, AHMET AKIN VE FİKRET ŞAHİN, İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI İLE BİLİM ADAMLARI KATILDI.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz