10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü

10.09.2019

176 Kişi Okumuş

0 Yorum

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü

İntihar her yaştan insan için küresel olarak en önemli 20 ölüm sebebi arasındadır. Kaybedilen her bir yaşam, birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil eder. Bu sebeple her bir intihar, başta bireyin yakın çevresi olmak üzere pek çok kişiyi etkilemektedir.

İntihara zemin hazırlayan risk faktörleri çok çeşitli olabilmektedir. Bu sebeple intiharın önlenebilmesi için birçok alanda çalışmak gerekir.

 

İntiharı önlemek çoğu zaman mümkündür ve siz önlenmesi için kilit rol oynarsınız!

 

Toplum içinde sahip olduğunuz rollere göre siz de intiharın önlenmesi konusunda etkili olabilirsiniz.

 

İntiharı önleyebilmek için; konuyla ilgili farkındalık oluşturabilir, intihar nedenleri ve intihar için uyarı işaretleri hakkında eğitim alabilir ve eğitim verebilir, topluluğunuzda sıkıntı çekenlerle ilgilenebilir, intihar davranışı ve zihinsel sağlık sorunları ile ilgili damgalanmayı sorgulayabilirsiniz.

 

İntiharı önlemek ancak bu konu üzerinde çalışmak ile mümkündür. Bu çalışmanın olumlu yararları sonsuz, sürdürülebilir ve büyük bir etkiye sahip olabilir. Yürüteceğimiz çalışma etkili ve geniş kapsamlı olmalıdır. Ülkemizin her yerinde intihar önleme faaliyetleri geliştirilmeye çalışılmalıdır.

 

Çalışmalarımızın etkili olabilmesi için bir araya gelmek ve birlikte çalışmak çok önemlidir. İntiharı önlemek, birçok kişinin çabasını gerektirir. Aile, arkadaşlar, iş arkadaşları, sağlık uzmanları, eğitimciler, dini liderler, siyasi yetkililerin ortak çalışması başarıya ulaşmak için önemlidir. İntiharı önleme; birey, sistem ve topluluk düzeyinde çalışmayı kapsayan bütünleştirici stratejiler gerektirir.

 

İntihar davranışının önlenmesinde ortak hedefimize ulaşmak için bizler toplumun üyeleri olarak çok disiplinli bir yaklaşım kullanarak işbirliği yapmalıyız.

 

Unutmayalım ki herkes intiharın önlenmesine katkıda bulunabilir!

                                                                      

 

 

                                                                                               Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ

                                                                                                         İl Sağlık Müdürü

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz