Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı

10.09.2019

172 Kişi Okumuş

0 Yorum

Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı

Bakanlığımız tarafından ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilen ve desteklenen bu programa göre; bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve altıncı aydan sonra da uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi öngörülmektedir.

            Müdürlüğümüz Çocuk, Ergen,  Kadın  ve Üreme Sağlığı Birimi çalışanları tarafından anne sütünün önemini vurgulamak amacıyla 07/09/2019 tarihinde Balıkesir ili İsmail Akçay Atletizm Pistinde “Bebek Emekleme Yarışması” düzenlenmiş, anne sütünün ve emzirmenin özendirilmesi ve başarılı emzirme yöntemleri konusunda anneleri ve anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla stant kurulmuştur. Düzenlenen Bebek Emekleme Yarışmasında tüm bebeklere hediyeleri Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Burcu HEKİM tarafından verilmiş, annelere “İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü” verilmesinin önemine vurgu yapmıştır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz