EDREMİT AK PARTİ’DE İLÇE BAŞKANI ŞU İSİM Mİ OLACAK..!

15.08.2019

14.104 Kişi Okumuş

0 Yorum

EDREMİT AK PARTİ’DE İLÇE BAŞKANI ŞU İSİM Mİ OLACAK..!

Kamuoyunun da yakından takip ettiği süreçlere değinmeden geçmemek gerek.

Ak Parti’nin önceki dönem Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’nun Metin Örkçü dayatması ile önce atamalı başkan, ardından olaylı kongre sürecinde görevlendirilen Ak Parti Milletvekili Muhammed Balta’nın Örkçü için baskı kurması ile kongrede zoraki seçilmişti.

Dayatmalarla ilçe başkanı olan Örkçü’nün kendi il başkanı için FETÖ’NÜN UYUYAN HÜCRESİ sözlerini sarf etmesi ile gelişen süreci hepiniz takip ettiniz. Örkçü’nün defalarca istifası istenmesine rağmen inatla dirense de, en sonunda istifa etmek zorunda kalmıştı.

 

Örkçü’nün istifa süreci Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey dönemine denk gelmişti. Ailecek görüştüğü yakın dostu olması sebebiyle Canbey Örkçü’den vazgeçmek istememiş ancak istifa etmek zorunda kalmasıyla bu defa da Örkçü’den boşalan koltuğa Hakan Duman getirilmişti ki; o süreçte bu değişimin partiyi güçlendimeyeceğini, Örkçü’nün gölge başkanı konumunda olacağını defalarca ifade etmiştim. Nitekim o günlerde Hakan Örkçü olarak tanımlamakta sakınca bile duymamıştım. Zaman beni haklı çıkardı ve Hakan Duman, Örkçü’nün gölgesinden kurtulamadığı gibi ilçe başkanlığı görevi verilmesine rağmen bu görevle gurur duyacağına partisinin kararını yok sayıp, kişisel bahaneleri öne sürerek istifa etmişti. İstifa ederken de kendi yazdığı meclis üyesi listesinin değiştirilmesine tepki koyduğunu söylese de, listenin nerelerde ve de kimlerle hazırlandığını Edremit’te duyup öğrenmeyen hiç kimse kalmamıştı.

 

Hakan Duman’ın seçim sürecinde sandığa sayılı günler kala partisini zorda bırakma pahasına verdiği istifa sonrasında yönetimde bulunan Yaşar Karabulut ilçe başkanlığına vekalet atanmış, kucağında bomba bulan Karabulut darmadağın edilen teşkilatında kalan birkaç yol arkadaşıyla birlikte seçim yaşamıştı. Karabulut’un ağabeyinin oğlu üzerine Narlı altındaki plaj büfesinde yaşanan silahlı hadise sonrasında bir polis memurunun hayatını kaybetmesi, ağabeyinin 8 mermi isabet almasıyla ağır yaralanması sonrasında ilçe başkanlığından partisine zarar gelmemesi için istifa kararını açıklayan Karabulut’tan sonra ilçe başkanlığı boşta kalmış, bu süreçte de bir çok isim ilçe başkanlığı için ya adaylığını resmen açıkladı ya da ismi kamuoyu gündeminde konuşulur oldu.

 

Şimdi alfabetik sırayla adayları tanıyalım. Parti geçmişinde hangi hatıralarla anılıyor, kamuoyu kendilerine hangi gözle bakıyor değerlendirelim.

 

Ezberbozan Medya olarak yapacağımız değerlendirmede öncelikle kamuoyunun net şekilde şunu anlamasını istiyorum. Her adaya aynı mesafe uzak her adaya aynı mesafe yakın kişiyim. Tüm aday adayları ile görüşen bir gazeteci olduğum için hiç kimse için ayrıcalıklı bir değerlendirme yapmam mümkün değil. Bu nedenledir ki, gazetecilik anlayışımı bilenler eleştiri getirirken de adil olacağımı bilirler.

