KARESİ BELEDİYESİNİ ENKAZA ÇEVİRMİŞLER

29.06.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Büyükşehir yasası çıkarıldıktan sonra SIFIR BELEDİYE olarak kurulan ve geçmişten tek kuruş borç bile olmadan kurulan Karesi Belediyesi, Balıkesirlilerin bildiği üzere Büyükşehir Yasası çıkmadan önce alt ve üst yapısı dönemin Balıkesir Belediyesi tarafından yapılmış haldeydi. Balıkesir Belediyesi zamanında bugünkü isimleriyle Altıeylül ve Karesi Belediyelerinin sorumluluk alanları şehrin her türlü belediyecilik faaliyeti gerçekleştirilmiş, şehrin ana arterleri, alt ve üst yapı faaliyetleri tamamlanmıştı. Ana arterler, caddeler, sokaklar bile taş döşeme faaliyetleri önemli oranda tamamlanmış olduğu halde büyükşehir yasası ile oluşturulan merkezdeki 2 ilçe belediyesi SIFIR BORÇ ile kurulmuştu.

KARESİ BELEDİYESİNDE NEDENSE HEP DÖŞEMİŞLER

Büyükşehir Yasası çıkmadan çok öncesinde Balıkesir merkez mahallelerinin yol kaplama ve taş döşeme işlemleri önemli oranda yapılı halde teslim alınmasına rağmen, Yücel Yılmaz ile başlayan Karesi Belediyesinin bol bol taş döşeme faaliyetleri adı altında trilyonları gömdüğü ortaya çıktı. Karesi Belediyesinin bu faaliyetleri göstererek sadece İLBANK’tan kullanmış olduğu 35 milyon 19 bin TL (35.019.021,18) olduğu yani eski parayla 35,19 trilyon lirayı yollara gömdüğü anlaşılmakta. İLBANK’tan çekilen krediler arasında 4-10 yıl vadelerde krediler kullanılırken, Halkbank ve Ziraat Bankasından çekilen kredilerin genelde 5 yıl vade ile çekildiği görülmekte. Seçim sürecinde bile 6 Milyon TL gibi bir rakamı 11 Mart 2019 tarihinde 2 yıl vade ve yüksek faiz ile çekmekte bile beyis görmeyen Yücel Yılmaz’ın seçimlerden 18 gün önce çektiği krediyi hangi yatırımda kullandığı merak konusu oldu.

SIKI DURUN TOPLAM BORÇ VE FAİZLERİ DUDAK ISITACAK CİNSTEN

Karesi Belediyesinin Halkbank ve Ziraat Bankasından çekmiş olduğu tutar 33 milyon 800 bin TL iken geri ödemesinin 47 milyon 398 bin TL olduğu, İLBANK’tan çekilen toplam kredinin 38 milyon 693 bin TL iken faizlerle birlikte geri ödemesinin 61 milyon 280 bin TL olduğu öğrenildi.

Yücel Yılmaz döneminde çekilen toplam kredinin 72 milyon 493 bin TL olduğu bilgisine ulaşılırken, Yücel Yılmaz döneminde ödenen kredi miktarın ise 29 milyon 610 bin TL olduğu, faizlerle birlikte kalan toplam borcun ise 79 milyon 67 bin TL olduğu ortaya çıktı.

DİNÇER ORKAN’IN KUCAĞINA BOMBA BIRAKIP GİTTİLER

Yücel Yılmaz’ın belediye başkanlığı döneminde SFIR BORÇ ile başladığı 5 yıllık görev süresi içinde belediyeyi batma noktasına getiren Yücel Yılmaz’ın 5 yılık görev süresi sonunda belediyeyi Dinçer Orkan’a 79 milyon TL gibi korkunç bir borç ile devreterek, Orkan’ın kucağına resmen bomba bıraktığı anlaşılmakta.

DİNÇER ORKAN’IN SESSİZLİĞİ VE PARTİYE BAĞLILIĞINDAN BESLENİYORLAR

Edip Uğur’un prensi olduğu tüm Balıkesirliler tarafından bilinen, maklube sofralarında yetişmesini bile bugüne kadar tek kelime ile bile inkar edemeyen Yücel Yılmaz’ın, bugün büyükşehir belediyesinin 2,8 milyar eski parayla 2,8 Katrilyon borç batağına sebep olanlar hakkında tek kelime bile edemiyor olması kimseyi şaşırtmasın. Çünkü devraldığı büyükşehir borç stoğunun 1,9 katrilyonluk bölümünün Edip Uğur döneminde cereyan ettiği gerçeğini Balıkesirliler vaktiyle öğrenmiş olsaydı acaba kendisinin konumu seçim sürecinde ne olabilirdi? Seçildikten sonra beslediği bazı yayın organlarını kullanarak kendince algı operasyonları çekmeye çalışması hiç kimsenin gözünden kaçmadı. Büyükşehir belediyesinin 2,8 katrilyonluk borç stoğu ile hizmet üretme imkanı olmamasından kaynaklı yaşadığı sıkıntıları Zekai Kafaoğlu dönemine mal etmeye çalışan bazı gazeteci kılıklıların, Edip Uğur döneminde 1,9 katrilyonluk borçtan tek kelime bile bahsedememiş olması kimseyi şaşırtmasın. “fettullah gülen hocaya sevgimiz var saygımız var” sözleri ile FETÖ elebaşısına duyduğu hisleri kamera önünde açıklamakta sakınca görmeyen Yücel Yılmaz’ın ustası Edip Uğur’un bu borçlardaki sorumluluğunun ortaya çıkmasından ciddi rahatsızlık duyan Yücel Yılmaz’ın besleme medyasının Kafaoğlu’nu karalayıcı yayınlar yapıyor olması sizleri asla şaşırtmasın. Çünkü ustası ve kendisinin borçlanma konusundaki gerçeklerin ortaya çıkmaması için beslediklerince algı operasyonu çektirilerek Balıkesir halkının gerçekleri görmesini engellemeye çalıştıklarını vicdan sahibi Balıkesirliler iyi bilmekteler.