 

Alpan Dayı; Ak Parti yönetimine bir önceki dönem girmiş olup, Örkçü’nün ilk döneminde ismi hiçbir şekilde öne çıkamamıştı. Teşkilat içinde yaşanan istifalar sonrasında Hakan Duman’ın ilçe başkanlığı ile SKM başkanlığı görevine getirilen Alpan Dayı, mevcut adaylar arasında hiçbir şekilde vizyon sahibi olamayışı ile dikkatleri üzerinde toplamakta. Seçim sürecinde, sandığa sayılı günler kalmışken yönetimden istifa vererek Hakan Duman ile partiyi zor durumda bırakmayı, kendi hesaplarını partinin hesaplarından daha yüce tutması, sandık görevlilerin listesini silip geride kalan arkadaşlarına liste vermemesi tepkilere neden olmuştu. Ak Parti’ye resmen ihanet ederek yönetimden ayrılan, Reisçiyiz diye söylemde bulunup, dava adamı olmak yerine Hakan Duman’ın adamı olmayı tercih eden Alpan Dayı’nın bugün ilçe başkanlığına adaylık konusunda ortaya çıkıyor olması manidardır. Ben il başkanı olsam yarın yaşanacak seçimde de yine partini zor durumda bırakmayacağının garantisini bana kim verecek diye sorardım.

 

Ekrem Umutlu; yıllarını parti içinde vermiş, Edremit’in sevilen insanıdır. Esnaftır. Bugün sokakta kendisine 10 kişi saldırsa koşup yardımına yetişeceğim insandır. Ancak Edremit’te lakabı KÜÇÜK KOSTAK’tır. Özkan Kostak’ın bir türlü gölgesinden kurtulamamıştır. Birebir yaptığım görüşmede kendi yüzüne karşı yaptığım eleştiriyi burada sizlerle paylaşmakta sakınca görmüyorum. Ak Parti’nin Edip Uğur ve avanelerinden bir an önce kurtulması, kısacası partinin üzerinden rant elde etme planları olan pelikancılar ve hançercilerden arınması gerekmektedir. Edip Uğur ismi bu yüzden önemli kriterdir. Edip Uğur’un evladı gibi gördüğü Özkan Kostak ve prensi Yücel Yılmaz gerçeği ortadadır. Ekrem Umutlu’nun da Edip Uğur, Yücel Yılmaz, Özkan Kostak üçgeninde özgür irade ortaya koyamayacağını, bu yüzden kendisinin başkanlığına sıcak bakmadığımı yüzüne karşı söyledim. Bu vesile ile Ekrem Umutlu yarınlar için parti adına Edremit’te bir umut olması gereken isim olması beklenirken, Kostak’ın gölgesinden dolayısı ile Edip Uğur etkileşiminden uzak kalması mümkün görünmemektedir. Bu nedenledir ki, Sayın Cumhurbaşkanımız aynı zamanda Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi tepeden tırnağa değişim yaşanacaksa, uzaktan yakından hiçbir etkileşim riski göze alınamaz.

 

Melih Tüzün; Edremit’te efendi kişiliği ile takdir edilen, parti içinde geçmişten bugüne pozitif katkıları olan bir esnaftır. Bu nedenledir ki genç yaşta Ak Parti adına Edremit Belediyesinde meclis üyesi olarak seçilmiştir. Görevin altında kalkacak yapıya henüz sahip olduğu düşüncesinde değilim. Eksikleri var. Zaman içinde kendisini siyaset arenasında daha da geliştirerek partisine daha önemli katkılar ve görevler alacaktır. Ancak zamanla. Benim ilçe başkanı olacak kişi tercihinde meclis üyeliği gibi aktif görevde olan bir ismin olmaması yönünde fikrim mevcut. Çünkü meclis üyeliği siyasetçiyi yıpratacak bir iştir. Bu görevin yükü zaten kişiye bir ağırlık getireceği için aynı anda ilçe başkanlığı görevinin de ekstra insanı yoracağı gerçeğini kimsenin göz ardı etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Melih Tüzün bu süreçte bence doğru isim olmayacaktır.

 

Murat Tuna; Edremit Belediye Meclis Üyeliği dışında aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesidir. Meclis üyeliği konusunda ciddi deneyimlere sahip, parti tabanında ciddi pozitif etki sağlayabilen hatta Edremit’teki Ak Partililerin sevgi, saygı duymasının yanında belki de en çok güvendiği isimdir. Lakin Murat Tuna için de meclis üyeliği görevinde olan insanın, ki; Murat Tuna’nın aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyeliği yükü omuzlarında olmasından dolayı, en azından bu süreçte, atamayla ilçe başkanı olmasına sıcak bakmıyorum. Çünkü kendisinin yıpratılmasını istemiyorum. Niyetinde ilçe başkanlığı var ise de kongre sürecinde, tabanın belirleyeceği delege belirleme süreci sonrasında yaşacak kongrede aday olması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Murat Tuna hem Edremit hem de Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliklerine seçilerek gelmiş değerli siyasetçidir.

 

Özcan Özyanık; Örkçü yönetimlerinde sürekli yönetimde aktif görevler aldı. Yaşanan olaylı kongre sürecinde kendisini delege listelerine verilen isimlerden dolayı eleştirdiğim zamanlar oldu. Yönetimde Örkçü’nün sırtını dayadığı isimdi. Özcan Özyanık Reis’e bağlılığı asla tartışılmayacak isimdir. Bana göre Edremit siyasetinde parti içinde yaşanan hadiselerde göstermesi gereken tavrı vaktinde gösteremediği günler sebebiyle yarınlar için ilçe başkanlığı konusunda bence pek de şansı olmayacak isimdir.

 

Süleyman Uzun; Örkçü’nün dönemin il başkanı için sarf ettiği sözler sonrası göstermesi gereken tavrı gösteren 2 isimden biri olması nedeniyle takdir ettiğim isimdir. Edremit’te yıllardan beridir gülen yüzüyle esnaflık yapar. Parti içinde tek bir ismin aleyhinde cümlesine tanık olmadım. Genelde sessiz, yağlıya, tuzluya karışmayan bir profil sergilese de, tavır sergilemesi gerektiğinde ne yapması gerektiğini bilen insan olması yüzünden en şanslı isim olarak görüyorum. Çünkü siyaset arenasının önemli kriterlerinden biri, yaşadığınız zor sınavlarda ortaya koyduğunuz performanstır. Süleyman Uzun, partisinin il başkanı hakkında siyasi üslup ve ahlaki değerlerle bağdaşmayacak sözler sarf edenin kendi ilçe başkanı olmasında rağmen, sorumlu siyasetçinin yapması gerekeni yapıp, yönetimdeki görevinden istifa etmişti. Çünkü siyaset arenası iftira atmayı, dedikodu üretmeyi kaldırmaz. Sorumsuz siyasilerinde arkasında durulmayacağını, siyaset arenasında kalmak isteyen herkes bilmek zorundadır.

 

Şükrü Coşgun; Edremit’in sevilen esnaflarındandır. Edremit Belediyesine Ak Parti’den yedek meclis üyesi olarak mazbatasını almıştır. Siyasete çok ilgi duyduğunu kimseden saklamaz. Sosyal medya hesabından da bunu açıkça dile getirir. Edremit’e faydalı olmak için hazırım dese de, çıraklığını yapmadığı işin bugün ustalığına taliptir. Yıllara dayanan hem baba dostluğu, kader yoldaşlığımız vardır, hem de şahsi dostluğumuz bulunmaktadır. Şükrü Coşgun bu dönemde bence yönetimde görev alarak siyaset arenasında tecrübe edinmelidir. Kısacası biraz daha pişmelidir. Siyaset arenasının kural ve kavramlarını özümsedikten sonra başkanlık için hazır olacaktır.