REİS BALIKESİR’E DERHAL EL KOYMALI

Edip Uğur’un Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı iken 19.10.2017 tarihinde temel attığı Avlu-1 Etap açılış töreninde Atatürk ve kendi posterini astıran Uğur’un Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini bile asmaya layık görmemiş olduğu gerçeğini bizler unutmadık. Avlu-1 Etap temel atma töreninde bu konuyu haber yapmıştık (http://www.korfezezberbozan.com/5832/takiye-yapma-baskan.html) ve bugün kendisine REİSÇİ diyen bir çok Ak Partili arkadaşımızdan bile o dönemde tepkiler almıştık. Oysa ki o günlerde sergilenen tavırlar bugünlerin tamtamlarını çalmaktaydı ve bilhassa REİSÇİ geçinen ama aslında Edip Uğur üzerinden rant kovalayanlar yaptığımız haberden çok rahatsız olmuşlardı. O günlerde çalınan tamtamlara kulaklarını tıkayanlar bugün gelinen noktanın da aslında sorumluluğunu taşıyorlar.

Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir’de o yıllarda yaşanan hadiseleri ve bugün gelinen noktaları yeniden değerlendirme gereği duyar ve Balıkesir’i Edip Uğur’un ve de prenslerinin elinden kurtarma kararı verirse kimse şaşırmasın. Çünkü Uğur ve prenslerinin belediyecilik adına bildikleri tek şey başkanlıklarını yaptıkları belediyeleri gırtlağına kadar borç batağına sürükleyip yatırım yapamaz hale getirmek. Karesi Belediyesi bugün borç batağından kurtulabilmek için Turplu kırsal mahallesinde yer satmak durumuna kalıyorsa bunun tek sorumlusu Yücel Yılmaz’ın belediye yönetiminde ekonomi bilincinden uzak politikalar sergilemesidir.

Bunca borç stoğunun ortaya çıkış sürecinde gözden kaçırılmaması gereken bir nokta daha vardır ki; bu gerçek hiç kimse tarafından da inkar edilemeyecektir. Edip Uğur büyükşehir belediye başkanı iken yetiştirdiği prensi Yücel Yılmaz için büyükşehir imkanlarını sonuna kadar Karesi’de kullandırmış, Kafaoğlu’nun o dönemde belediye başkanlığı yaptığı Altıeylül ise üvey evlat muamelesi görmüştür. Buna rağmen Yücel Yılmaz’ın Karesi Belediyesini batırırcasına borç enkazı altında bıraktığı gerçeği, Karesi Belediyesinin bugün arsalarını satmak durumunda kalıyor olması, Balıkesir’in geleceği adına ciddi endişeri de beraberinde getirmiş bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın Balıkesir gerçeklerini yeniden gözden geçireceğini, Karesi’de ve büyükşehirde gelinen noktaların mimarlarının kimler olduğu göreceğini, buna göre yapacağı değerlendirme ile sürpriz bir karar alacağını umut ediyorum.

Balıkesir ve bilhassa Karesi ilçesinde yaşayan vatandaşların gelinen nokta hakkında daha sağlıklı bilgi sahibi olabilmesi için sizlere gerçekleri belgesiyle sunduk. Büyükşehir belediyesinin akıbeti hakkında yarınlardan emin olabilecek kim var ise fikrine saygılıyız. Ancak dün çalınan tamtamlara kulak kabartarak yarınlara yönelik endişelerimizi kaleme alıp yayınladığımız haberler sonrasında müdahale etmesi gerekenlerin sessizliği, bugün gelinen noktaya rağmen o tepki vermesi gerekenlerin bugün hala sessizliğini koruyor olması bizleri yine şaşırtmamakta. Yarınlarda kimlerin nerede Abdullah Gül, BABACAN ile HUZUR arayacağını da yakında tüm Balıkesir öğrenirken, geçmişten bugüne yaptığımız uyarılara sessiz kalanlar yarınların da mimarları olacak.

Facebook Yorumları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Devamını oku:
Başkan Yılmaz’dan Darülaceze’ye ziyaret

Darülaceze Buluşmaları'na katılan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ile birlikte, kurum sakinlerini ziyaret etti. Karesi Belediye...

GELİN KARDEŞ OLALIM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Gelin Kardeş Olalım Projesi’ne Edremit Belediyesi’nden Destek

TRAKYA’DA BÖYLE BİR SEYAHAT GÖRÜLMEDİ Kİ

Görenleri şaşkına çevirdi.

Boykota Neden Karşıyım ve Neden Hayır Diyeceğim?

Halkoylamasında #Hayır demek, hatta sandıktan HAYIR çıkması yetmeyecek. Gericiliğe ve karanlığa karşı mücadele, halkoylamasının sonucu ne olursa olsun sürmeli, sürecek.

10. Uluslararası İsmail Akçay Yol Koşusu Gerçekleştirildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Altıeylül Belediyesinin ev sahipliğinde Uluslararası İsmail Akçay yol koşusunun 10.’su gerçekleştirildi. 12 kilometrelik koşu, saat 09.00’da...

Kapat