 

Yahya Yavuz; olaylı şekilde Örkçü’nün ilk yönetiminde haklı olarak tepki göstermiş ve istifa etmiştir. İstifa ettikten sonra hem milletvekilliğine hem de belediye başkanlığına aday adayı olmuştur. Son günlerde MHP tabanlı olmasından dolayı MHP’ye ilçe başkanı olacağı yönünde söylentiler de çıkmış olsa da, Yahya Yavuz Ak Parti ilçe başkanlığı için beklemededir. Siyasi tecrübesi ortadadır. Deneyimi fazlasıyla mevcuttur. Bana göre 2 handikap nedeniyle kendisine görev verilmeyebilir. Bunlardan bir tanesi partiden ihraç edilen yakın arkadaşının partiyi sert eleştirilerle yıpratmasından sorumlu tutulması, diğeri de kongre sürecinde yanlış safta bulunması. Bu 2 neden Yahya Yavuz’un ilçe başkanlığı için bence ciddi engel olacak konulardır.

 

Kısaca mevcut ismi geçen adaylar hakkında değerlendirmeler yaptım. Bu değerlendirmeler benim şahsi görüşlerimdir.

 

Kamuoyu şunu iyi anlamak zorundadır. Yaşanacak ilçe başkanı ataması partiyi kongre sürecine taşıyacak başkan ve kadroların belirlenmesi için yapılacak. Çünkü önceki dönemde üye diye kaydedildiğinden bihaber yüzlerce hatta binlerce insandan bahsedilmekte. Delegelerin nerede ve nasıl hazırlandığını o süreçte sizlerle paylaştığım haberlerde defalarca belgeleriyle ortaya koydum. Parti tabanının temsil gücünün hissedilmesi gerekmektedir. Üye listeleri revize edildikten sonra 1-2 ay içinde delegeler belirlenmelidir. Ak Parti’yi çökertmeyi planlayan Babacan hareketine sol sinyal çakar gibi göz kırpan, Babacan ile siyasi oynaşları politika zanneden, bak Babacan’a geçeriz diyerek Ak Parti’ye aba altından sopa gösteren, Babacan’a şirinlikler yapıp aleni destek verdiğini açıkça ifade eden Edip Uğur ve şürekasının parti üzerindeki etkisinin tamamen kırılması gerekmektedir. İlçe başkanı olacak aday her kim olursa olsun, üstleneceği sorumluluğun altından kalkacak kadrolar ile mücadele etmek zorunda. Bu nedenledir ki; bugüne kadar Edip Uğur ile etkileşim yaşamayacak, göbek bağı olmayan, O’nun bunun adamı diye tanımlanmayacak, siyasi tecrübe sahibi, nerede hangi tavrı göstermesi gerektiğini bilen bir ismin ataması yapılacaktır.

 

Bugünden itibaren Ankara’da adaylar ile istişareler başlatılacağı yönünde bilgiler aldım. En doğru kararı tabi ki genel merkez ve il yönetimi belirleyecektir.

 

Geçmiş dönemlerde çarşambanın gelişi salıdan belli olur misali uyarılarıma gözlerini kapayıp, kulaklarını tıkayanlar olmuştu. Neticesinde ise parti zor durumda kalmış, partililerin umutları tükenmişti. Yarınlar için parti tabanı herkesi kucaklayacak, garip vatandaşa tepeden bakmayıp hal hatır soracak, derdiyle ilgilenecek bir isim beklentisi haliyle yükseldi.

 

Elimde yetki olsa ben Süleyman Uzun’u atardım. Çünkü tecrübeli. Çünkü halkın bildiği, tanıdığı, sevdiği ve güvendiği esnaf. Çünkü ekonomisi parti başkanlığını yürütebilecek güçte. Çünkü Reis’e kendisini adamış insan. Çünkü Edremitli. Çünkü Edremit’i ve Edremitliyi seven yapısı var. Çünkü nerede susması, nerede konuşması, nerede durması gerektiğini bilen gelişmiş karakter sahibi.

 

Bu vesile ile atanacak başkan her kim olursa olsun görevinde başarılar diliyor, Edremit ve Edremitliler için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

Bir bakmışsınız kongrede ben de aday olarak ortaya çıkıvermişim. Ne dersiniz?

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz